Joriy yil 18-sentabr kuni Abu Dabi shahrida Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) ishbilarmon doira vakillari ishtirokida boʻlib oʻtgan “Biznes aloqalar: Abu Dabi va Oʻzbekiston” forumida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Xususiylashtirish - bu biznes uchun yangi yoʻnalish va imkoniyatlar” mavzusida taqdimot oʻtkazildi.
Unda, Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish Departamenti boshligʻi Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 70 dan ortiq BAA ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq savdoga chiqarilgan va xususiylashtirilishi belgilangan yirik davlat aktivlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar hamda ularni sotib olish jarayonlari boʻyicha tushintirishlar berib oʻtdi.
Shu bilan birga, muzokaralarga boy oʻtgan davra suhbati davomida Davaktiv agentligi vakillari BAAning 10 dan ortiq yirik biznes hamjamiyati, jumladan, “Watania International Holding”, “Confity capital partners” va “Emirates NBD” kompaniyalari vakillari bilan G2B uchrashuvlarini oʻtkazdi.
Uchrashuvlar davomida, xorijiy investorlar uchun mamlakatimizda yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, BAA biznes vakillari Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Oʻz navbatida, xorij ishbilarmon doira vakillari tomonidan Oʻzbekistondagi joriy xususiylashtirish jarayonlariga katta qiziqish bildirilib, kelgusi hamkorlik aloqalari kelishib olindi.

Representatives of the business community of the United Arab Emirates were presented the processes of privatization of Uzbekistan
On September 18 this year in Abu Dhabi at the forum “Business Networking: Abu Dhabi and Uzbekistan” with the participation of representatives of the business community of the United Arab Emirates (UAE), the State Assets Management Agency held a presentation on “Privatization - new horizons and opportunities for business”.
Head of Department on preparation for privatization and privatization of state assets Shokhruh Ohunov presented to more than 70 representatives of business communities of UAE the results achieved in privatization in Uzbekistan, future prospective plans, including information on state assets offered for sale and subject to privatization under the relevant privatization programs, as well as explanations of the procedure on their acquisition.
At the same time, the representatives of the State Assets Management Agency held G2B meetings with the leaders of more than 10 large business communities of UAE, including «Watania International Holding», «Confity capital partners» and «Emirates NBD».
During the meeting, it was explained the conditions created in our country for foreign investors, as well as representatives of UAE business were invited to participate actively in privatization processes in Uzbekistan. In turn, representatives of foreign business communities noted that the current privatization program in Uzbekistan has aroused their great interest, and were agreed on further ways of cooperation.