“Навоийазот” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича Техник консультант танлаб олинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан «Навоийазот» АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқиш учун Техник консультант (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 3 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган «Kellogg Brown and Root (KBR)» халқаро компанияси «Навоийазот» АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқиш учун Техник консультант сифатида танланди.
Техник консультант қуйидаги вазифаларни амалга оширади:
• Техник фаолиятини комплекс таҳлили (due diligence)
• Экологик ва ижтимоий фаолиятини комплекс таҳлили (due diligence)
• инвесторлар қизиқишини бирламчи ўрганиш (soft market sounding) доирасида яхлит Компания, шу жумладан эҳтимолий алоҳида мустақил бўлинмаларни ва/ёки ишлаб чиқариш занжирларни ва/ёки инфратузилма ва хизматларини сотиб олишга бўлган инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш (primary market sounding)да Етакчи консультантга кўмаклашиш;
• рақобатчилар билан солиштирганда Компания активлари қийматининг рақобатбардошлигини «бенчмаркинг» усулида таққослашда Етакчи консультантга кўмаклашиш;
• хусусийлаштириш (“Навоийазот” АЖ устав капиталидаги давлат ва «Ўзкимёсаноат» АЖ улушларини хусусийлаштириш) стратегиясини ва уни амалга ошириш йўл харитасини ишлаб чиқишда Етакчи консультантга кўмаклашиш.
Давактив агентлиги «Kellogg Brown and Root (KBR)» халқаро компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 30 апрелдаги эълонга мувофиқ, “Навоийазот” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш доирасида Халқаро Молия Корпорацияси (IFC) Стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилган.

Назначен Технический консультант по разработке стратегии приватизации и дорожной карты по её реализации АО «Навоиазот»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами по привлечению Технического консультанта (далее – «Консультант») по разработке стратегии приватизации и дорожной карты по ее реализации АО «Навоиазот», сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 3 местных и международных профессиональных консалтинговых компаний, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в соответствующей сфере, а также подходы к выполнению соответствующих задач.
Соответственно, в результате процесса отбора, международная консалтинговая компания «Kellogg Brown and Root (KBR)», представившая высочайший уровень проектов в данной сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, была назначена в качестве Технического консультанта по разработке стратегии приватизации и дорожной карты по ее реализации АО «Навоиазот».
Технический консультант выполняет следующие задачи:
• Техническая комплексная экспертиза (due diligence)
• Экологическая и социальная комплексная экспертиза (due diligence)
• оказание поддержки Ведущему консультанту в предварительном исследовании интереса инвесторов (soft market sounding), а также в исследовании интереса инвесторов (primary market sounding) как для компании в целом, так и для возможных отдельных независимых производственных единиц и/или производственных цепочек и/или инфраструктуры и услуг;
• оказание поддержки Ведущему консультанту в бенчмаркинге конкурентоспособности себестоимости активов Компании по сравнению с конкурентами;
• оказание поддержки Ведущему консультанту в разработке стратегии приватизации (приватизация долей государства и АО «Узкимесаноат» в уставном капитале АО «Навоиазот») и дорожной карты по ее реализации.
Агентство госактивов совместно с международной компанией «Kellogg Brown and Root (KBR)» примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.
Напомним, согласно объявлению от 30 апреля текущего года, в рамках разработки стратегии приватизации АО «Навоиазот», привлекается Международная финансовая корпорация (МФК) в качестве стратегического консультанта.