“Навоийазот” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича Техник консультант танлаб олинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан «Навоийазот» АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқиш учун Техник консультант (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 3 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган «Kellogg Brown and Root (KBR)» халқаро компанияси «Навоийазот» АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқиш учун Техник консультант сифатида танланди.
Техник консультант қуйидаги вазифаларни амалга оширади:
• Техник фаолиятини комплекс таҳлили (due diligence)
• Экологик ва ижтимоий фаолиятини комплекс таҳлили (due diligence)
• инвесторлар қизиқишини бирламчи ўрганиш (soft market sounding) доирасида яхлит Компания, шу жумладан эҳтимолий алоҳида мустақил бўлинмаларни ва/ёки ишлаб чиқариш занжирларни ва/ёки инфратузилма ва хизматларини сотиб олишга бўлган инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш (primary market sounding)да Етакчи консультантга кўмаклашиш;
• рақобатчилар билан солиштирганда Компания активлари қийматининг рақобатбардошлигини «бенчмаркинг» усулида таққослашда Етакчи консультантга кўмаклашиш;
• хусусийлаштириш (“Навоийазот” АЖ устав капиталидаги давлат ва «Ўзкимёсаноат» АЖ улушларини хусусийлаштириш) стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқишда Етакчи консультантга кўмаклашиш.
Давактив агентлиги «Kellogg Brown and Root (KBR)» халқаро компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 30 апрелдаги эълонга мувофиқ, “Навоийазот” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш доирасида Халқаро Молия Корпорацияси (IFC) Стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилган.

Technical consultant for the development a privatization strategy and roadmap for its implementation of Navoiyazot JSC has been appointed
According to the relevant privatization programs, as well as the announcement of the State Assets Management Agency to attract Technical consultant (hereinafter – Consultant) to develop a privatization strategy and roadmap for its implementation of Navoiyazot JSC, the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 3 local and international professional consulting companies, and their financial proposals, experience in the relevant field, as well as approaches to perform the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, the international consulting company «Kellogg Brown and Root (KBR)», which presented the highest level of projects in this field, the qualification of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was appointed as Technical consultant to develop a privatization strategy and roadmap for its implementation of Navoiyazot JSC.
Technical consultant includes the following tasks:
• Technical Due Diligence;
• Environmental and Social Due Diligence;
• support the Lead Advisor on Soft Market Sounding, as well as on Primary Market Sounding for the Company as a whole as well as for the possible unbundled plant units and/or production chains and/or infrastructure and services;
• support the Lead Advisor on benchmarking the cost of production competitiveness of the Company’s assets versus its competitors;
• support the Lead Advisor on development of a privatization strategy (to privatize state’s and JSC “Uzkimyosanoat” shares in the authorized capital of Navoiazot JSC) and a roadmap for its implementation.
The State Assets Management Agency together with the international company «Kellogg Brown and Root (KBR)» will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as ensure the provision of information to the public on each stage of the process.
In addition, according to the announcement dated April 30 this year, under developing of privatization strategy of Navoiyazot JSC, the International Finance Corporation (IFC) is being attracted as a strategic consultant.