Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonlaridan tasdiqlangan joriy yilga moʻljallangan keng qamrovli xususiylashtirish dasturi boshlangan. Dasturda telekommunikatsiyadan tortib energetika sohasigacha boʻlgan 29 ta yirik kompaniyadagi ulushlarni sotishni rejalashtirmoqda. Bu jarayon davlat ishtirokini kamaytirish va chet el sarmoyalarini jalb etishni maqsad qiladi.
Mobiuz boʻyicha savdo jarayoni joriy yil iyun oyida eʼlon qilingan va qiziqish bildirish boʻyicha arizalarni (EoI) yuborish uchun soʻnggi muddat 2025-yil 1-avgust. Ushbu bitim boʻyicha Rothschild & Co. strategik va moliyaviy maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Mobiuz mamlakatda toʻrtinchi yirik mobil operatori hisoblanadi hamda uning qiymati davlat tomonidan uni boshqa mahalliy operatorlar bilan birlashtirish qoʻllab-quvvatlanishi sababli yuqori boʻlishi mumkin. Qatar, Saudiya Arabistoni, Ozarbayjon va Yevropadan boʻlgan investorlar tomonidan dastlabki qiziqish bildirilganligi aytilmoqda.
Oʻtgan yil yakuniga koʻra, Oʻzbekiston mobil bozorda 35,6 mln abonent boʻlgan, shundan Mobiuz bozorning 20,9% ulushiga ega, deya maʼlum qilgan BMI (Fitch Solutions boʻlimi).
Mobiuz 2024-yilda 164 million AQSh dollari miqdorida sof daromad (net revenue) va 41 million AQSh dollari EBITDA koʻrsatkichini qayd etdi.

Основные тезисы статьи «Bloomberg» о приватизации «Mobiuz»
Основные тезисы статьи «Bloomberg» о приватизации «Mobiuz»: Узбекистан планирует привлечь 300 млн долларов США за счёт продажи мобильного оператора.
Президент Шавкат Мирзиёев утвердил масштабную программу приватизации для текущего года. Согласно программе планируется продать доли в 29 крупных компаниях – от сектора телекоммуникаций до энергетики. Этот процесс направлен на сокращение участия государства в экономике и привлечение иностранных инвестиций.
Процесс приватизации Mobiuz был объявлен в июне текущего года, при этом крайний срок подачи заявок на выражение заинтересованности (EoI) – 1 августа 2025 года. Компания Rothschild & Co привлечена в качестве стратегического и финансового консультанта по данной сделке.
Mobiuz является четвёртым крупным мобильным оператор страны, и его стоимость может быть выше благодаря государственной поддержке потенциального объединения с другими местными операторами. Инвесторы из Катара, Саудовской Аравии, Азербайджана и Европы уже выразили первоначальный интерес.
По данным BMI (Fitch Solutions), на конец 2024 года число абонентов на мобильном рынке Узбекистана составляло 35,6 млн, и на долю Mobiuz приходилась 20,9 % рынка.
В 2024 году доля чистой выручки (net revenue) Mobiuz составила 164 млн долларов США, а показатель EBITDA — 41 млн долларов США.