Сурхондарё вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва  инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида "битта акция-битта лот" тамойили асосида "Халқ IPO" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 2 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Сурхондарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Сайдулло Халиков ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Анвар Орипов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Сурхондарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 124 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 32 та давлат активлари 70,1 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6006 та 202,6 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 909 та 54,1 гектар ер участкалари 18,2 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Сурхондарё вилоятидаги жами 49 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 34 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича "мастер-класс" ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Сурхондарё вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро ҳамда Хоразм вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Surkhandarya
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 № PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "National IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 2 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Surkhandarya region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 200 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Surkhandarya region Saydullo Khalikov and first Deputy of the Surkhandarya region Khokimiyat Anvar Oripov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Surkhandarya region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 124 state assets for public auction and 32 assets were sold for 70,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6006 land plots with total area of 202,6 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 909 land plots with total area of 54,1 hectares were sold for 18,2 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 49 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 34 real estate objects, which are oferred for public auction in Surkhandarya region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Surkhandarya region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Surkhandarya region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara and Khorezm regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.