“Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” номли III халқаро конференциясида Давактив агентлиги вакиллари иштирок этишди
Тошкентда Cbonds компанияси томонидан ташкил қилиган “Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” номли III халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Конференция майдонида 100га яқин маҳаллий бозор вакиллари, регуляторлар ва халқаро ташкилотлар мутасаддилари иштирок этишди.
Конференцияда қуйидаги ташкилот ва компаниялар вакиллари қатнашишди: НБУ ТИФ, Инвестицион институтлар миллий ассоциацияси, Ўзметкомбинат, Halyk Finance (Қозоғистон), АКРА (Россия), Asia Frontier Capital (Хитой), Совкомбанк (Россия), Natixis (Франция), Белинвестбанк (Белоруссия), Allen & Overy (Буюк Британия) ва бошқалар.
Конференцияда Давактив агентлиги департамент бошлиғи Алишер Миралиев ҳам маъруза қилди. А.Миралиев “Ўзбекистон молия бозори: инфратузилма ва тартибга солиш” сессиясида иштирок этди.
Маърузада 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясининг муҳим жиҳатлари, 2021 йилда хусусийлаштириши режалаштирилган давлат активлари рўйхати, давлат улушининг камайиш динамикаси каби хусусийлаштиришга оид янгиликлар ҳақида сўз олиб борилди. Таъкидланганидек, 2025 йилга қадар давлат корхоналари сонини 75 фоизга камайтириш режалаштирилган.

UzSAMA representatives took part in the 3rd International Conference of “Capital Market of the Republic of Uzbekistan”
In the III International Conference of “Capital Market of the Republic of Uzbekistan” organized by Cbonds, about 100 local market representatives, regulators and experts from international organizations took part.
NBU, National Association of investment institutions, Uzmetkombinat, Halyk Finance (Kazakhstan), Akra (Russia), Asia Frontier Capital (China), Sovkombank (Russia), Natixis (France), Belinvestbank (Belarus), Allen & Overy (Great Britain) and others participted in the conference.
A. Miraliev, the head of the Department of UzSAMA also delivered a speech in the session “Financial market of Uzbekistan: infrastructure and regulation”.
The report highlighted important aspects of the strategy of management and reform of enterprises with state participation in 2021-2025, the list of state assets that are planned to be privatized in 2021, the dynamics of the decrease in the share of the state, as well as the news on privatization. It was noted that until 2025, it is planned to reduce the number of state-owned enterprises to 75%.