Oʻzbekiston Respublikasi “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilindi
Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonuni (2024-yil 14-fevral, OʻRQ-907) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi tomonidan 2023-yil 5-sentabrda qabul qilinib, Oliy Majlis Senati tomonidan 2023-yil 24-noyabrda maʼqullangan.
1991-yilda qabul qilingan avvalgi “Davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonun bugungi kun talablariga javob bermagan hamda ushbu Qonunga 20 dan ortiq marotaba oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilgan boʻlib, maʼnan eskirgan.
Avvalgi Qonun chet elda keng qoʻllaniladigan xususiylashtirish usullarini (amalda 2 ta usul: auksion, tanlov), ochiqlik va shaffoflik talablarini hamda davlat organlarining xususiylashtirish sohasidagi aniq vakolatlarini nazarda tutmagan.
Maʼlumot uchun: Xalqaro tajribada xususiylashtirishning 4 tadan 10 tagacha uslubi qoʻllaniladi, jumladan, Germaniyada (6 ta), Chexiyada (7 ta) va Polshada (10 ta).
Shu munosabat bilan, “Davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonun (21 ta modda) bekor qilinib, toʻgʻridan-toʻgʻri amal qiluvchi yangi “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonuni (9 ta bob, 45 ta modda) amaliyotga joriy etilmoqda.
Yangi Qonunni ishlab chiqishda ushbu sohaga oid xalqaro tajriba, xususan, Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki, “Indecon Consulting” kompaniyasi, “KPMG” kompaniyasi, polshalik ekspertlar hamda va boshqa bir qator malakali maslahatchilar takliflari inobatga olindi.
Qonunda quyidagi asosiy normalar nazarda tutilgan:
1. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) davlat mulkini xususiylashtirish sohasidagi vakolatli davlat organi hisoblanadi.
Davlat mulkini xususiylashtirish dasturlari Davaktiv agentligi tomonidan davlat organlarining, mahalliy davlat hokimiyati organlarining, shuningdek jismoniy va nodavlat yuridik shaxslarning takliflari asosida ishlab chiqiladi.
Xususiylashtirish dasturlari Davaktiv agentligi tomonidan ishlab chiqilib, quyidagilar tomonidan tasdiqlanishi belgilanmoqda:
a) respublika mulki obyektlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti (yirik davlat korxonalari) va Vazirlar Mahkamasi (qolgan respublika mulklari);
b) munitsipal mulk boʻyicha:
• davlat unitar korxonalari, davlat muassasalari va xoʻjalik jamiyatlarining ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushlarini xususiylashtirish dasturlari – Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bilan kelishilgan holda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari;
• koʻchmas mulk obyektlari – Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari bilan kelishgan holda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari.
2. Xususiylashtirishning elektron-onlayn auksion, tanlov, birja, muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish, raqobatga asoslangan muloqot, koʻchmas mulk, ulush hamda korxonani boshqa jamiyatning ustav fondiga kiritish hamda korxonalarni keyinchalik sotish sharti bilan ijaraga berish kabi 8 ta usullar nazarda tutilmoqda.
3. Davlat mulkini xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishi qonunchilikka muvofiq taqiqlangan shaxslar, ishtirok etishi insofsiz raqobatga olib kelishi mumkin boʻlgan talabgorlar va ularga nisbatan affillangan shaxslar davlat mulki xususiylashtirilayotganda talabgor boʻlmasligi belgilandi.
4. Davlat mulkini savdoga chiqarish jarayonlari soddalashtirilmoqda. Jumladan:
a) davlat mulklarini davlat organlari vakillaridan iborat ishchi guruh tomonidan xatlov qilish talabi bekor qilinib, mazkur vazifa davlat ulushlari boʻyicha korxona rahbari va koʻchmas mulk boʻyicha balans saqlovchi rahbariga yuklanmoqda;
b) davlat mulklari onlayn-auksion va birja savdolariga chiqarilganda yoki ular xalqaro nufuzga ega auditorlik kompaniyalarining Oʻzbekiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan shoʻba korxonalari tomonidan baholanganda baholash hisobotini majburiy tartibda ekspertizadan oʻtkazilmasligi belgilanmoqda;
5. Xususiylashtirish jarayonida ochiqlik va shaffoflikni taʼminlashga qaratilgan meʼyorlar kiritilmoqda.
• Xususiylashtirish dasturi ijrosi va har bir davlat aktivi savdo jarayonlari bosqichlari toʻgʻrisidagi maʼlumot veb-saytda eʼlon qilinadi.
• Davaktiv agentligi yilida kamida bir marta Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasiga, soʻrovlar boʻyicha Oliy Majlis palatalariga, uning hududiy boshqarmalari esa har yili xalq deputatlari hududiy Kengashlariga hisobot beradi.
6. Xususiylashtirilgan davlat mulki daxlsizligini taʼminlash maqsadida sotilgan davlat mulkini sud qarori asosida oldingi egasiga natura shaklida qaytarishga yoʻl qoʻyilmasligi hamda uning bozor qiymati Davaktiv agentligi huzuridagi Jamgʻarma hisobidan qoplanishi belgilanmoqda.
Ushbu qonunning qabul qilinishi davlat mulkini xususiylashtirish jarayonlarining chuqurlashtirishga, ushbu davlat mulkiga investitsiyalarni jalb etish, samarasiz faoliyat koʻrsatayotgan davlat mulki obyektlari negizida yangi loyihalarni amalga oshirishda muhim huquqiy asos boʻlib xizmat qiladi va davlat mulkini xususiylashtirish sohasidagi qonun hujjatlarining uygʻunlashishiga yordam beradi.

Принят Закон Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества»
Закон Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества» (14 февраля 2024 года, ЗРУ-907) был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 5 сентября 2023 года и одобрен Сенатом Олий Мажлиса 24 ноября 2023 года.
Предыдущий Закон «О разгосударствлении и приватизации», принятый в 1991 году, не отвечал сегодняшним требованиям, а также этот Закон менялся и дополнялся более 20 раз.
Предыдущий Закон не предусматривал широко используемые за рубежом методы приватизации (на практике 2 метода: аукцион, конкурсные торги), требования открытости и прозрачности, а также четкие полномочия государственных органов в сфере приватизации.
Для справки: В мировом опыте используется от 4 до 10 способов приватизации, в том числе в Германии (6), Чехии (7) и Польше (10).
В связи с этим отменяется Закон «О разгосударствлении и приватизации» (21 статей) и вводится на практику новый Закон «О приватизации государственного имущества» (9 глав, 45 статей).
При разработке нового закона учитывался международный опыт в этой сфере, в частности учитывались предложения Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, компании Indecon Consulting, компании KPMG, польских экспертов и ряда других квалифицированных консультантов.
1. Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) является уполномоченным государственным органом в сфере приватизации государственного имущества.
Программы приватизации государственного имущества разрабатываются Агентством госактивов на основе предложений государственных органов, органов местного самоуправления, а также физических и негосударственных юридических лиц.
Программы приватизации разрабатываются Агентством госактивов и утверждаются следующими:
а) объекты республиканской собственности Президентом Республики Узбекистан (крупные государственные предприятия) и Кабинетом Министров (другая республиканская собственность);
б) муниципальная собственность:
• программы приватизации ГУП, государственных учреждений и государственных долей в уставном фонде (уставном капитале) хозяйственных обществ - Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, народными депутатами, Кенгашей областей и города Ташкента, по согласованию с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента;
• объекты недвижимости – Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, по согласованию с Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, народными депутатами, Кенгашей областей и города Ташкента.
2. Предусмотрено 8 способов приватизации, таких как электронный онлайн аукцион, конкурсные торги, биржа, публичное приглашение на переговоры, конкурентный диалог, внесение недвижимости, доли и предприятия в уставный фонд другого общества, а также сдача предприятия в аренду с условием последующей продажи.
3. Определено, что при приватизации государственного имущества претендентами не могут быть лица, участие которых в процессе приватизации государственного имущества запрещено законом, участие которых может привести к недобросовестной конкуренции, а также аффилированные с ними лица.
4. Упрощается процесс выставления на торги госимущества. В частности:
а) отменено требование об инвентаризации государственного имущества рабочей группой, состоящей из представителей государственных органов, и эта задача возложена на руководителя предприятия по государственным долям и балансодержателя по недвижимости;
б) установлено, что при выставлении государственного имущества на онлайн-аукционы и на биржу, либо при его оценке дочерними организациями аудиторских компаний с международной репутацией, осуществляющими деятельность в Республике Узбекистан, отчет об оценке не подлежит обязательной экспертизе;
5. Внедряются стандарты, направленные на обеспечение открытости и прозрачности процесса приватизации.
• Информация о реализации программы приватизации и этапах процесса торгов каждого госактива будет опубликована на веб-сайте.
• Минимум один раз в год Агентство госактивов отчитывается перед Президентом и Кабинетом Министров Республики Узбекистан, по запросам Палатам Олий Мажлиса, а территориальные управления Агентства госактивов ежегодно отчитываются перед территориальными Кенгашами народных депутатов.
6. В целях обеспечения неприкосновенности приватизированного государственного имущества установлено, что проданное государственное имущество не может быть возвращено прежнему владельцу в натуре на основании решения суда, а его рыночная стоимость будет возмещена за счет Фонда при Агентстве госактивов.
Принятие данного закона послужит важной правовой основой для углубления процессов приватизации государственного имущества, привлечения инвестиций в определенное государственное имущество, реализации новых проектов на базе неэффективно действующих объектов государственной собственности, а также будет способствовать гармонизации законодательства в сфере приватизации государственного имущества.