Avval xabar berilganidek, "To‘rtko‘ldonmahsuloti" MChJ ustav fondidagi 58,06 foiz davlat ulushi bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi hamda Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qaroriga ko‘ra mazkur aktiv bo‘yicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan "Ilyosbek Nilufar Bexruz" MChJ 14,0 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan g‘olib deb topildi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi mazkur davlat aktivi boʻyicha savdo jarayonlarida ishtirok etgan barcha talabgorlarga minnatdorchilik bildiradi.
Mazkur davlat aktivi boʻyicha savdo jarayonlarida ishtirok etgan talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Oʻz oʻrnida taʼkidlash joizki, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini koʻrib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan moʻljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etilgan.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.

Как сообщалось ранее, проведен второй этап торгов государственной доли в размере 58,06% в уставном фонде ООО "Турткулдонмахсулотлари", и согласно соответствующему решению Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации OOO "Ilyosbek Nilufar Bexruz", представивший наилучшее коммерческое предложение за данный актив, был объявлен победителем торгов с условиями оплаты покупной цены в размере 14,0 млрд. сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Агентство по управлению государственными активами благодарит всех претендентов, принявших участие в торгах по приобретению данного государственного актива.
Всем претендентам, участвовавшим в процессе торгов по данному государственному активу, Рабочим органом будут направлены индивидуальные уведомления.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.