Mazkur qaror Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan 2021–2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish Strategiyasi doirasida ishlab chiqilgan bo‘lib, qaror bilan quyidagilar belgilanmoqda:
• ustav kapitali (fondi)da davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari va davlat unitar korxonalari (keyingi o‘rinlarda ‒ davlat ishtirokidagi korxonalar) kuzatuv kengashiga nomzodlarni jalb qilish jarayonini, xususan, kuzatuv kengashi tarkibi hamda ularda yuz bergan o‘zgarishlarni www.сns.davaktiv.uz maxsus veb-portali orqali markazlashgan holda boshqarish va yoritib borish;
• kuzatuv kengashi tarkibi aʼzoligiga nomzodlarni tarmoqqa oid bilim, boshqaruv tajribasi, moliyaviy, korporativ boshqaruv, strategik rejalashtirish hamda boshqa malakalar kabi mezonlar asosida tanlov asosida aniqlash amaliyotini joriy etish;
• 2023-yil 1 yanvardan boshlab davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan boshqaruv va nazorat organlarining amaldagi tarkibidagi o‘zgarishlar, ulardagi mavjud bo‘sh o‘rinlar to‘g‘risidagi maʼlumotlarni ushbu o‘zgarishlar sodir bo‘lgan sanadan ikki ish kuni ichida majburiy tartibda maxsus portalga joylashtirib borish;
• davlat ishtirokidagi korxonalarning boshqaruv va nazorat organlarining amaldagi tarkibidagi o‘zgarishlar, ulardagi mavjud bo‘sh o‘rinlar to‘g‘risidagi maʼlumotlarni maxsus portalga joylashtirmagan korxonalarning ijro etuvchi organi hamda kuzatuv kengashi aʼzolarini rag‘batlantirishga yo‘l qo‘ymaslik;
• transformatsiya qilinishi belgilangan 71 ta korxonalarga mazkur qaror talablarini tadbiq etilmaslik, mazkur korxonalar kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha nomzodlarni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan ushbu korxonalarda davlat nomidan mulkdor (muassis, aksiyador, ishtirokchi) funksiyalarini bajaruvchi vazirlik, idoralar va Strategik islohotlar agentligi bilan kelishgan holda shakllantirish.
Shuningdek, qaror bilan Davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha nomzodlarni saralash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlanib, unga ko‘ra:
• nomzodlarning arizalarini maxsus veb-portal orqali qabul qilish;
• Davlat aktivlarini boshqarish agentligida masʼul vazirliklar xodimlari ishtirokida tuziladigan nomzodlarni saralash komissiyasi tomonidan nomzodlarni mezonlar asosida baholashdan o‘tkazish, har bir o‘ringa kamida 3 ta nomzod ro‘yxatini (short list) shakllantirish va ularning ichidan suhbat asosida munosib bitta nomzodni tanlash;
• kuzatuv kengashi aʼzoligi bo‘yicha tanlovda quyidagilarga davlat ulushi bo‘yicha nomzod sifatida ishtirok etishni taqiqlash:
- oliy maʼlumot va ikki yillik ish tajribasiga ega bo‘lmagan shaxslar;
- davlat boshqaruvi organlarining tartibga soluvchi yoki nazorat funksiyasini amalga oshiruvchi xodimlari;
- korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilgan shaxslar, iqtisodiy jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun tugallanmagan sudlanganligi mavjud shaxslar;
- korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega bo‘lmagan shaxslar;
- besh va undan ortiq kuzatuv kengashlarida aʼzo bo‘lgan shaxslar;
- so‘ngi 3 yilda jamiyatda yoki uning affillangan shaxslarida auditorlik xizmatlarini ko‘rsatgan tashkilot xodimi;
• korxonaning taʼsis hujjatlarida kuzatuv kengashi aʼzolari uchun gender tenglik nazarda tutilgan bo‘lsa, ayol va erkak nomzodlar uchun alohida saralashni amalga oshirish;

Совершенствуется порядок формирования кандидатов по государственной доле в наблюдательные советы предприятий с государственным участием
Кабинетом Министров Республики Узбекистан принято постановление от 4 ноября 2022 года № 647 «О мерах по совершенствованию порядка формирования кандидатов в наблюдательные советы государственных предприятий».
Документ разработан Агентством по управлению государственными активами в рамках Стратегии управления и реформирования государственных предприятий на 2021-2025 годы и определяет следующее:
• порядок привлечения кандидатов в наблюдательные советы хозяйственных обществ с долей государства в уставном капитале 50 и более процентов и государственных унитарных предприятий (далее - государственные предприятия), централизованное управление и освещение процесса привлечения кандидатов в наблюдательные советы, в частности, составов наблюдательных советов и произошедшие в нем изменения через специальный веб-портал  www.cns.davaktiv.uz;
• внедрение практики отбора кандидатов в члены наблюдательного совета на основе критериев, как знание отрасли, опыт управления, финансовое, корпоративное управление, стратегическое планирование
и другие квалификации;
• с 1 января 2023 года обязательное размещение государственными предприятиями информаций об изменениях в действующих составах органов управления и контроля, а также о существующих вакансиях в них на специальном портале в течение двух рабочих дней со дня внесения данных изменений;
• не допущение вознаграждений членам исполнительного органа и наблюдательного совета не разместивших на специальном портале информацию об изменениях в действующих составах органов управления и контроля, а также о существующих вакансиях в них;
• неприменение требований настоящего постановления к 71 предприятию, подлежащему к трансформацию, формирование кандидатур в наблюдательные советы данных государственных предприятий будет осуществляться Агентством по управлению государственными активами по согласованию с министерствами, ведомствами и Агентством стратегических реформ, осуществляющих функции собственника (учредителя, акционера, участника) от имени государства
В свою очередь, Постановлением утверждено Положение о порядке отбора кандидатов в наблюдательные советы государственных предприятий по государственной долей, согласно которому определено:
• прием заявлений кандидатов через специальный веб-портал;
• оценка кандидатов на основе определенных критериев осуществляемые отборочной комиссией, включающую представителей заинтересованных министерств, сформированной в Агентстве по управлению государственными активами, формирование шорт-листа не менее чем из 3-х кандидатов на каждую должность и выбор одного соответствующего кандидата путем проведения собеседования;
• не допущение следующих лиц на участие в качестве кандидатов в наблюдательные советы по государственной доли :
- лиц без высшего образования и двухлетнего стажа работы;
- работников органов государственного управления, выполняющие регулирующие или контролирующие функции;
- лиц, признанных виновными в совершении коррупционных преступлений, имеющих неснятую судимость за преступление в сфере экономики или против административного порядка;
- лиц, не имеющих квалификационного аттестата корпоративного управляющего;
- лиц, входящих в составы пяти и более наблюдательных советов;
- работников организаций, оказавшие аудиторские услуги в предприятии или ее аффилированных лицах в течение последних 3 лет;
• если учредительными документами предприятия предусмотрено гендерное равенство членов наблюдательного совета, проводить раздельный отбор кандидатов женского и мужского пола;
• не распространение требований настоящего Положения предприятиям с участием органов местного самоуправления.