Корпоратив бошқарув тизимини янада такомиллаштириш юзасидан Давактив агентлиги бошқарма бошлиғи Ш.Ахмедов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни:
Маълумки, корхоналарни бошқаришда кузатув кенгаши муҳим роль ўйнайди.
Бугунги кунга қадар, кузатув кенгаши таркибига асосан давлат органлари ходимлари киритилиб келинган бўлиб, ушбу орган фаолияти самарадорлигини ошириш, замонавий корпоратив бошқарувни жорий этиш учун уларнинг таркибига корхонадан мутлақо ҳоли бўлган мустақил аъзоларни киритишимиз зарур.
Маълумот ўрнида, ҳозирда давлат иштирокидаги 57 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига 86 та (атиги 4 фоиз) мустақил аъзолар киритилган.
Бизнинг олдимизда кейинги 3 йилда давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзоларни камида 30 фоизга етказиш вазифаси турибди.
Бунинг учун биринчи навбатда қонунчилик базасини яратиш, мустақил аъзолар ўзи кимлар бўлиши, уларни сайлаш тартибини халқаро тажриба асосида такомиллаштириш лозим эди.
Шунга кўра, жорий йил 18 январда “Корпоратив бошқарув тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди, унга кўра:
“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги қонунларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди, яъни:
1) Мустақил аъзоларни сайлашда барча акциядорлар овоз беришда иштирок этиш имконияти яратилди (олдин фақат давлат ва хўжалик бирлашмалари вакиллари овоз бериши белгиланган эди);
2) Кузатув кенгаши таркибига сайланган мустақил аъзоларнинг реестри юритилади ҳамда корхона расмий веб-сайтларида эълон қилинади;
3) давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган хўжалик жамиятларида кузатув кенгаши таркибига камида бир нафар мустақил аъзо киритилади;
4) мустақил аъзоликка номзодлар кузатув кенгаши томонидан танлов асосида танлаб олиниб, умумий йиғилишга киритилади;
5) қуйидагилар кузатув кенгашининг мустақил аъзоси бўлишга қўшимча равишда чеклов ўрнатилди:
• сўнгги 3 йил ичида жамият ва (ёки) унинг аффилланган шахсларида аудиторлик хизматларини кўрсатган аудиторлик ташкилотининг ходими;
• кетма-кет 6 йил давомида жамиятнинг кузатув кенгаши аъзоси бўлган шахс;
• жамиятнинг устави ёки бошқа ҳужжатлари билан белгиланган талабларга мос келмайдиган шахс;
• жамиятнинг ва (ёки) унинг аффилланган шахсларининг бошқарув ва ички назорат органларининг аъзоси бўлган шахснинг ёки сўнгги 3 йил ичида уларга аъзо бўлган шахснинг яқин қариндоши ёки қуда томондан қариндоши бўлган шахс;
6) жамият ижроия органи томонидан йирик битим ёки аффилланган шахслар билан битим тузиш тартиби бузилганлиги натижасида унинг айби билан жамиятга етказилган зарар бўйича ижроия органининг субсидиар жавобгарлиги белгиланди.
Ушбу Қонуннинг амалда ижросини таъминлаш хўжалик жамиятларининг кузатув кенгаши таркибида мустақил аъзолар салмоғини ошириб, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, жамиятларда замонавий менеджментни ва корпоратив бошқарув усулларини жорий этишга, кузатув кенгаши таркибига профессионал мутахассисларини, жумладан хорижий мутахассисларни жалб этишга ва пировард натижада корхоналарни бошқариш самарадорлигини ва рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.

Briefing with the Head of Department of State Assets Management Agency Sh.Akhmedov, on further improvement of corporate governance system
Text of the briefing:
The Supervisory Board is known to play an important role in the corporate governance.
Until now, the Supervisory Board has mainly included government officials, and in order to improve the efficiency of Supervisory Boards and introduce modern corporate governance, it is necessary to include independent members who are fully independent from the enterprise.
For information, at present the Supervisory Board of 57 enterprises with state participation includes 86 (only 4%) independent members.
Our task is to increase the number of independent members in the Supervisory Boards of enterprises with state participation by at least 30% in the next 3 years.
For this purpose, first of all, it was necessary to create a legal basis, to determine who the independent members are, and to improve the procedure of their election on the basis of international experience.
Accordingly, on January 18 of this year the Law of the Republic of Uzbekistan "On introducing amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan related to further improvement of the corporate governance system" was adopted:
Amendments and additions were made to the laws "On joint-stock companies and the protection of the rights of shareholders" and "On companies with limited and additional liability", namely:
1) When electing independent members, all shareholders have the opportunity to participate in voting (previously only representatives of the state and economic associations were allowed to vote);
2) A register of independent members elected to the Supervisory Board shall be kept and shall be published on the company's official web sites;
3) At least one independent member shall be included in the Supervisory Board of economic entities with a state share of more than 50%;
4) candidates for independent members shall be nominated by the Supervisory Board on a competitive basis and shall be included in the general meeting;
5) The following limitations on being an independent member of the Supervisory Board are additionally established:
• an employee of an audit organization, who has rendered audit services to the company and (or) affiliates of the company within the last 3 years;
• a person who has been a member of the Supervisory Board of the Company for 6 consecutive years;
• a person who does not meet the requirements set forth in the company's charter or other documents;
• a person who is (was) for the last 3 years a member of the management and internal control body of the company and (or) affiliated persons of the company;
6) Subsidiary responsibility of the executive body has been defined for damage caused to the company through its fault as a result of violation by the executive body of the company of the procedure of making a big deal or deal with affiliated persons.
Provision of practical realization of the present Law by increasing the role of independent members in the Supervisory Boards of economic entities, serves the reduction of state participation in the economy, introduction of modern methods of management and corporate governance in the companies, attraction of professional specialists, including foreign specialists to the Supervisory Board and finally increase of efficiency and competitiveness of corporate management.