Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2023 йил 26 мартдаги эълонига мувофиқ талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 10 май куни соат 16:00да Давактив агентлигида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичидаги талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси (кейинчалик – Хусусийлаштириш Давлат комиссияси) аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади.
Давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида таклиф юборган ҳар бир талабгорга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар йўлланган.
Ишчи орган ўз ҳисоботини тайёрлаб, Хусусийлаштириш Давлат комиссиясига кўриб чиқиш учун тақдим этади ва биринчи босқич якунлари бўйича маълумотлар Давактив агентлиги томонидан белгиланган тартибда эълон қилинади.
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 15 кун муддатга такрорий савдоларга чиқарилади.

Объявление по процессу торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий
В соответствии с объявлением Агентства по управлению государственными активами от 26 марта 2023 года, через электронную торговую платформу «E-auksion» принимались заявки претендентов в электронной форме.
Соответственно, 10 мая текущего года в 16:00 электронные предложения претендентов на первом этапе процесса продажи госактивов, по которым сформировано достаточное количество заявок будут вскрыты для рассмотрения в Агентстве госактивов.
К этому процессу приглашаются члены Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации (далее – Государственная комиссия по приватизации), заявители и представители средств массовой информации, кроме того заявителям, которые не могут участвовать лично, будет предоставлена возможность участия посредством видеоконференцсвязи.
Рабочим органом было направлено индивидуальное сообщение каждому заявителю, подавшему предложение на первом этапе процесса продажи государственных активов.
Рабочий орган подготовив свой отчет, представляет его на рассмотрение в Государственную комиссию по приватизации, а информация об итогах первого этапа публикуется Агентством госактивов в установленном порядке.
В свою очередь, государственные доли в зерновых предприятиях и имущественных комплексах филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступили предложения единственным заявителем и вовсе не поступали, будут выставлены на повторные торги через электронную торговую платформу «E-auksion» сроком на 15 дней.
государственных долей в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставляемых на повторные публичные торги