Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 584 va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 542-yilligiga bagʻishlangan tadbir
Ayni damlarda yurtimiz boʻylab oʻzbek mumtoz sheʼriyati gulshanining ikki buyuk ustuni, shoir va mutafakkir, gʻazal mulkining sultoni Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligi hamda oʻzbek klassik adabiyotining ulkan namoyondasi, shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur hazratlarining 542 yillik tavallud ayyomlari keng nishonlanmoqda.
Shu munosabat bilan Davaktiv agentligi tizimida ikki buyuk zotning hayot yoʻli va ijodi haqida “Ikki buyuk siymo: maʼnaviyatimiz sarchashmalari” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Maʼruzachi va mehmon sifatida filologiya fanlari nomzodi, dotsent “Maʼrifat” targʻibotchilar jamiyati aʼzosi Toʻlqin Togʻayev ishtirok etdi.
Taʼkidlanganidek, insonni komillikka yetaklovchi kuch ham, davlat va jamiyat taraqqiyoti ham ilm va maʼrifat bilandir. Navoiy ijodi bizni ana shunday yuksak maqsadlar sari ilhomlantiradi, maʼnaviy qudrat baxsh etadi.
Alisher Navoiy ijodi va faoliyatiga oid barcha maʼlumotlar uning sivilizatsiyamiz tarixida turkiy tilning boshqa tillaridan ustun tomonlarini koʻrsatib, ona tilimizning boy imkoniyatlarini toʻliq ochib bergan buyuk olim sifatida biz uchun qadrlidir.
Alisher Navoiy butun hayoti davomida adabiy asarlarni siyosat bilan birlashtirgan. Yuqori mansabga ega shaxs boʻla turib, u mamlakat hayotining ijtimoiy-iqtisodiy takomillashishiga katta hissa qoʻshgan, ilm, fan, sanʼat rivojiga homiylik qilib, tinchlik va totuvlik hukm surishiga doim harakat qilgan.
Zahiriddin Muhammad Bobur esa, turli hududlar va mintaqalarning, mamlakatlar va o'lkalarning, shaharlar va qishloqlarning siyosiy tarixi, ilm-fani, madaniyati, urf-odatlari bilan birga, ularning tabiati, xo'jaligi, joʻgʻrofiy o'rni, chegaralari, yaylovlari, togʻ va daralari, ko'l va daryolari, xilma-xil o'simliklari, mevalari, haiyvonot dunyosi, yerusti va yerosti boyliklari, tili, savdo-sotiq ishlari bilan ham astoydil qiziqqan. Bularning hammasini o'zining qomusiy asari“Boburnoma”da bayon etgan.

Мероприятие, посвященное 584-летию со дня рождения Низамиддина Мира Алишера Навои и 542-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура
В настоящие дни широко отмечаются дни рождения двух великих представителей узбекской классической поэзии, 584-летие поэта и мыслителя, султана газелей Низамиддина Мира Алишера Навои, а также 542-я годовщина со дня рождения великого представителя узбекской классической литературы, царя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура.
В связи с этим в Агентстве госактивов было проведено духовно-просветительское мероприятие на тему "Два великих образа: источники нашей духовности", посвящённое жизни и творчеству двух великих личностей.
В качестве докладчика и гостя в мероприятии принял участие кандидат филологических наук, доцент, член общества пропагандистов «Маърифат» Тулкин Тогаев.
Как было отмечено, той силой, которая ведет человека к совершенствованию, а также развитию государства и общества, является наука и просвещение. Творчество Навои вдохновляет на достижение таких высоких целей и дает духовную силу.
Все сведения о творчестве и деятельности Алишера Навои ценны для нас как великого ученого, показавшего в истории нашей цивилизации преимущества тюркского языка перед другими языками и полностью раскрывшего богатые возможности нашего родного языка.
Алишер Навои всю свою жизнь совмещал литературное творчество с политикой. Будучи человеком, занимавшим высокое положение, он внес большой вклад в социально-экономическое улучшение жизни страны, способствовал развитию науки, искусства, всегда старался обеспечить господство мира и согласия.
Захириддин Мухаммад Бабур вместе с политической историей, наукой, культурой, традициями разных регионов и областей, стран и городов, активно интересовался их природой, экономикой, географическим положением, границами, пастбищами, горами и ущельями, озерами и реками, различными растениями, фруктами, животным миром, подземным и надземным богатством, языком, торговлей. Все это он описал в своем энциклопедическом произведении – «Бабур-наме».
По окончании мероприятия, насыщенного обсуждениями, участники получили ответы на все свои интересующие вопросы.