Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги 2021 йилнинг 6 августида “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (Компания) устав капиталидаги 57,118 фоиз давлат улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига қарашли бўлган “CCI International Holland B.V.” корхонаси (Харидор) орқали 252,28 миллион АҚШ долларига сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилган эди.
Ўзбекистон қонунчилиги талабларидан ҳамда Компаниянинг Устави ва фаолиятига доир бошқа ҳужжатлардан келиб чиқиб, давлат улушининг олди-сотди бўйича имзоланган Битим ижро этилиши учун талаб этиладиган зарур юридик талаблар бажарилди.
Жумладан, Компаниянинг иккинчи иштирокчиси «The Coca cola export corporation» (АҚШ) компанияси томонидан давлат улушини сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан воз кечиш тўғрисидаги тасдиғи ҳамда савдо бренди эгасининг Компанияда эгалик назорати ўзгаришига розилиги олинди.
Шунингдек, Битим шартларига мувофиқ, Харидор томонидан Туркия Республикаси Монополияга қарши комиссиясининг Битимга нисбатан тегишли хулосаси олинди.
Битимда қайд этилган, давлат улуши учун тўлов миқдори 2021 йил 28 сентябр куни Давактив агентлигининг Ғазначиликдаги махсус ҳисобрақамига келиб тушди.
2021 йил 29 сентябр куни Тошкент шаҳрида ўтказилган иқтисодий Форум тадбири доирасида Давактив агентлиги ва Харидор ўртасида Компаниядаги давлат улушини топшириш – қабул қилиш битими имзоланди.
Ушбу Битим Ўзбекистоннинг охирги 10 йилликдаги хусусийлаштириш тарихида ўзининг кўлами ва қиймати бўйича энг йирик битимлар сирасига киради.
Ўз навбатида, ушбу Компаниянинг хусусийлаштириш жараёни Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги хусусийлаштириш дастуридаги режаларининг нақадар ҳаётийлиги нуқтаи-назаридан кўплаб экспертлар, таҳлилчилар ва инвесторлар диққатини жалб этган бўлса, кўплаб бефарқ бўлмаган фуқаролар учун Компаниянинг кейинги тақдири нуқтаи-назаридан қизиқиш марказида бўлди.
Ушбу Битим доирасида республика иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилиши билан бирга, хусусийлаштириш амалиётига илғор халқаро амалиётни қўллаш бўйича катта тажриба ҳам ўзлаштирилди.
Давактив агентлиги, аввало ушбу Битим – Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарорлари ва иқтисодиётда давлат улушини қисқартириш бўйича чуқур ўйланган сиёсат натижаси эканлигини таъкидлайди.
Эришилган натижа учун Давактив агентлигининг молиявий маслаҳатчиси сифатида фаолият кўрсатган “Rothschild & Cie” инвестиция банки (Франция)нинг, юридик маслаҳатчи вазифасини бажарган “Dentons” юридик фирмаси (Буюк Британия)нинг ва Компанияни таҳлил қилиш ва баҳолаш бўйича “KPMG” халқаро консалтинг компаниясининг профессионал хизматларини алоҳида эътироф этади.
Айнан юқори малакали мутахассислар иштирокида, сотиш жараёни рақобатга асосланган сотув тарзида ташкил этилди. Жараённинг ҳуқуқий асослари Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига ва илғор халқаро амалиётга мос келади.
Сотиш жараёнининг оралиқ босқичлари тўғрисида оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилди.
Давлат улушини сотиш бўйича ошкора Эълон асосида, Давактив агентлигига ва Молиявий консультантга Осиё, Европа, Америка ва Африка қитъалари мамлакатларидан бир қанча талабгорларнинг жараёнда иштирок этиш учун аризалари келиб тушди. Улар олдиндан Эълонда кўрсатилган мезонлар бўйича малакаланиб, етарли тўлов қобилиятига, молиявий имконият ва салоҳиятга эга бўлган, Компаниянинг бизнес-режасидаги инвестицияларни амалга ошира оладиган, Компаниянинг иккинчи таъсисчиси ва бренд эгаси билан стратегик ҳамкорликни амалга оширишни таъминлайдиган Талабгорлар билан сотув жараёни давом эттирилди.
Шаффофликни таъминлаш мақсадида, талабгорларга Компания тўғрисидаги молиявий, ҳуқуқий, экологик, ташкилий, солиққа оид ва бошқа маълумотларни ўзи ичига олган Виртуал маълумотлар хонасига кириш, шунингдек Компанияга ташриф буюрган ҳолда ўрганиш, Компания менежментига бевосита саволлар бериш имконияти тақдим этилди.
Давлат улушини сотиб олиш бўйича Талабгорларнинг дастлаб мажбурий бўлмаган, кейинчалик мажбурий таклифлари олинди. Молиявий ва Юридик маслаҳатчилар иштирокида қарийб 2 ой давом этган Талабгорлар билан музокаралар натижасида, нарх таклифи ва олди-сотди шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф этган талабгор – сотув жараёни ғолиби сифатида қайд этилди.
Халқаро амалиёт қоидаларига мос келувчи жараён қоидаларига кўра, шунингдек конфиденциаллик талабларига кўра, оралиқ босқичларда талабгорларнинг аниқ номлари ва уларнинг таклифларининг мазмуни ёритилмади.
Ўзбекистон бозорининг ёрқин истиқболга эга эканлиги ва иқтисодиёт, аҳоли сони ҳамда даромадларининг барқарор суръатларда ўсиб бораётгани давлат улушини сотиб олиш бўйича Харидорнинг шаҳдам қарорига сабаб бўлди.
Туркиянинг “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компанияси (CCI) ҳамкорлигида Ўзбекистондаги Кока-кола корхонаси янада кенгайиши ва ривожланиши учун барча асослар ва имкониятлар мавжуд.
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ корхонасига “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компаниясининг кириб келиши ушбу корхонанинг ишлаб чиқариш қувватлари ошишига, бошланган инвестиция лойиҳалари самарали амалга оширилишига, янги ва сифатли маҳсулот ассортиментини кенгайтиришга, ходимлар малакасини оширишга, профессионал бошқарув тизимини шакллантиришга хизмат қилади.
Маълумот учун, “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компанияси (CCI) ичимлик ишлаб чиқариш бўйича трансмиллий компания бўлиб, Туркия, Покистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Қирғизистон, Туркманистон, Иордания, Ироқ, Тожикистон ва Ўзбекистонда фаолиятини олиб боради. Coca-Cola тизимидаги ичимлик ишлаб чиқарувчиларнинг асосийларидан бири сифатида The Coca-Cola Company бренди остида газланган ва газланмаган ичимликларни ишлаб чиқаради, тарқатади ва сотади.
Ўзбекистон билан қўшиб ҳисоблаганда, CCI компаниясида 10 мингга яқин ишчи фаолият кўрсатади, 430 миллионга яқин киши истиқомат қиладиган 11 та давлатда 29 та заводга эгалик қилади ҳамда кенг миқёсдаги маҳсулотларини таклиф этиб келади.

Information on the sale of the state share in the authorized capital of Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd.
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (UzSAMA) announced on August 6, 2021 that it has reached an agreement to sell 57.118% stake in «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» LLC (the Company) to «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), through its wholly owned subsidiary «CCI International Holland B.V.» (Buyer), for a cash consideration of US $ 252.28 million (the Transaction).
Based on the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, the Charter of the Company and other documents regulating the activities of the Company, the necessary legal actions were taken to complete the Transaction. In particular, the second participant of the Company, The Coca Cola Export Corporation (USA), refused to use its preemptive right to acquire a state share and the trademark owner agreed to a change of control in the Company.
Also, in accordance with the terms of the Share Purchase Agreement (SPA), the Buyer has received clearance from the Competition Authority of the Republic of Turkey to proceed with the Transaction.
As stated in the SPA, the amount paid for the state share was transferred on September 28, 2021, to a special treasury account of UzSAMA.
On September 29, 2021, during the Economic Forum in Tashkent, UzSAMA and the Buyer signed the share transfer instrument in relation to the state share in the Company.
This transaction is one of the largest in scale and significance in the history of privatization in Uzbekistan over the past 10 years.
In turn, the Company's privatization process has attracted the attention of many experts, analysts and investors in terms of the practical implementation of Uzbekistan's privatization program plans for coming future, as well as of many citizens, interested in the Company's future.
As part of the Transaction, along with the attraction of direct investment in the economy of the Republic, a great deal of experience has been accumulated in applying the world's best practices in privatization.
UzSAMA notes that the Transaction is primarily the result of the relevant decisions of the President of the Republic of Uzbekistan and the insightful policy on reducing the state share in the economy.
For the achieved result, UzSAMA acknowledges the professional services provided by the investment bank "Rothschild & Co”, which acted as a financial adviser, the law firm "Dentons", as a legal advisor and the international consulting company "KPMG" that made an analysis and evaluation of the Company.
The sales process was organized with the participation of highly qualified professionals on a competitive basis. The legal framework of the process complies with the legislation of the Republic of Uzbekistan and international best practices.
The intermediate stages of the sales process were covered in the media.
Based on the Public Offering Announcement, UzSAMA and the Financial Advisor received bids from numerous applicants from Asia, Europe, America and Africa. They passed the preliminary selection in accordance with the criteria set forth in the Announcement, and the sales process was then continued with applicants (Applicants) who had sufficient solvency, financial stability and sufficient potential, and ability to invest in the Company's business plan and fulfill a strategic partnership with the Company's second shareholder and the owner of the trademark.
To ensure transparency, the Applicants were given the opportunity to access information on the Virtual Data Room, which contained financial, legal, environmental, organizational, tax and other information about the Company, as well as to visit the Company and ask questions directly to management.
First non-binding and then binding proposals of the Applicants for the acquisition of the state share were received. The bidder who offered the best combination of price offer and terms of sale was registered as the winner of the sale process.
According to the rules of the process that are consistent with international practice and for confidentiality reasons the exact names of the candidates and the contents of their proposals at the intermediate stages were not disclosed.
The bright future of the Uzbek market and the stable growth of the economy, population and their income led to a confident decision of the Buyer to purchase the state share.
In cooperation with the Turkish company Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCI), the Coca-Cola plant in Uzbekistan has all grounds and opportunity for further expansion and development.
The entry of CCI as the shareholder of "Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd." will serve to increase the production capacity of the Uzbek bottler, effectively implement investment projects, expand the range of new and high-quality products, improve the qualifications of personnel, and form a professional management system.
For information, CCI is a multinational beverage company which operates in Turkey, Pakistan, Kazakhstan, Azerbaijan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Jordan, Iraq, Tajikistan and Uzbekistan. As one of the key bottlers of the Coca-Cola system, CCI produces, distributes and sells sparkling and still beverages of The Coca-Cola Company.
CCI employs close to 10,000 people and has a total of 29 plants in 11 countries, offering a wide range of beverages to a consumer base of 430 million people. In addition to sparkling beverages, the product portfolio includes juices, waters, sports and energy drinks and iced teas.
CCI's shares are traded on the Istanbul Stock Exchange (BIST) under the symbol "CCOLA.IS", and Eurobond is traded in the Irish Stock Exchange, under the symbol "CCOLAT".