Собиқ “2512 Автожамланма” ДУКнинг автобаза бино ва иншоотлари савдога чиқарилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Тошкент шаҳри, Учтепа тумани, Маннон Уйғур кўчаси, 487а-уй манзилида жойлашган собиқ “2512 Автожамланма” ДУКнинг автобаза бино ва иншоотлари (кейинги ўринларда – Объект) бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Талабгорларнинг сотиб олиш бўйича таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Оммавий савдода қатнашиш учун ҳавола
Объект тўғрисида маълумот:
Объект Тошкент шаҳри, Учтепа тумани, Маннон Уйғур кўчаси, 487а-уй манзилида жойлашган бўлиб, умумий ер майдони 3,23 гектар, бино-иншоот майдони 7776 кв.м., коммуникация тармоқлари (газ, сув ва электр тармоғи) мавжуд.
Объектни сотиш икки босқичда ўтказилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги, талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2024 йил 12 январь куни соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖнинг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
• солиқ тўловчининг идентификация рақами (Ўзбекистон Республикаси резидентлари учун), паспорт (ID карта) нусхаси;
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули маблағларини "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖнинг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси томонидан савдонинг биринчи босқич якунлари бўйича қарори қабул қилинган кундан бошлаб, 3 иш куни мобайнида жараённинг биринчи босқичи натижалари бўйича иккинчи босқичга ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлардаги каналлар орқали эълон берилади ҳамда биринчи босқичда иштирок этган барча талабгорларга расмий хабарнома юборилади.
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
• талабгорнинг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхаси (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга).
• талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
1. Объект негизида замонавий шаҳарсозлик талабларини инобатга олган энг мақбул лойиҳа концепцияси танлаб олинади;
2. Объект бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. Объектни сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. Объект савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
8. Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси ёки Ишчи орган ўз хоҳишига кўра ҳеч қандай мажбуриятни ўз зиммасига олмаган ҳолда, ҳар қандай вақтда савдони тўхтатиши ҳамда савдо жараёнида талабгорлардан қўшимча ва/ёки аниқлаштирувчи маълумотлар сўраши мумкин.

The buildings and facilities of the former SUE "2512 Avtojamlanma" are offered for sale
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (UzSAMA) announces the beginning of the public sales process of buildings and facilities (hereinafter - Object) located at 487a Mannon Uygur Street, Uchtepa district, Tashkent city, belonging to the former State Unitary Enterprise "2512 Avtojamlanma".
Proposals from applicants are accepted via the electronic trading platform "E-auksion" via the link below.
Link for participation in the public sales
Information about the Object:
The Object is located at the address: Tashkent city, Uchtepa district, Mannon Uygur street, 487a, total land plot area 3.23 hectares, building area 7776 square metres, there are communication lines (gas, water and electricity).
The sale of state Object will be carried out in the following two stages:
• Stage 1: applicants are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets;
• Stage 2: the commercial proposals of the applicants (the purchase price and the period of payment), the receipt of a deposit (the amount of at least 5 percent of the price proposal), as well as the solvency are assessed.
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by January 12, 2024 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• certificate of registration as a legal entity and copies of approved charter;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the applicant in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• draft business concept specifying the use of state assets based on the requirements for future use;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport information;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
Within 3 working days from the date of the State commission for privatisation decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce the results on its official website and social networks and official notifications will be sent to all applicants.
Applicants passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) through “E-auksion” electronic trading platform within 5 business days after the publication date of the official announcement by UzSAMA.
other documents confirming the applicants’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
1. The most optimal design concept will be selected on the basis of the Object, taking into account the requirements of modern urban planning;
2. in cases where the down payment amount is less than 35 percent in a sale conditional on installments, the remaining amount represents annual interest at the Central Bank prime rate;
3. if one proposal for the acquisition of a state asset is received at the first stage of the sales, the sales is considered to have failed;
4. if the applicant offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month, his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
5. The UzSAMA, from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a Purchase and Sale Agreement in the specified manner with the winner of the sales and the deposit made to participate in the sales will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
6. discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the sales;
7. if the winner of the sales refuses to conclude a Purchase and Sale Agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
8. The State commission on privatisation or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the sales at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the sales process.
Special settlement account of the "Organization of electronic online auctions" JSC is used for the payment of the deposit:
In national currency: in UZS
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Foreign currency: USD
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Recipient's current account:
20210840800792302005 (USD);
SWIFT:
JSCLUZ22;
Address of UzSAMA: 100000, Tashkent city, Amir Temur Street, 6.
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-22-56, 259-20-23.
If you have any complaints or suggestions during the sales process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-21-37 or 1082.