Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-42-уйларда жойлашган бино-иншоотлари савдо жараёни юзасидан қўшимча ахборот
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, жорий йилнинг 20 сентябрь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги)нинг расмий веб-сайтида ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41 ва 42-уй манзилида жойлашган мулкий мажмуалар (кейинги ўринда – объект)ни сотиб олишга талабгорлардан энг мақбул таклифларни қабул қилиш жараёни тўғрисида эълон берилган.
Маданий мерос агентлиги томонидан бугун – жорий йил 22 сентябрь санаси билан рўйхатга олинган (Агентлик томонидан 21 сентябрь куни деб баёнот берилган) объектни аукцион савдоларидан олинишида ва ушбу объект билан боғлиқ тегишли норматив-ҳужжатларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилишида амалий ёрдам бериш тўғрисидаги расмий мурожаати (Агентлик томонидан огоҳлантириш берилди деб баёнот берилган) Давактив агентлигига бугун – жорий йил 22 сентябрь куни келиб тушди ва зудлик билан иш юритувига олинди.
Маданий мерос агентлигининг бугунги мурожаатида Буюк Турон кўчаси, 41-уй манзилида жойлашган бинолар Моддий маданий мероснинг кўчмас мулк объектлари рўйхатига киритилганлигини маълум қилинган.
Таъкидлаш жоизки, 2023 йил июндаги кадастр ҳужжатларига кўра Объектнинг умумий ҳудуди 28 888 кв. метрни, бўш ер майдони 15 211 кв. метрни, бино ва иншоотларнинг ҳажми 42 048 кв. метрни, шундан 25 024 кв. метрни ишлаб чиқариш ва ёрдамчи бинолар ташкил этади ва 3 та алоҳида маъмурий бинолар мавжуд.
Ушбудан келиб чиқиб, Давактив агентлиги ва Маданий мерос агентлиги раҳбарлари ўртасида ўтказилган мулоқотда объект ҳудудида жойлашган бино-иншоот ёки ер майдонининг қайси қисми (бири) маданий мерос объекти ҳисобланишига аниқлик киритиш бўйича биргаликда иш ташкил этиш келишиб олинди ва бу тўғрисида Давактив агентлигининг мурожаати юборилди.
Шунингдек, “Шарқ” нашриёт-матбаа АЖ кам қувватда ишламоқда (50  фоиз), бизнес-режа кўрсаткичлари бажарилмай келмоқда, жорий йил ярим йиллик якуни бўйича соф тушуми ўтган йилга нисбатан пасайган, соф фойдаси эса атиги 13,8 млн сўмни ташкил этиб, 80 фоизга камайган.
Жамиятнинг мавжуд бино-иншоотлари ва ҳудудидан самарали фойдаланилмасада, катта миқдорда мол-мулк ва ер солиғи тўлаб келмоқда. Жумладан, 2022 йил ва 2023 йилнинг ўтган даврида жамият томонидан 3,3 млрд. сўм миқдорида мол-мулк ва ер солиғи тўланган.
Буюк Турон кўчаси, 41-уйда жойлашган “Шарқ” нашриёт-матбаа АЖнинг бино-иншоотлари ва ишлаб чиқариш ускуналари эса маънан эскирган ва таъмирталаб, аксарияти эса яроқсиз аҳволга келиб қолган, шунинг учун ҳам уни ихчам ва замонавий бинога кўчирилиши жамият билан келишилган ҳолда амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, Буюк Турон кўчаси, 42-уйда жойлашган Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)нинг маъмурий биноси маданий мерос объекти рўйхатига киритилмаган, аммо ушбу бино Тошкент шаҳрининг тарихий архитектурасини, шу жумладан, муҳим “модернизм” ёдгорлиги қиёфасини акс эттиришини инобатга олиб, уни сақлаб қолиш мақсадида савдонинг асосий шарти этиб маъмурий бинонинг тарихий қиёфасини сақлаб қолиш белгиланган.
Шу ўринда, “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуннинг 26-моддасига мувофиқ хусусийлаштирилмайдиган давлат мулкига эгалик қилишга ва (ёки) ундан фойдаланишга ижара шартномасига ёки давлат мулкини ишончли бошқариш шартномасига, давлат мулкидан текин фойдаланиш шартномасига, давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимга, шу жумладан концессия шартномасига асосан йўл қўйилиши белгиланган.
Юқорида таъкидланганларни инобатга олган ҳолда, Давактив агентлиги томонидан Маданий мерос агентлиги билан яқиндан ҳамкорлик ўрнатган ҳолда маданий мерос объектига аниқлик киритилади ва мулкий мажмуани амалдаги қонунчиликка қатъий амал қилган ҳолда шаффоф хусусийлаштириш жараёнини таъминлайди, жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммани хабардор қилиб боради.

Дополнительная информация о процессе реализации зданий и сооружений, расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41-42.
Согласно соответствующим программам приватизации, 20 сентября текущего года на официальном сайте Агентства по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) и на его страницах в социальных сетях было размещено объявление о процессе приема наиболее приемлемых предложений от претендентов на покупку имущественных комплексов, расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41 и 42 (далее – объект).
Официальное обращение Агентства культурного наследия, зарегистрированное сегодняшней датой - 22 сентября текущего года (в заявлении Агентства указана дата 21 сентября), с просьбой оказать практическое содействие в снятии объекта с аукционных торгов, а также внесении изменений и дополнений в соответствующие нормативные акты, относящиеся к данному объекту (в заявлении Агентства говорится, что было вынесено предупреждение) поступило в Агентство госактивов сегодня22 сентября текущего года и незамедлительно взято в делопроизводство.
В сегодняшнем обращении Агентства культурного наследия сообщается, что здания, расположенные по адресу улица Буюк Турон, 41, включены в перечень объектов недвижимости Материального культурного наследия.
Стоит отметить, что по кадастровым документам от июня 2023 года общая площадь объекта составляет 28 888 кв.м., площадь свободного земельного участка 15 211 кв.м., площадь зданий и сооружений 42 048 кв.м., из них производственные и вспомогательные здания составляют 25 024 кв.м. и имеется 3 отдельных административных здания.
Исходя из этого, в разговоре между руководителями Агентства госактивов и Агентства культурного наследия была достигнута договоренность об организации совместной работы по выяснению, какая часть (какой из) зданий и сооружений или земельного участка, расположеных на территории объекта признаны объектом культурного наследия, и Агентство госактивов направило соответствующее обращение.
Вместе с тем, Издательско-полиграфическое АО «Шарк» работает на низкой мощности (50 процентов), показатели бизнес-плана не выполняются, его чистая выручка по итогам первого полугодия текущего года снизилась по сравнению с прошлым годом, а его чистая прибыль снизилась на 80 процентов и составила всего 13,8 млн. сумов.
Не смотря на то, что существующие здания-сооружения и территория общества не используются эффективно, оплачивается большая сумма налога на имущество и землю. В частности, за прошедший период 2022 и 2023 годов обществом уплачено 3,3 млрд. сумов налога на имущество и землю.
В свою очередь, здания-сооружения и производственное оборудование Издательско-полиграфическое АО «Шарк», расположенное по адресу ул. Буюк Турон, 41, морально устарели, требуют ремонта и большая часть непригодны для эксплуатации, поэтому по согласованию с обществом осуществляется его переезд в компактное и современное здание.
Вместе с тем, административное здание Национального информационного агентства Узбекистана (УзА), расположенное по улице Буюк Турон, 42, не включено в список культурного наследия, но учитывая, что это здание отражает историческую архитектуру города Ташкента, а также облик важного памятника «модернизма», в целях его сохранения главным условием торгов установлено сохранение исторического облика административного здания.
При этом, в соответствии со статьей 26 Закона "Об управлении государственным имуществом" установлено, что владение и (или) пользование государственным имуществом, не подлежащим приватизации, допускается на основании договора аренды или доверительного управления государственным имуществом, договора о безвозмездном пользовании государственным имуществом, соглашения о государственно-частном партнерстве, в том числе концессионного договора.
Учитывая вышеизложенное, Агентство госактивов в тесном сотрудничестве с Агентством культурного наследия уточнит объект культурного наследия и обеспечит прозрачный процесс приватизации имущественного комплекса в строгом соответствии с действующим законодательством, информируя общественность о каждом этапе процесса.