Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• Қуйидаги 3 та дон корхонасидаги давлат акция пакети бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2024 йил 5 январь соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• "Бухородонмаҳсулотлари" АЖ устав капиталидаги 51,84 фоиз давлат акция пакети 59,0 млрд. сўм, "Ғалла-Альтег" АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акция пакети 82,0 млрд. сўм, "Ховос дон маҳсулотлари" АЖ устав капиталидаги 94,2 фоиз давлат акция пакети 40,0 млрд. сўм ҳамда "Дунё М" АЖ устав капиталидаги 51,8 фоиз давлат акция пакети 82,2 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Шунингдек, қуйидаги 43 та дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, савдоларнинг биринчи босқичида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича оммавий савдоларда қатнашиш истагида бўлган талабгорлар ўз таклифларини "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали тақдим этишлари мумкин.
Савдо жараёнининг 2-босқичига ўтган дон корхонасидаги давлат улуши (акция пакети) ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 5 январь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади
«Тўрткўлдонмаҳсулоти» МЧЖ
Тўрткўл тумани
7866670
«Фарғонадонмаҳсулотлари» АЖнинг «Марғилон дон» филиали
Мулкий мажмуа
7866669
“Попдонмаҳсулотлари” АЖнинг «Чуст» филиали
Чуст тумани
7866668
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 8 январь куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

The first and second stages of the sales process of the state's shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for public auction has been completed, and the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes has made the relevant decision.
• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process in the following 3 property complex of grain enterprises' branches was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on January 5, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• 51.84% state block of shares in the authorized capital of "Bukhorodonmahsulotlari" JSC with the terms of payment of the purchase price in the amount of 59.0 billion UZS, 51.0% state block of shares in the authorized capital of "Galla-Alteg" JSC for 82.0 billion UZS, 94.2% state block of shares in the authorized capital of "Khovos Don Makhsulotlari" JSC for 40.0 billion UZS and 51.8% state block of shares in the authorized capital of "Dunyo M" JSC for 82.2 billion UZS were sold with the condition of maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
In addition, considering that for the following 43 state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were no proposals for participation in the auctions, no winner was determined at the first and second stages of the auction, as well as an insufficient number of proposals were received to continue the sales process, these assets are put up for repeated public sales.
State share in grain enterprise and property complexes of grain enterprises' branches, transferred to the 2nd stage of sales