Davaktiv agentligi xodimlari uchun korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari toʻgʻrisida seminar oʻtkazildi
Joriy yil 17-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida markaziy apparat tarkibiy boʻlinmalari, hududiy boshqarmalar va idoraviy mansub tuzilmalar rahbarlari va xodimlari uchun “Korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari” mavzusida seminar tashkil qilindi.
Mazkur seminar Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Muhammadnosir Kadirov boshchiligida boʻlib oʻtdi. Shu bilan birga, tadbirda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Sherzod Saparov oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdi. Maʼruzada korrupsiya va manfaatlar toʻqnashuvining salbiy oqibatlari haqida hamda korrupsiyaviy xavf-xatar yuqori boʻlgan lavozimlar boʻyicha korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarning oldini olishga, ularga chek qoʻyish haqida batafsil tushuncha berildi.
Shuningdek, Sh.Saparov korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabablarni birma bir keltirib oʻtdi. Bundan tashqari, korrupsiyaga imkon beruvchi sabablarni bartaraf etish yoʻlari haqida toʻxtalib oʻtildi. Xususan, ochiqlik va hisobdorlik, byurokratik toʻsiqlarning bartaraf etish, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish, samarali ichki nazorat tizimi, samarali ijtimoiy himoya, davlat xizmatlarini koʻrsatishni raqamlashtirish, korrupsiyaga qarshi ekspertizani amalga oshirishdir.
Mavzu yuzasidan Davaktiv agentligi xodimlari savollar bilan faol ishtirok etib, qiziqtirgan barcha maʼlumotlarni olishdi hamda mehnat faoliyatlari davomida manfaatlar toʻqnashuviga duch kelgan taqdirda belgilangan tartibda axborot berishlari zarurligi toʻgʻrisida yana bir bor xabardor boʻlishdi.

Семинар о негативных последствиях коррупции и конфликта интересов прошел для сотрудников Агентства госактивов
17 августа т.г. в здании Агентства по управлению государственными активами был организован семинар на тему «Негативные последствия коррупции и конфликта интересов» для руководителей и сотрудников центрального аппарата, структурных подразделений, территориальных управлений и ведомственных структур.
Данный семинар прошел под руководством заместителя директора Агентства госактивов Мухаммадносира Кадырова. При этом с докладом в мероприятии принял участие заместитель руководителя управления Агентства по противодействию коррупции Шерзод Сапаров. В докладе представлено подробное понимание негативных последствий коррупции и конфликта интересов, а также предупреждение и пресечение коррупционных правонарушений на должностях с высоким коррупционным риском.
Также, Ш.Сапаров последовательно перечислил причины возникновения коррупции. Кроме того, обсуждались пути устранения причин, способствующих коррупции. В частности, открытость и подотчетность, устранение бюрократических препятствий, предотвращение конфликта интересов, эффективная система внутреннего контроля, эффективная социальная защита, цифровизация государственных услуг, внедрение антикоррупционной экспертизы.
Сотрудники Агентства госактивов приняли активное участие в обсуждении, получили всю интересующую их информацию и еще раз были осведомлены о необходимости информирования в установленном порядке в случае возникновения конфликта интересов в ходе их профессиональной деятельности.