Toʻlovga qobiliyatsizlik sohasidagi qonunchilik hujjatlari takomillashtirilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Toʻlovga qobiliyatsizlik sohasidagi qonunchilik hujjatlari takomillashtirilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi 304-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq, Hukumatning ayrim hujjatlaridagi “bankrotlik” atamasi “toʻlovga qobiliyatsizlik” atamasi bilan almashtirildi, jismoniy shaxslarning toʻlovga qobiliyatsizligi amaliyoti joriy etilganligi munosabati bilan ularga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlik tartib-taomilini qoʻllashning huquqiy asoslari mustahkamlandi.
Shuningdek, Qarorda:
• Sud boshqaruvchisi talabgorlariga malaka attestatini berish boʻyicha davlat xizmati Davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali koʻrsatiladi;
• Sud boshqaruvchilariga oʻz huquq majburiyatlarini amalga oshirishda davlat xizmatlaridan oldindan toʻlovlarni amalga oshirmasdan foydalanishga ruxsat berildi.
• Qarzdor jismoniy shaxsga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlik va (yoki) boshqa qarzdorga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlikning soddalashtirilgan tartibi qoʻllanilgandasud boshqaruvchisiga haq toʻlash xarajatlari soliq organi tomonidan Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan qoplanadi.
• Sud boshqaruvchilari attestatsiya komissiyasi ish faoliyati tartibi belgilandi.
• Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni eʼlon qiladigan ommaviy axborot vositasi sifatida bosma nashr bilan birgalikda Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon berish amaliyoti joriy etildi.
• Qarzdorning muassisi (ishtirokchisi), mulkdori yoxud boshqaruv vazifalari yuklatilgan shaxslarning harakatlari oqibatida soxta toʻlovga qobiliyatsizlik, uni yashirish yoki qasddan toʻlovga qobiliyatsizlikka olib kelish alomatlari aniqlanganligi toʻgʻrisida sudning hukmi mazkur shaxslarni belgilangan tartibda subsidiar javobgarlikka tortish uchun asos hisoblanadi;
• Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisidagi ishda ishtirok etuvchi shaxslarga soxta toʻlovga qobiliyatsizlikka, uni yashirishga yoki qasddan toʻlovga qobiliyatsizlikka olib kelgan alomatlarni aniqlash maqsadida ekspertiza tayinlash haqidagi iltimosnoma bilan sudga murojaat qilishi huquqi berildi.

В связи с совершенствованием законодательных актов в области неплатёжеспособности внесены изменения и дополнения в некоторые акты Правительства Республики Узбекистан
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №304 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательных документов в области неплатежеспособности».
В соответствии с этим постановлением термин «банкротство» в некоторых документах Правительства заменен термином «неплатежеспособность», а в связи с введением процедуры неплатежеспособности физических лиц, укреплены правовые основания применения к лицам процедуры неплатежеспособности.
Также в Постановлении:
• Государственная услуга по выдаче квалификационных аттестатов претендентам на должность судебного управляющего предоставляется через Центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг;
• Судебным управляющим разрешено пользоваться государственными услугами при выполнении своих правовых обязательств без внесения предоплаты.
• При применении упрощенной процедуры неплатежеспособности к должнику-физическому лицу и (или) неплатежеспособности к другому должнику расходы по оплате труда судебного управляющего покрываются налоговым органом за счет средств Государственного бюджета.
• Установлен порядок работы аттестационной комиссии судебных управляющих;
• Внедрена практика размещения информации о неплатежеспособности на официальном сайте Агентства госактивов вместе с печатным изданием как средства массовой информации;
• Приговор суда об обнаружении признаков умышленной неплатежеспособности, сокрытия ее или умышленного причинения неплатежеспособности в результате действий учредителя (участника), собственника или лиц, на которые возложены обязанности по управлению должником является основанием для привлечения указанных лиц к субсидиарной ответственности в установленном порядке;
• Лицам, участвующим в деле о неплатежеспособности, предоставлено право обращаться в суд с заявлением о назначении экспертизы для выявления признаков, приведших к фиктивной неплатежеспособности, ее сокрытию или умышленной неплатежеспособности.