Бир қатор давлат кўчмас мулк объектларининг савдо жараёнлари юзасидан ахборот
I. Оммавий савдоларга чиқарилган “Чорвоқ оромгоҳи” дам олиш маскани ва “Чотқол оромгоҳи” бино-иншоотлари бўйича савдо жараёнининг биринчи босқичи якунланиб, Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарори билан мазкур давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди.
Савдо жараёнининг иккинчи босқичига ўтган талабгорлардан 2022 йил 8 февраль соат 17-00га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали (ҳавола орқали Чорвоқ оромгоҳиЧотқол оромгоҳи) қабул қилинади.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан алоҳида расмий хабарномалар юборилади.
II. Мирзо Улуғбек тумани, Шаҳриобод кўчаси, 53-уй манзилдаги бўш турган бино-иншоотлар бўйича савдоларнинг натижаси бўйича Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарорига асосан “Golden House Development” МЧЖ 74,0 млрд. сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Ўз навбатида, савдо ғолиби томонидан ҳудуднинг шаҳарсозлик меъёрларидан келиб чиқиб, маиший хизмат, спорт ва ижтимоий (таълим, соғлиқни сақлаш) хизматлар, кўнгилочар ва дам олиш марказлари, турар-жой мажмуалари ва умуман, ўзига хос инфратузилмага эга замонавий комплекс ташкил этиш кўзда тутилган.
Маълумот учун: ушбу бўш турган объект савдоси Давактив агентлигининг 2021 йил 18 ноябрдаги оммавий савдо тўғрисидаги эълонига мувофиқ ташкил этилган, 2021 йил 18 декабргача талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар қабул қилинган ва савдо жараёнида рақобат муҳити таъминланган.

Информация о процессе продажи нескольких объектов государственной недвижимости
I. Завершился первый этап процесса продажи выставленных на публичные торги зоны отдыха “Чорвок оромгохи”, а также зданий и сооружений “Чоткол оромгохи”. Соответствующим решением Государственной тендерной комиссии утвержден список участников, прошедших на второй этап процесса продажи по данным государственным активам.
Коммерческие предложения, предусматривающие покупную цену, сроки оплаты и платежеспособность участников, прошедших во второй этап процесса продажи, принимаются до 17:00 (ташкентское время) 8 февраля 2022 года через электронную торговую платформу “E-auksion”(ссылка на “Чорвок оромгохи”, “Чоткол оромгохи”).
Всем претендентам, участвовашим на первом этапе процесса продажи данных государственных активов, Рабочим органом будут направлены индивидуальные официальные уведомления.
II. Вышеупомянутым решением Государственной тендерной комиссии, ООО “Golden House Development” было объявлено победителем зданий и сооружений по улице Шахриобод, 53, Мирзо-Улугбекского района, по покупной цене в 74,0 млрд сумов.
В свою очередь, предусматривается создание современного комплекса бытового, спортивно-социального (образования, здравоохранения) обслуживания, развлекательно-рекреационных центров, жилых комплексов и уникальной инфраструктуры на основе градостроительных норм региона.
Для справки: продажа данного объекта государственной недвижимости организована в соответствии с объявлением Агентства госактивов о проведении публичных торгов от 18 ноября 2021 г., прием заявок от претентов торгов осуществлялся через электронную торговую платформу «E-auksion» до 18 декабря 2021 г. и была обеспечена конкурентная среда.