“Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” номли III халқаро конференциясида Давактив агентлиги вакиллари иштирок этишди
Тошкентда Cbonds компанияси томонидан ташкил қилиган “Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” номли III халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Конференция майдонида 100га яқин маҳаллий бозор вакиллари, регуляторлар ва халқаро ташкилотлар мутасаддилари иштирок этишди.
Конференцияда қуйидаги ташкилот ва компаниялар вакиллари қатнашишди: НБУ ТИФ, Инвестицион институтлар миллий ассоциацияси, Ўзметкомбинат, Halyk Finance (Қозоғистон), АКРА (Россия), Asia Frontier Capital (Хитой), Совкомбанк (Россия), Natixis (Франция), Белинвестбанк (Белоруссия), Allen & Overy (Буюк Британия) ва бошқалар.
Конференцияда Давактив агентлиги департамент бошлиғи Алишер Миралиев ҳам маъруза қилди. А.Миралиев “Ўзбекистон молия бозори: инфратузилма ва тартибга солиш” сессиясида иштирок этди.
Маърузада 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясининг муҳим жиҳатлари, 2021 йилда хусусийлаштириши режалаштирилган давлат активлари рўйхати, давлат улушининг камайиш динамикаси каби хусусийлаштиришга оид янгиликлар ҳақида сўз олиб борилди. Таъкидланганидек, 2025 йилга қадар давлат корхоналари сонини 75 фоизга камайтириш режалаштирилган.

Представители Агентства приняли участие в III Международной конференции “Рынок капитала Республики Узбекистан”
В Ташкенте прошла III Международная конференция «Рынок капитала Республики Узбекистан», организованная компанией Cbonds. В конференции приняли участие свыше 100 участников-представителей местного рынка, регуляторов и официальных лиц международных организаций.
В конференции приняли участие представители следующих организаций и компаний: НБУ ВЭД, Национальная ассоциация инвестиционных институтов, Узметкомбинат, Halyk Finance (Казахстан), АКРА (Россия), Asia Frontier Capital (Китай), Совкомбанк (Россия), Natixis (Франция), Белинвестбанк (Беларусь), Allen & Overy (Великобритания) и другие.
В конференции с докладом выступил Алишер Миралиев, начальник департамента Агентства по управлению госактивами. А. Миралиев принял участие в сессии “Финансовый рынок Узбекистана: инфраструктура и регулирование”.
На презентации была рассмотрена проделанная работа в сфере приватизации, в том числе ключевые аспекты стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, перечень госактивов, планируемых к приватизации в 2021 году, а также динамика снижения доли государства. Отмечалось, что планируется поэтапное сокращение количества государственных предприятий на 75 процентов до 2025 года.