Давлат корхоналарини бошқариш тизимини ислоҳ қилишда Сингапурнинг “Templeton Asset Management Ltd” компанияси тажрибасини қўллаш юзасидан ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 29 март санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) раҳбарияти Сингапурнинг «Templeton Asset Management Ltd» компанияси директори Манраж Секҳон бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Бунда, Ўзбекистоннинг йирик корхоналарига корпоратив бошқарувнинг замонавий механизмларини жорий, хусусийлаштириш доирасидаги лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари ва истиқболлари, хусусан, Миллий инвестиция жамғармасини ташкил этиш масаласи кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида, Давактив агентлиги Директори Акмалхон Ортиков томонидан 2023 йил 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга амалга оширган давлат ташрифидан сўнг Ўзбекистон-Сингапур муносабатлари янги босқичга кўтарилиб, ҳамкорлик алоқалари анча фаоллашгани таъкидланди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг 24 март куни давлатимиз раҳбарининг қарори билан янги хусусийлаштириш дастури тасдиқланганлиги, унга кўра, мамлакатимизда илк бор 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари хусусийлаштирилиши, қолаверса, 40 та йирик корхона ва банкларнинг ўртача 2 фоиз акциялари «халқчил IPO» тамойили остида савдога чиқарилиши маълум қилинди.
Ўз навбатида, «Templeton Asset Management Ltd» компанияси директори Манраж Секҳон мамлакатимиз иқтисодиётида давлат иштирокини қисқартириш, хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ривожланган давлатларнинг ижобий тажрибаси мисолида мамлакатнинг ўз брендини шаклланишига, бу эса, нуфузли халқаро инвесторларнинг Ўзбекистонга ишончини янада ортишига сабаб бўлишини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, учрашув давомида Давактив агентлиги вакиллари «Templeton Asset Management Ltd» компаниясининг узоқ йиллик тажрибасига алоҳида тўхталиб, хусусийлаштириш дастурига асосан йирик давлат компанияларини капитал бозорига олиб чиқиш ва «халқчил IPO» лойиҳасини самарали амалга оширишда уларнинг кўмаги муҳим аҳамиятга эга эканлигини билдирдилар.
Шу ўринда, томонлар кейинги ҳамкорлик йўналишларини белгилаб, уларни амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирларни келишиб олдилар.

Considered important aspects of cooperation on the application of experience of the Singapore company "Templeton Asset Management Ltd" in reforming the management system of state-owned enterprises
On March 29, 2023, the leadership of the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as the State Assets Agency) received a delegation headed by Manraj Sekhon, Director of Templeton Asset Management Ltd, Singapore.
In this regard, important aspects and prospects of cooperation on the introduction of modern mechanisms of corporate governance and implementation of projects at large enterprises in Uzbekistan, in particular, the issue of establishing the National Investment Fund were discussed.
At the beginning of meeting Director of State Assets Agency Akmalkhon Ortikov noted that after state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Singapore on January 17, 2023 Uzbek-Singaporean relations reached a new level, cooperation has been significantly intensified.
At the same time, it is known that on March 24, 2023, a new privatization program was approved by the decree of the head of state, according to which, for the first time in the country, state-owned share in 1001 enterprises and 1046 real estate objects will be privatized, and an average of 2% of the shares of 40 large enterprises and banks is done on the principle of “nation’s IPO”.
In turn, the director of Templeton Asset Management Ltd, Manraj Sekhon, noted that the ongoing reforms to reduce state involvement in the economy, new programs of privatization and introduction of corporate governance are examples of the positive experience of developed countries, which help create their own brand of the country, that further increases the confidence in Uzbekistan from influential international investors.
At the same time, during the meeting, representatives of the State Assets Agency spoke separately about the many years of experience of Templeton Asset Management, stating the importance of their support in the effective implementation of the project "nation’s IPO" and the withdrawal of large public companies to the capital market.
Accordingly, the parties identified further areas of cooperation and agreed on specific measures for their implementation.