Хоразм вилоятида "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 13 август куни Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Урганч шаҳридаги “Ёшлар маркази” биносида бўлиб ўтган мазкур тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва 200 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
“Roadshow” тақдимоти доирасида тадбиркорлар оммавий савдоларга чиқарилган 78 та давлат активлари ва 3464 та ер участкалари ҳамда ижарага берилиши кўзда тутилган 206 та давлат мулклари билан танишдилар.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган фуқароларга мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда мазкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.

Roadshow was held in Khorezm
The State Assets Management Agency on August 13 this year held a regular "Roadshow" presentation of privatized state assets in Khorezm province, particularly state shares in enterprises, empty state facilities and land plots to be sold.
The event, held in the building of the "Youth Center" of Urgench city, was attended by representatives of local khokimiyats, large enterprises in the region, as well as more than 200 entrepreneurs. Representatives of the State Assets Agency provided a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for creating a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the bidding.
As part of the "Roadshow", entrepreneurs were introduced to 78 state assets and 3,464 land plots offered for public auction, as well as 206 state facilities proposed for lease.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, Deputy director of the UzSAMA Bekzod Usmonov and other responsible regional executives answered a number of questions from participants and media representatives.
It should be noted that the current event is planned to be held in all cities and districts of the region.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) will be held in all provinces of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.