Корпоратив бошқарув тизимини янада такомиллаштириш юзасидан Давактив агентлиги бошқарма бошлиғи Ш.Ахмедов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни:
Маълумки, корхоналарни бошқаришда кузатув кенгаши муҳим роль ўйнайди.
Бугунги кунга қадар, кузатув кенгаши таркибига асосан давлат органлари ходимлари киритилиб келинган бўлиб, ушбу орган фаолияти самарадорлигини ошириш, замонавий корпоратив бошқарувни жорий этиш учун уларнинг таркибига корхонадан мутлақо ҳоли бўлган мустақил аъзоларни киритишимиз зарур.
Маълумот ўрнида, ҳозирда давлат иштирокидаги 57 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига 86 та (атиги 4 фоиз) мустақил аъзолар киритилган.
Бизнинг олдимизда кейинги 3 йилда давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзоларни камида 30 фоизга етказиш вазифаси турибди.
Бунинг учун биринчи навбатда қонунчилик базасини яратиш, мустақил аъзолар ўзи кимлар бўлиши, уларни сайлаш тартибини халқаро тажриба асосида такомиллаштириш лозим эди.
Шунга кўра, жорий йил 18 январда “Корпоратив бошқарув тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди, унга кўра:
“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги қонунларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди, яъни:
1) Мустақил аъзоларни сайлашда барча акциядорлар овоз беришда иштирок этиш имконияти яратилди (олдин фақат давлат ва хўжалик бирлашмалари вакиллари овоз бериши белгиланган эди);
2) Кузатув кенгаши таркибига сайланган мустақил аъзоларнинг реестри юритилади ҳамда корхона расмий веб-сайтларида эълон қилинади;
3) давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган хўжалик жамиятларида кузатув кенгаши таркибига камида бир нафар мустақил аъзо киритилади;
4) мустақил аъзоликка номзодлар кузатув кенгаши томонидан танлов асосида танлаб олиниб, умумий йиғилишга киритилади;
5) қуйидагилар кузатув кенгашининг мустақил аъзоси бўлишга қўшимча равишда чеклов ўрнатилди:
• сўнгги 3 йил ичида жамият ва (ёки) унинг аффилланган шахсларида аудиторлик хизматларини кўрсатган аудиторлик ташкилотининг ходими;
• кетма-кет 6 йил давомида жамиятнинг кузатув кенгаши аъзоси бўлган шахс;
• жамиятнинг устави ёки бошқа ҳужжатлари билан белгиланган талабларга мос келмайдиган шахс;
• жамиятнинг ва (ёки) унинг аффилланган шахсларининг бошқарув ва ички назорат органларининг аъзоси бўлган шахснинг ёки сўнгги 3 йил ичида уларга аъзо бўлган шахснинг яқин қариндоши ёки қуда томондан қариндоши бўлган шахс;
6) жамият ижроия органи томонидан йирик битим ёки аффилланган шахслар билан битим тузиш тартиби бузилганлиги натижасида унинг айби билан жамиятга етказилган зарар бўйича ижроия органининг субсидиар жавобгарлиги белгиланди.
Ушбу Қонуннинг амалда ижросини таъминлаш хўжалик жамиятларининг кузатув кенгаши таркибида мустақил аъзолар салмоғини ошириб, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, жамиятларда замонавий менеджментни ва корпоратив бошқарув усулларини жорий этишга, кузатув кенгаши таркибига профессионал мутахассисларини, жумладан хорижий мутахассисларни жалб этишга ва пировард натижада корхоналарни бошқариш самарадорлигини ва рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.

Брифинг с участием начальника управления Агентства госактивов Ш.Ахмедова, по вопросам дальнейшего совершенствования системы корпоративного управления
Известно, что наблюдательный совет играет важную роль в управлении предприятиями.
До сегодняшнего дня в состав наблюдательного совета в основном включались работники государственных органов, и для повышения эффективности наблюдательных советов и внедрения современного корпоративного управления необходимо включение в их состав полностью независимых от предприятия независимых членов.
Для сведения, в настоящее время в наблюдательный совет 57 предприятий с государственным участием входят 86 (всего 4%) независимых членов.
Перед нами стоит задача увеличить количество независимых членов в наблюдательных советах предприятий с государственным участием не менее чем на 30% в ближайшие 3 года.
Для этого, прежде всего, необходимо было создать правовую базу, определить, кто является независимыми членами, и усовершенствовать процедуру их избрания на основе международного опыта.
Соответственно, 18 января текущего года был принят Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы корпоративного управления», согласно которому:
Внесены изменения и дополнения в законы «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью», а именно:
1) При избрании независимых членов все акционеры имеют возможность участвовать в голосовании (ранее к голосованию допускались только представители государства и хозяйственных объединений);
2) Ведется реестр независимых членов, избранных в Наблюдательный совет, и публикуется на официальных веб-сайтах предприятия;
3) в состав наблюдательного совета хозяйственных обществ с долей государства более 50 процентов должно быть включено не менее одного независимого члена;
4) кандидаты в независимые члены выдвигаются наблюдательным советом на конкурсной основе и включаются в общее собрание;
5) дополнительно установлены следующие ограничения к тому, чтобы быть независимым членом наблюдательного совета:
• работник аудиторской организации, оказывавший аудиторские услуги обществу и (или) аффилированным лицам общества в течение последних 3 лет;
• лицо, входящее в состав наблюдательного совета общества в течение 6 лет подряд;
• лицо, не соответствующее требованиям, установленным уставом общества или другими документами;
• лицо, состоящее в близком родстве или свойстве с лицом, которое является (было) в течение последних 3 лет членом органа управления и внутреннего контроля общества и (или) аффилированных лиц общества;
6) Определена субсидиарная ответственность исполнительного органа за вред, причиненный обществу по его вине в результате нарушения исполнительным органом общества порядка заключения крупной сделки или сделки с аффилированными лицами.
Обеспечение практической реализации настоящего Закона путём увеличения роли независимых членов в наблюдательных советах хозяйственных обществ, служит сокращению участия государства в экономике, внедрению в обществах современных методов менеджмента и корпоративного управления, привлечению в наблюдательный совет профессиональных специалистов, в том числе иностранных специалистов и в конечном итоге повышению эффективности и конкурентоспособности управления предприятием.