Joriy yil 18-sentabr kuni Abu Dabi shahrida Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) ishbilarmon doira vakillari ishtirokida boʻlib oʻtgan “Biznes aloqalar: Abu Dabi va Oʻzbekiston” forumida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Xususiylashtirish - bu biznes uchun yangi yoʻnalish va imkoniyatlar” mavzusida taqdimot oʻtkazildi.
Unda, Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish Departamenti boshligʻi Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 70 dan ortiq BAA ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq savdoga chiqarilgan va xususiylashtirilishi belgilangan yirik davlat aktivlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar hamda ularni sotib olish jarayonlari boʻyicha tushintirishlar berib oʻtdi.
Shu bilan birga, muzokaralarga boy oʻtgan davra suhbati davomida Davaktiv agentligi vakillari BAAning 10 dan ortiq yirik biznes hamjamiyati, jumladan, “Watania International Holding”, “Confity capital partners” va “Emirates NBD” kompaniyalari vakillari bilan G2B uchrashuvlarini oʻtkazdi.
Uchrashuvlar davomida, xorijiy investorlar uchun mamlakatimizda yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, BAA biznes vakillari Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Oʻz navbatida, xorij ishbilarmon doira vakillari tomonidan Oʻzbekistondagi joriy xususiylashtirish jarayonlariga katta qiziqish bildirilib, kelgusi hamkorlik aloqalari kelishib olindi.

Представителям бизнес-сообщества Объединенных Арабских Эмиратов презентовали процессы приватизации Узбекистана
18 сентября текущего года в Абу-Даби, на форуме «Деловые коммуникации: Абу-Даби и Узбекистан» с участием представителей бизнес-сообщества Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), Агентство госактивов провело презентацию на тему «Приватизация – это новые горизонты и возможности для бизнеса».
Начальник Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Шохрух Охунов презентовал более 70 представителям деловых кругов ОАЭ результаты, достигнутые в сфере приватизации в Узбекистане, перспективные планы на будущее, включая информацию о крупных государственных активах, выставленных на продажу и подлежащие приватизации согласно соответствующим программам приватизации, а также разъяснения о порядке их приобретения.
Вместе с тем, в рамках круглого стола представители Агентства госактивов провели встречи G2B с лидерами более 10 крупных бизнес-сообществ ОАЭ, в том числе «Watania International Holding», «Confity capital partners» и «Emirates NBD».
В ходе встречи было дано разъяснение о созданных в нашей стране условиях для иностранных инвесторов, а также представители бизнеса ОАЭ были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. В свою очередь, представители зарубежного делового круга отметили, что текущая программа приватизации в Узбекистане вызвала у них большой интерес, и были согласованы дальнейшие пути сотрудничества.