Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – Актив) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “KPMG” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, “Deloitte” компаниясининг халқаро инвесторлар тармоғи орқали Актив тўғрисидаги инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 8 нафар маҳаллий, Европа ва Осиё қитъаси давлатларидан бўлган талабгорлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низомга мувофиқ тўлов тизими оператори муассислари (акциядорлари)га қўйиладиган талабларга мослиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида юқоридаги мезон талабларига мувофиқ келадиган 6 нафар талабгор хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан мазкур таклиф кўриб чиқилиб, маъқулланди ва жараённинг навбатдаги босқичига рухсат берилди.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, аввал маълум қилинган мезон талабларига мувофиқ деб топилган 6 нафар талабгорларга эса жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Актив тўғрисидаги Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга Ўзбекистон Республикасининг “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги ҳамда “Шахсга доир маълумотлар тўғрисида”ги Қонунлар талабларига мувофиқ Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 15 ноябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
“E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хат (process letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Deloitte”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “ Deloitte” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Deloitte” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) аниқ бир сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(iv) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни олиб бориш/тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап cбора заявок о заинтересованности (Expression of interest) в приобретении 100% государственного пакета акций в уставном капитале Акционерного общества «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее - Актив).
На основе передового мирового опыта для проведения процесса приватизации данного Актива в качестве Консультанта по приватизации была привлечена международная компания Deloitte (далее – Консультант), а в качестве независимого оценщика – международная компания KPMG.
В рамках первого этапа Консультантом были проведены маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров об Активе через широкий пул международных контактов «Deloitte». По результатам проведенной работы, в адрес Консультанта поступили заявки о выражении заинтересованности в покупке со стороны 8 местных и международных инвесторов из стран Европы и Азии.
• Соответствие требованиям, предъявляемых к учредителям (акционерам) оператора платежной системы, в соответствии с Положением «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций».
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом было вынесено заключение о соотвествии 6 претендентов указанным выше критериям и предложено рассмотреть их для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Данное предложение было рассмотрено и одобрено соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации приватизационных процессов, от которой было получено разрешение перейти к следующему этапу процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, а шесть претендентов, соотвествующие опубликованным критериям, получат от Консультанта индивидуальные процедурные письма (Process letter) с подробным описанием следущего этапа процесса приватизации.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом. Участники получат возможность внимательно изучить данную информацию, провести собственный  due diligence Актива и подготовить свои Обязывающие предложений (Binding Offer).
В ходе подготовки обязывающих предложений участникам со стороны консультанта будет представлены ключевые условия о приобретении и дальнейшей деятельности Актива (Term sheet) в соответствии  с требованиями Закона Республики Узбекистан «О платежах и платежных системах» и «О персональных данных», которые должны быть приняты участниками одновременно с подачей обязывающих предложений.
Обязывающие предложения (BO) будут приниматься Консультантом до 23:59 (по Ташкентскому времени) 15 ноября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Дисклеймер:
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Deloitte в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и Deloitte оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и Deloitte графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;