"Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида"ги Қонуни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан маъқулланди
Бугун Олий Мажлис Сенатининг 47-ялпи мажлисида “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилиниб, натижаси бўйича маъқулланди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур Қонун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан 2023 йил 5 сентябрда қабул қилинган.
Қонуннинг асосий жиҳатлари:
• 1991 йилда қабул қилинган “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонундан тубдан фарқ қилади;
• амалдаги қонунда белгиланмаган электрон-онлайн аукцион ва биржа, шунингдек, профессионал консультантларни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий таклиф қилиш, рақобатга асосланган мулоқот асосида сотиш ва корхоналарни кейинчалик сотиш шарти билан ижарага бериш каби хусусийлаштиришнинг замонавий 8 та усуллари киритилган;
• очиқлик ва шаффофлик, ҳисобдорлик, тенг рақобат муҳитини таъминлаш тамойиллари, шунингдек, савдоларни ўтказиш ҳамда тўловларни амалга ошириш тартиби ва шартлари белгиланган.
Мазкур Қонун Ўзбекистон Республикаси Президентига имзолаш учун юборилади ҳамда расмий эълон қилинган кундан эътиборан 3 ой ўтгач кучга киради.

Закон «О приватизации государственного имущества» одобрен Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Сегодня на 47-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен и по итогам одобрен Закон «О приватизации государственного имущества».
Следует отметить, что данный Закон был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 5 сентября 2023 года.
Основные аспекты закона:
• кардинально отличается от Закона «О разгосударствлении и приватизации», принятого в 1991 году;
• включены 8 современных методов приватизации, которые не установлены в действующем законе, такие как электронный онлайн-аукцион и биржа, а также публичное приглашение к переговорам с привлечением профессиональных консультантов, продажа на основе конкурентного диалога и аренда предприятий с условием их последующей продажи;
• определены принципы открытости и прозрачности, подотчетности, обеспечения равной конкурентной среды, а также порядок и условия проведения продаж и осуществления платежей.
Данный Закон будет направлен Президенту Республики Узбекистан на подписание и вступит в силу через 3 месяца после его официального объявления.