Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони билан давлат мулкини ижарага бериш тартиби такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 23 январдаги “Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ПФ-13-сон Фармони билан Давлат объектларини ижарага бериш муддатлари 1 йилдан 3 йилгача, мажбурият бажарилганда эса 5 йилдан 6 йилгача узайтирилди.
Ҳусусан, бўш турган давлат объектларидан самарали фойдаланиш тартиби такомиллаштирилди. Жумладан, 3 ойдан ортиқ фойдаланилмасдан бўш турган давлат мулки объектларини (ижтимоий объектлар бундан мустасно) белгиланган тартибда балансда сақловчиларнинг розилигисиз ижарага бериш ёки сотиш учун онлайн-аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланди.
Шу билан бирга, ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан ҳудуди 2 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини сотишдан тушумлар ушбу маҳалла учун алоҳида очилган Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармасига тўлиқлигича ўтказилади. Шунингдек, ҳудуди 10 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектлари сотилишидан тушумларнинг 90 фоизи маҳаллий бюджетларга (45 фоизи вилоят бюджетига, 45 фоизи объект жойлашган туман (шаҳар) бюджетига) йўналтирилади.
Шунингдек, ҳоким ёрдамчилари томонидан ўз ҳудудида бўш турган давлат кўчмас мулк объекти ёки қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини аниқлаган ҳолларда, “Yerelektron” ААТ орқали юборилган онлайн-буюртманома тегишли идоралар томонидан кўриб чиқилади ҳамда ижобий хулоса берилган тақдирда, тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланди.

Указом Президента Республики Узбекистан усовершенствован порядок передачи в аренду государственного имущества
Указом Президента Республики Узбекистан от 23 января 2023 года №УП-13 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан» увеличен срок аренды государственных объектов с 1 до 3 лет, а при выполнении обязательства - с 5 до 6 лет.
В частности установлено, что неэксплуатируемые более 3 месяцев пустующие государственные объекты (за исключением социальных объектов) выставляются на онлайн-аукционные торги без согласия балансодержателей для передачи их в аренду или реализации, в соответствии с установленным порядком.
Вместе с тем, на основании онлайн-заявки помощников хокимов, средства от реализации объектов государственной недвижимости площадью до 2 000 квадратных метров будет полностью перечислена в Фонд по решению социально-экономических проблем махалли, который был открыт отдельно для каждой махалли. Также, 90 процентов средств от реализации объектов государственной недвижимости площадью до 10 000 квадратных метров будут направляться в местные бюджеты (45 процентов в областной бюджет и 45 процентов в бюджет района (города), где находится объект).
При этом, в случаях выявления на своей территории помощниками хокимов пустующих государственных объектов недвижимости или земельных участков несельскохозяйственного назначения, направленная через автоматизированную информационную систему «Yerelektron» онлайн-заявка рассматривается в установленном порядке соответствующими ведомствами, и в случае вынесения положительного заключения, данные объекты и земельные участки выставляются на электронные онлайн-аукционные торги.