Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони билан давлат мулкини ижарага бериш тартиби такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 23 январдаги “Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ПФ-13-сон Фармони билан Давлат объектларини ижарага бериш муддатлари 1 йилдан 3 йилгача, мажбурият бажарилганда эса 5 йилдан 6 йилгача узайтирилди.
Ҳусусан, бўш турган давлат объектларидан самарали фойдаланиш тартиби такомиллаштирилди. Жумладан, 3 ойдан ортиқ фойдаланилмасдан бўш турган давлат мулки объектларини (ижтимоий объектлар бундан мустасно) белгиланган тартибда балансда сақловчиларнинг розилигисиз ижарага бериш ёки сотиш учун онлайн-аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланди.
Шу билан бирга, ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан ҳудуди 2 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини сотишдан тушумлар ушбу маҳалла учун алоҳида очилган Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармасига тўлиқлигича ўтказилади. Шунингдек, ҳудуди 10 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектлари сотилишидан тушумларнинг 90 фоизи маҳаллий бюджетларга (45 фоизи вилоят бюджетига, 45 фоизи объект жойлашган туман (шаҳар) бюджетига) йўналтирилади.
Шунингдек, ҳоким ёрдамчилари томонидан ўз ҳудудида бўш турган давлат кўчмас мулк объекти ёки қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини аниқлаган ҳолларда, “Yerelektron” ААТ орқали юборилган онлайн-буюртманома тегишли идоралар томонидан кўриб чиқилади ҳамда ижобий хулоса берилган тақдирда, тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланди.

New Presidential Resolution improves the procedure for leasing state property
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan from January 23, 2023 № UP-13 "On introduction of amendments and additions to some acts of the President of the Republic of Uzbekistan" increased lease period of state facilities from 1 year to 3 years, and in case of fulfillment of obligations - from 5 years to 6 years.
In particular, it is established that empty state facilities (except for social facilities) which are not in exploitation for more than 3 months are offered for online auction without consent of balance holders, in accordance with prescribed procedure.
At the same time, based on the online request of khokim assistants, funds from the sale of state property with an area of up to 2,000 square meters will be fully transferred to the Fund on solving the socio-economic problems of mahalla, which was separately established for each mahalla. Also, 90% of funds from the sale of state property with an area of up to 10,000 square meters will be transferred to local budgets (45% to the regional budget and 45% to the budget of the district (city) where the property is located).
At the same time, in cases of identification of empty state property or non-agricultural land plots by khokim assistants in their territory, the online request submitted through the Automated Information System "Yerelektron" is reviewed in the prescribed manner by the relevant agencies, and in case of a positive conclusion, these properties and land plots are offered for electronic online auctions.