Наманган вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари бўйича “Roadshow” ўтказилди
Бугун Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Наманган вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида “Roadshow” (тақдимот) ўтказилди.
Маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналар вакиллари ва тадбиркорлар қатнашган ушбу тадбирда Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйичамастер-класс” ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
Бундан ташқари, тадбир қатнашчиларига ўзларига аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Roadshow” иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, дам олиш масканлари, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив директори ўринбосари А.Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдиллар.
Шу билан бирга, ОАВ вакиллари учун аввал хусусийлаштирилган бир қатор давлат активларига пресс-тур ташкиллаштирилиб, амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича маълумотлар берилди.

В Наманганской области состоялось “Roadshow” по государственным активам, подлежащим приватизации
Сегодня Агентством по управлению государственными активами проведено “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Наманганской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии, где приняли участие представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также предприниматели, сотрудники Агентства госактивов провели «мастер-класс» по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
Участникам мероприятия также был разъяснен порядок приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, ранее принадлежавших им на праве постоянного пользования или пожизненного владения.
Участники “Roadshow” были ознакомлены с государственными активами, выставленными, а также планируемые к выставлению на продажу на публичных торгах в соответствии с программами приватизации, в частности с крупными активами, зонами отдыха, административными и производственными зданиями и земельными участками.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и будучи насыщенным вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов А.Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов заданных со стороны участников.
Вместе с тем для представителей СМИ был организован пресс-тур по ряду ранее приватизированных государственных активов, а также предоставлена информация о реализуемых проектах.