Davaktiv agentligi xodimlari uchun korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari toʻgʻrisida seminar oʻtkazildi
Joriy yil 17-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida markaziy apparat tarkibiy boʻlinmalari, hududiy boshqarmalar va idoraviy mansub tuzilmalar rahbarlari va xodimlari uchun “Korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari” mavzusida seminar tashkil qilindi.
Mazkur seminar Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Muhammadnosir Kadirov boshchiligida boʻlib oʻtdi. Shu bilan birga, tadbirda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Sherzod Saparov oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdi. Maʼruzada korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari haqida hamda korrupsiyaviy xavf-xatar yuqori boʻlgan lavozimlar boʻyicha korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarning oldini olishga, ularga chek qoʻyish haqida batafsil tushuncha berildi.
Shuningdek, Sh.Saparov korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabablarni birma bir keltirib oʻtdi. Bundan tashqari, korrupsiyaga imkon beruvchi sabablarni bartaraf etish yoʻlari haqida toʻxtalib oʻtildi. Xususan, ochiqlik va hisobdorlik, byurokratik toʻsiqlarning bartaraf etish, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish, samarali ichki nazorat tizimi, samarali ijtimoiy himoya, davlat xizmatlarini koʻrsatishni raqamlashtirish, korrupsiyaga qarshi ekspertizani amalga oshirishdir.
Mavzu yuzasidan Davaktiv agentligi xodimlari savollar bilan faol ishtirok etib, qiziqtirgan barcha maʼlumotlarni olishdi hamda mehnat faoliyatlari davomida manfaatlar toʻqnashuviga duch kelgan taqdirda belgilangan tartibda axborot berishlari zarurligi toʻgʻrisida yana bir bor xabardor boʻlishdi.

A seminar on negative consequences of corruption and conflict of interest was held for employees of UzSAMA
On 17 August this year in the building of the State Assets Management Agency a seminar on "Negative Consequences of Corruption and Conflict of Interest" was organised for managers and employees of the central office, structural subdivisions, territorial departments and departmental structures.
This seminar was led by the deputy director of UzSAMA Muhammadnosir Kadyrov. At the same time, Sherzod Saparov, division deputy head of the Anti-Corruption Agency, took part in the event with a report. The report presented a detailed understanding of the negative consequences of corruption and conflict of interest, as well as prevention and suppression of corruption offences in positions with high corruption risk.
Also, Sh. Saparov consistently listed the causes of corruption. In addition, ways to eliminate the causes that contribute to corruption were discussed. In particular, openness and accountability, elimination of bureaucratic obstacles, prevention of conflict of interest, effective internal control system, effective social protection, digitalisation of public services, introduction of anti-corruption expertise.
The employees of UzSAMA took an active part in the discussion, received all the information they were interested in and were once again informed about the need to inform in the prescribed manner in case of a conflict of interest in the course of their professional activities.