Давактив агентлиги биносида қуввати 200 кВт/с бўлган қуёш электр станцияси ишга туширилди
Мазкур қуёш электр станцияси йилига 480 минг кВт-соатдан зиёд электр энергияси ишлаб чиқаради ҳамда Агентлик биносини кундуз куни электр энергия билан тўлиқ таъминлайди. Ушбу мақсадларда 408 та қуёш электр панеллари ҳамда 6 та 200 литр ҳажмдаги қуёш сув иситиш қурилмалари ўрнатилди. Шу билан бирга, эҳтиёждан ортган қисмини ҳудудий электр тармоқларига узатиш имконияти ҳам яратилди.
Ушбу станция жорий йилнинг 10 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш масалалари бўйича ўтказилган видеоселектор йиғилишидаги топшириқлар ижроси юзасидан амалга оширилди.
Шунингдек таъкидлаш жоизки, Агентлик биносининг йўлак, зинапоя ва санузел қисмларида 107 та сенсорли ҳаракат детекторлари орқали ишлайдиган 286 та энергия тежамкор лампалар ўрнатилган. Бу ўз ўрнида электр энергияси тежамкорлигини бир неча баравар оширмоқда.

A solar power station with a capacity of 200 kW/h has been launched at the State Assets Management Agency
This solar power station generates more than 480,000 kWh of electricity per year and fully supplies the Agency's building with electricity during the daytime. For this purpose, 408 solar panels and 6  solar water heaters for 200 liters were installed. At the same time, the possibility of transferring surplus electricity to the regional power plants was created.
The station was implemented in execution of task of videoconference meeting on expansion of use of renewable energy sources chaired by the President of the Republic of Uzbekistan.
Additionally, it is worth noting that 286 energy-saving lamps were installed in the hallways, stairwells and sanitary facilities of the Agency building, working with 107 sensor motion detectors.