Тадбиркорлик субъектларига бир қатор имтиёзлар берилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ҳаво ҳарорати кескин совиб кетишининг иқтисодиётга салбий таъсирини камайтириш учун тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-43-сон қарори билан, мамлакатимизда жорий қиш мавсумида кузатилган аномал совуқ туфайли ҳаво ҳароратининг кескин тушиб кетиши оқибатида қийинчиликларга дуч келган тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва фаолиятини жадал қайта тиклаш борасида уларга бир қатор имтиёзлар берилди.
Хусусан, қарорга мувофиқ:
1. Тадбиркорлик субъектлари томонидан бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олинган давлат активлари бўйича 2022 йил декабрь ва 2023 йил январь ойларида тўланиши лозим бўлган тўловлар, шу жумладан дастлабки тўлов тўланмаганлиги учун фоизлар ва пенялар ҳисоблаш 2023 йил 1 апрелга қадар тўхтатиб турилиши белгиланди;
2. Давлат мулкини ижарага олган тадбиркорлик субъектларига:
• 2022 йил декабрь ва 2023 йил январь-февраль ойларида давлат мулкидан фойдаланганлик учун ижара тўловларини 2023 йил 1 мартдан бошлаб 1 июлга қадар тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берилди, бунда 2022 йил декабрь ва 2023 йил январь-февраль ойларида тўланмаган ижара тўловлари учун пенялар ҳисобланмайди;
• давлат мулкидан фойдаланиш юзасидан 2022 йилдан буён амалда бўлган ижара шартномалари бўйича ижара тўловлари миқдорини 2023 йил 1 апрелга қадар ўзгаришсиз қолдириш имконияти яратилди.

Предоставлен ряд льгот субъектам предпринимательства
Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-43 “О мерах поддержки субъектов предпринимательства для уменьшения негативного воздействия на экономику резкого снижения температуры воздуха”, субьектам предпринимательства предоставляется ряд льгот в целях поддержки и ускоренного восстановления их деятельности, столкнувшихся с затруднениями вследствие резкого снижения температуры воздуха в текущий зимний период.
В частности, согласно документу устанавливается:
1. Приостановление до 1 апреля 2023 года начисление процентов и пени за невыплату платежей, в том числе первоначального платежа, подлежащих выплате в декабре 2022 года и январе 2023 года, по государственным активам, приобретенным субъектами предпринимательства с условием оплаты в рассрочку.
2. Для субъектов предпринимательства, арендовавшим государственное имущество:
• разрешена уплата с 1 марта по 1 июля 2023 года в рассрочку в равных долях арендных платежей за пользование государственным имуществом в декабре 2022 года и январе-феврале 2023 года, при этом приостанавливается начисление пени за невыплату платежей за декабрь 2022 год и январь-февраль 2023 год
• создана возможность оставить без изменений до 1 апреля 2023 года размер арендных платежей за пользование государственным имуществом по договорам аренды, действующим с 2022 года.
В то же время сообщается, что для того, чтобы воспользоваться вышеуказанными льготами, предприниматели могут обратиться в подведомственные организации Агентства госактивов, которые вступили в договорные отношения с предпринимателями по купле-продаже или аренде государственного актива.