Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2023 йил 26 мартдаги эълонига мувофиқ талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 10 май куни соат 16:00да Давактив агентлигида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичидаги талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси (кейинчалик – Хусусийлаштириш Давлат комиссияси) аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади.
Давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида таклиф юборган ҳар бир талабгорга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар йўлланган.
Ишчи орган ўз ҳисоботини тайёрлаб, Хусусийлаштириш Давлат комиссиясига кўриб чиқиш учун тақдим этади ва биринчи босқич якунлари бўйича маълумотлар Давактив агентлиги томонидан белгиланган тартибда эълон қилинади.
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 15 кун муддатга такрорий савдоларга чиқарилади.

Announcement on sales process of the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches
In accordance with the announcement of the State Assets Management Agency dated March 26, 2023, through the electronic trading platform "E-auksion" were accepted proposals from applicants in electronic form.
Accordingly, on May 10 of this year at 16:00, the electronic proposals of applicants for the first stage of the sale of state assets, for which a sufficient number of applications is formed, will be opened for consideration at the State Assets Management Agency.
Members of the State Commission on Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Process (hereinafter - State Commission on Privatization), applicants and representatives of mass media are invited to participate in this process. Besides, applicants who cannot participate personally will have an opportunity to participate via videoconference.
The working body has sent an individual notification to each applicant who submitted a proposal in the first stage of the sale process of state assets.
The working body, after preparing its report, submits it for consideration to the State Privatization Commission, and information on the results of the first stage is published by the State Assets Management Agency in the prescribed manner.
In turn, the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprise subsidiaries, for which at the first stage of sales proposals were received by the only applicant and not received at all, will be offered for resale through the electronic trading platform "E-auksion" for a period of 15 days.