Давлат корхоналарини бошқариш тизимини ислоҳ қилишда Сингапурнинг “Templeton Asset Management Ltd” компанияси тажрибасини қўллаш юзасидан ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 29 март санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) раҳбарияти Сингапурнинг «Templeton Asset Management Ltd» компанияси директори Манраж Секҳон бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Бунда, Ўзбекистоннинг йирик корхоналарига корпоратив бошқарувнинг замонавий механизмларини жорий, хусусийлаштириш доирасидаги лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари ва истиқболлари, хусусан, Миллий инвестиция жамғармасини ташкил этиш масаласи кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида, Давактив агентлиги Директори Акмалхон Ортиков томонидан 2023 йил 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга амалга оширган давлат ташрифидан сўнг Ўзбекистон-Сингапур муносабатлари янги босқичга кўтарилиб, ҳамкорлик алоқалари анча фаоллашгани таъкидланди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг 24 март куни давлатимиз раҳбарининг қарори билан янги хусусийлаштириш дастури тасдиқланганлиги, унга кўра, мамлакатимизда илк бор 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари хусусийлаштирилиши, қолаверса, 40 та йирик корхона ва банкларнинг ўртача 2 фоиз акциялари «халқчил IPO» тамойили остида савдога чиқарилиши маълум қилинди.
Ўз навбатида, «Templeton Asset Management Ltd» компанияси директори Манраж Секҳон мамлакатимиз иқтисодиётида давлат иштирокини қисқартириш, хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ривожланган давлатларнинг ижобий тажрибаси мисолида мамлакатнинг ўз брендини шаклланишига, бу эса, нуфузли халқаро инвесторларнинг Ўзбекистонга ишончини янада ортишига сабаб бўлишини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, учрашув давомида Давактив агентлиги вакиллари «Templeton Asset Management Ltd» компаниясининг узоқ йиллик тажрибасига алоҳида тўхталиб, хусусийлаштириш дастурига асосан йирик давлат компанияларини капитал бозорига олиб чиқиш ва «халқчил IPO» лойиҳасини самарали амалга оширишда уларнинг кўмаги муҳим аҳамиятга эга эканлигини билдирдилар.
Шу ўринда, томонлар кейинги ҳамкорлик йўналишларини белгилаб, уларни амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирларни келишиб олдилар.

Рассмотрены важные аспекты сотрудничества по применению опыта сингапурской компании «Templeton Asset Management Ltd» в реформировании системы управления государственными предприятиями
29 марта текущего года руководство Агентства по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) приняло делегацию во главе Директора сингапурской компании «Templeton Asset Management Ltd» Манраджа Сехона.
В этой связи, были рассмотрены важные аспекты и перспективы сотрудничества по внедрению современных механизмов корпоративного управления и реализации проектов на крупных предприятиях Узбекистана, в частности, вопрос создания Национального инвестиционного фонда.
В начале беседы директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков отметил, что после государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сингапур 17 января 2023 года, узбекско-сингапурские отношения вышли на новый уровень, сотрудничество значительно активизировалось.
Вместе с тем известно, что 24 марта текущего года постановлением главы государства была утверждена новая программа приватизации, согласно которой, впервые в стране будут приватизированы государственные пакеты акций 1001 предприятий и 1046 объектов недвижимости, а также по принципу «народное IPO» будет выставлено на торги в среднем 2% акций 40 крупных предприятий и банков.
В свою очередь, директор компании «Templeton Asset Management Ltd» Манрадж Сехон отметил, что проводимые реформы в области сокращения государственного участия в экономике страны, новые программы приватизации и внедрения корпоративного управления, на примере положительного опыта развитых стран способствуют формированию собственного бренда страны, что еще больше повышает доверие к Узбекистану со стороны влиятельных международных инвесторов.
В то же время, в ходе встречи представители Агентства государственных активов отдельно остановились на многолетнем опыте "Templeton Asset Management Ltd.", заявив о важности их поддержки в эффективной реализации проекта «народного IPO» и выводе крупных публичных компаний на рынок капитала.
Соответственно, стороны определили дальнейшие направления сотрудничества и согласовали конкретные меры по их реализации.