“Фотон” АЖни устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давактив агентлиги” ёки “Сотувчи”) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Фотон” АЖ (кейинги ўринларда – “Компания” ёки “Актив”) устав капиталидаги 85,6 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
"ABRAU CAPITAL" компанияси (кейинги ўринларда – маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Фотон” АЖ асосий фаолият соҳаси: радиоэлектрон жиҳозлар учун электрон техника ва интеграл микросхемалар ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш ҳамда электроника асосидаги турли маҳсулот турларини ишлаб чиқариш ҳисобланади.
Корхона (70 хилдан ортиқ) дискрет ва планар ярим ўтказгичли диодлар, кам шовқинли дала транзисторлари ва интеграл микросхемаларни тайёрлаш технологияларига эгалик қилади.

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО “Фотон”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») объявляет о начале этапа подачи заявок о выражении заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest) процесса приватизации (далее – «Сделка») 85,6 процентов государственной доли в уставном капитале АО “Фотон” (далее – «Компания» или «Актив»).
Основной сферой деятельности АО «Фотон» является: разработка и производство электронной аппаратуры и интегральных микросхем для радиоэлектронной аппаратуры, а также производство различных видов продукции на основе электроники.
Предприятие владеет (более 70 видов) технологиями изготовления дискретных и планарных полупроводниковых диодов, малошумящих полевых транзисторов и интегральных микросхем.