Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги 2021 йилнинг 6 августида “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (Компания) устав капиталидаги 57,118 фоиз давлат улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига қарашли бўлган “CCI International Holland B.V.” корхонаси (Харидор) орқали 252,28 миллион АҚШ долларига сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилган эди.
Ўзбекистон қонунчилиги талабларидан ҳамда Компаниянинг Устави ва фаолиятига доир бошқа ҳужжатлардан келиб чиқиб, давлат улушининг олди-сотди бўйича имзоланган Битим ижро этилиши учун талаб этиладиган зарур юридик талаблар бажарилди.
Жумладан, Компаниянинг иккинчи иштирокчиси «The Coca cola export corporation» (АҚШ) компанияси томонидан давлат улушини сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан воз кечиш тўғрисидаги тасдиғи ҳамда савдо бренди эгасининг Компанияда эгалик назорати ўзгаришига розилиги олинди.
Шунингдек, Битим шартларига мувофиқ, Харидор томонидан Туркия Республикаси Монополияга қарши комиссиясининг Битимга нисбатан тегишли хулосаси олинди.
Битимда қайд этилган, давлат улуши учун тўлов миқдори 2021 йил 28 сентябр куни Давактив агентлигининг Ғазначиликдаги махсус ҳисобрақамига келиб тушди.
2021 йил 29 сентябр куни Тошкент шаҳрида ўтказилган иқтисодий Форум тадбири доирасида Давактив агентлиги ва Харидор ўртасида Компаниядаги давлат улушини топшириш – қабул қилиш битими имзоланди.
Ушбу Битим Ўзбекистоннинг охирги 10 йилликдаги хусусийлаштириш тарихида ўзининг кўлами ва қиймати бўйича энг йирик битимлар сирасига киради.
Ўз навбатида, ушбу Компаниянинг хусусийлаштириш жараёни Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги хусусийлаштириш дастуридаги режаларининг нақадар ҳаётийлиги нуқтаи-назаридан кўплаб экспертлар, таҳлилчилар ва инвесторлар диққатини жалб этган бўлса, кўплаб бефарқ бўлмаган фуқаролар учун Компаниянинг кейинги тақдири нуқтаи-назаридан қизиқиш марказида бўлди.
Ушбу Битим доирасида республика иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилиши билан бирга, хусусийлаштириш амалиётига илғор халқаро амалиётни қўллаш бўйича катта тажриба ҳам ўзлаштирилди.
Давактив агентлиги, аввало ушбу Битим – Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарорлари ва иқтисодиётда давлат улушини қисқартириш бўйича чуқур ўйланган сиёсат натижаси эканлигини таъкидлайди.
Эришилган натижа учун Давактив агентлигининг молиявий маслаҳатчиси сифатида фаолият кўрсатган “Rothschild & Cie” инвестиция банки (Франция)нинг, юридик маслаҳатчи вазифасини бажарган “Dentons” юридик фирмаси (Буюк Британия)нинг ва Компанияни таҳлил қилиш ва баҳолаш бўйича “KPMG” халқаро консалтинг компаниясининг профессионал хизматларини алоҳида эътироф этади.
Айнан юқори малакали мутахассислар иштирокида, сотиш жараёни рақобатга асосланган сотув тарзида ташкил этилди. Жараённинг ҳуқуқий асослари Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига ва илғор халқаро амалиётга мос келади.
Сотиш жараёнининг оралиқ босқичлари тўғрисида оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилди.
Давлат улушини сотиш бўйича ошкора Эълон асосида, Давактив агентлигига ва Молиявий консультантга Осиё, Европа, Америка ва Африка қитъалари мамлакатларидан бир қанча талабгорларнинг жараёнда иштирок этиш учун аризалари келиб тушди. Улар олдиндан Эълонда кўрсатилган мезонлар бўйича малакаланиб, етарли тўлов қобилиятига, молиявий имконият ва салоҳиятга эга бўлган, Компаниянинг бизнес-режасидаги инвестицияларни амалга ошира оладиган, Компаниянинг иккинчи таъсисчиси ва бренд эгаси билан стратегик ҳамкорликни амалга оширишни таъминлайдиган Талабгорлар билан сотув жараёни давом эттирилди.
Шаффофликни таъминлаш мақсадида, талабгорларга Компания тўғрисидаги молиявий, ҳуқуқий, экологик, ташкилий, солиққа оид ва бошқа маълумотларни ўзи ичига олган Виртуал маълумотлар хонасига кириш, шунингдек Компанияга ташриф буюрган ҳолда ўрганиш, Компания менежментига бевосита саволлар бериш имконияти тақдим этилди.
Давлат улушини сотиб олиш бўйича Талабгорларнинг дастлаб мажбурий бўлмаган, кейинчалик мажбурий таклифлари олинди. Молиявий ва Юридик маслаҳатчилар иштирокида қарийб 2 ой давом этган Талабгорлар билан музокаралар натижасида, нарх таклифи ва олди-сотди шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф этган талабгор – сотув жараёни ғолиби сифатида қайд этилди.
Халқаро амалиёт қоидаларига мос келувчи жараён қоидаларига кўра, шунингдек конфиденциаллик талабларига кўра, оралиқ босқичларда талабгорларнинг аниқ номлари ва уларнинг таклифларининг мазмуни ёритилмади.
Ўзбекистон бозорининг ёрқин истиқболга эга эканлиги ва иқтисодиёт, аҳоли сони ҳамда даромадларининг барқарор суръатларда ўсиб бораётгани давлат улушини сотиб олиш бўйича Харидорнинг шаҳдам қарорига сабаб бўлди.
Туркиянинг “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компанияси (CCI) ҳамкорлигида Ўзбекистондаги Кока-кола корхонаси янада кенгайиши ва ривожланиши учун барча асослар ва имкониятлар мавжуд.
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ корхонасига “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компаниясининг кириб келиши ушбу корхонанинг ишлаб чиқариш қувватлари ошишига, бошланган инвестиция лойиҳалари самарали амалга оширилишига, янги ва сифатли маҳсулот ассортиментини кенгайтиришга, ходимлар малакасини оширишга, профессионал бошқарув тизимини шакллантиришга хизмат қилади.
Маълумот учун, “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компанияси (CCI) ичимлик ишлаб чиқариш бўйича трансмиллий компания бўлиб, Туркия, Покистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Қирғизистон, Туркманистон, Иордания, Ироқ, Тожикистон ва Ўзбекистонда фаолиятини олиб боради. Coca-Cola тизимидаги ичимлик ишлаб чиқарувчиларнинг асосийларидан бири сифатида The Coca-Cola Company бренди остида газланган ва газланмаган ичимликларни ишлаб чиқаради, тарқатади ва сотади.
Ўзбекистон билан қўшиб ҳисоблаганда, CCI компаниясида 10 мингга яқин ишчи фаолият кўрсатади, 430 миллионга яқин киши истиқомат қиладиган 11 та давлатда 29 та заводга эгалик қилади ҳамда кенг миқёсдаги маҳсулотларини таклиф этиб келади.

Заявление о продаже государственной доли в уставном капитале ООО “Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd.”
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (Агентство) 6 августа 2021 года объявило о достижении соглашения о продаже государственной доли в размере 57.118 % в уставном капитале ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd» (Компания) группе компаний «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), через её дочернюю компанию «CCI International Holland B.V.» (Покупатель), за 252,28 миллиона долларов США (Сделка).
Исходя из требований законодательства Республики Узбекистан, Устава Компании и других документов, регламентирующих деятельность Компании, были выполнены необходимые юридические действия для завершения Сделки.
В частности, получен отказ второго участника Компании – “The Coca Cola Export Corporation” (США), от использования своего преимущественного права по приобретению государственной доли и согласие владельца товарного знака на смену контроля в Компании.
Также в соответствии с условиями Договора купли-продажи (Договор) со стороны Покупателя получено соответствующее заключение антимонопольного органа Турецкой Республики в отношении Сделки.
Указанная в Договоре сумма оплаты за государственную долю была переведена 28 сентября 2021 года на специальный казначейский счет Агентства.
В рамках мероприятий экономического форума, организованного 29 сентября 2021 года в Ташкенте, между Агентством и Покупателем подписан Акт приема-передачи государственной доли в Компании.
Данная Сделка является одним из крупнейших по масштабу и значимости за всю историю приватизации в Узбекистане за последние 10 лет.
В свою очередь, процесс приватизации Компании привлек внимание многих экспертов, аналитиков и инвесторов с точки зрения практической жизнеспособности последних планов Узбекистана по приватизации, а также был в центре внимания многих неравнодушных граждан, интересующихся  будущим Компании.
В рамках данной Сделки, наряду с привлечением прямых инвестиций в экономику республики, накоплен большой опыт по внедрению лучших мировых практик в приватизационной практике.
Агентство отмечает, что прежде всего, данная Сделка является результатом принимаемых решительных мер Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым и глубоко продуманной политики по сокрашению государственной доли в экономике.
За достигнутый результат, Агентство отмечает качество профессиональных услуг инвестиционного банка “Rothschild & Co”, который выступал в качестве финансового консультанта, юридической фирмы “Dentons”, выступавшей в качестве юридического консультанта, и международной консалтинговой компании “KPMG” по анализу деятельности и оценке Компании.
Именно при участии высококвалифицированных специалистов процесс продаж был организован на конкурентной основе. Правовая база процесса соответствует законодательству Республики Узбекистан и лучшей международной практике.
Промежуточные этапы процесса продажи были освещены в СМИ.
На основании публичного Объявления о продаже государственной доли, Агентство и финансовый консультант получили от ряда претендентов из стран Азии, Европы, Америки и Африки заявки на участие в процессе. Данные претенденты были квалифицированы по критериям, изложенным в Объявлении, и процесс продажи был продолжен с теми претендентами (Претенденты), обладающими достаточной платежеспособностью, финансовыми возможностями и потенциалом для реализации инвестиций согласно бизнес-плану Компании и поддерживающими стратегические партнерские отношения со вторым учредителем Компании и владельцем бренда.
Были получены сперва необязывающие, а потом обязывающие предложения Претендентов по приобретению государственной доли. Участник процесса, предложивший наилучшее сочетание ценового предложения и условий купли-продажи, был зарегистрирован как победитель процесса продажи.
В соответствии с правилами процесса соответствующими международной практике, а также в целях конфиденциальности точное содержание их предложений не разглашались на промежуточных этапах.
Яркие перспективы узбекского рынка и стабильный рост экономики, числа и доходов населения привели к уверенному решению Покупателя о приобретении государственной доли.
Мы уверены, что при сотрудничестве с турецкой компании "Coca-Cola İçecek A.Ş." (CCI), у завода Coca-Cola в Узбекистане есть все основания и возможности для дальнейшего расширения и развития.
Вхождение в состав учредителей “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan, Ltd.” компании "Coca-Cola İçecek A.Ş." (CCI) послужит увеличению производственных мощностей узбекского боттлера, эффективной реализации инвестиционных проектов, расширению ассортимента новой и качественной продукции, повышению квалификации персонала, формированию профессиональной системы управления.
Для информации, CCI - транснациональная компания по производству напитков, которая работает в Турции, Пакистане, Казахстане, Азербайджане, Кыргызстане, Туркменистане, Иордании, Ираке, Таджикистане и Узбекистане. Являясь одним из ключевых боттлеров системы Coca-Cola, CCI производит, распространяет и продает газированные и негазированные напитки The Coca-Cola Company.
Вместе с Узбекистаном в CCI работает около 10 000 человек, а общее число заводов компании составляет 29 в 11 странах, предлагая широкий ассортимент напитков потребительской базе в 430 миллионов человек. Помимо газированных напитков, ассортимент продукции включает соки, воды, спортивные и энергетические напитки и холодные чаи.
Акции CCI торгуются на Стамбульской фондовой бирже (BIST) под символом "CCOLA.IS", а еврооблигации - на Ирландской фондовой бирже под символом "CCOLAT".