Ayrim ijtimoiy tarmoqlarda “Milliy banklararo protsessing markazi” AJdagi 100 foiz davlat ulushini xususiylashtirish jarayoni boʻyicha notoʻgʻri talqin qilish kabi fikrlarga javoban quyidagilarni maʼlum qilamiz.
Oʻzbekistonda xususiylashtirish jarayoni qatʼiy ravishda “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasining Qonuni (keyingi oʻrinlarda – Xususiylashtirish Qonuni, OʻRQ-907, 14.02.2024y.)ga muvofiq amalga oshiriladi.
Xususiylashtirish Qonunining:
• 4-bob “Davlat mulkini xususiylashtirish usullari” 19-moddasiga asosan Davlat mulkini xususiylashtirish usullaridan biri bu – muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish hisoblanadi;
• 22-moddasida muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan davlat mulkini xususiylashtirish tartibi va bu toʻgʻrisidagi xabarnoma ushbu Qonunning 35-moddasiga muvofiq eʼlon qilinishi belgilangan;
• 35-modda “Davlat mulkini xususiylashtirishda ochiqlik” tartibiga koʻra, Davlat mulkini xususiylashtirish va uning natijalari toʻgʻrisidagi axborot vakolatli davlat organi – Davlat aktivlarini boshqarish agentligining, jalb qilingan savdolar tashkilotchisining hamda investitsiya vositachisining rasmiy veb-saytlarida eʼlon qilinishi aks ettirilgan.
Ushbudan kelib chiqib, tarmoqlarda “Milliy banklararo protsessing markazi” AJning xususiylashtirish jarayoni boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlon Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytiga (https://davaktiv.uz/uz/news/millij-banklararo-protsessing-markazi-azhning-ustav-kapitalidagi-davlat-ulushini-sotish-zharaeni-boshlanganligi-trisida-elon1) joylashtirilgan va ochiqlik tamoyili taʼminlangan.
Taʼkidlash joizki, Xususiylashtirishning ushbu usulida “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MChJ ustav kapitalidagi 57,118% davlat ulushi 252,3 mln AQSh dollariga, “Hyatt Regency Tashkent” mehmonxonasining balansda saqlovchisi “Poytaxt qurilish va xizmat” MChJning ustav kapitalidagi 100% davlat ulushi 87,0 mln AQSh dollarga hamda “Fargʻonaazot” AJ ustav kapitalidagi 99,02% davlat ulushi 140 mln AQSh dollar sotib olish toʻlovi va 100 mln AQSh dollari miqdoridagi investitsiya kiritish sharti bilan sotilgan bitimlarda ham qoʻllanilgan xalqaro tan olingan ochiq savdo usuli hisoblanadi.
Oʻz oʻrnida, joriy yil 14-may kuni “Daryo.uz” nashriga Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori A. Ortikovning intervyusida “Humo” ochiq savdolarga olib chiqilishi taʼkidlangan.
Ushbu prinsipga qatʼiy amal qilinib, “Milliy banklararo protsessing markazi” AJni sotish jarayoni barcha uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish usuli asosida tashkil etilishi toʻgʻrisida Davaktiv agentligining rasmiy veb-sahifasida ochiq eʼlon berildi.
Taʼkidlash joizki, faqatgina joriy yilni oʻzida 10 dan ortiq yirik davlat aktivlari boʻyicha ushbu usulda, yaʼni barcha uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish asosida savdosi tashkil etilganligi toʻgʻrisida eʼlonlar berilgani holda, faqatgina “Milliy banklararo protsessing markazi” AJdagi davlat ulushini sotish jarayoni yuzasidan bildirilgan fikrlar, ularning xolisligini katta shubha ostiga qoʻymoqda.
Shu bilan birga, ijtimoiy tarmoqlarda davlat organini obroʻsizlantirish, shuningdek tekshirilmagan va tasdiqlanmagan maʼlumotlarni joylashtirishdan qatʼiy saqlanish hamda bu kabi maʼlumotlar asosida yolgʻon axborot tarqatganlik uchun berilgan murojaat asosida Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi Kodeksining 2022-moddasida hamda Jinoyat Kodeksining 2446-moddasida nazarda tutilgan javobgarlikka olib kelishi mumkinligi toʻgʻrisida ogohlantiramiz.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda maʼlumotlarni tarqatishdan oldin, ularning asosliligini va ishonchliligini oʻrgangandan soʻng joylashtirish maqsadga muvofiq hisoblanadi.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные в некоторых социальных сетях мнения по поводу процесса открытой продажи государственной доли в АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
По поводу  высказанных в некоторых социальных сетях недостоверных сведений о ходе приватизации 100% государственной доли в АО «Национальный межбанковский процессинговый центр», сообщается следующее.
Процесс приватизации в Узбекистане осуществляется в строгом соответствии с Законом Республики Узбекистан “О приватизации государственного имущества (далее – Закон о приватизации, ЗРУ-907, 14.02.2024г.).
Согласно Закону о приватизации:
• Статья 19 Главы 4 “Способы приватизации государственного имущества” предусматривает публичное приглашение к переговорам как один из способов приватизации государственного имущества;
• Статья 22 регламентирует порядок приватизации государственного имущества путем публичного приглашения к переговорам и опубликования извещения об этом в соответствии со статьей 35 настоящего Закона;
• Статья 35 “Открытость при приватизации государственного имущества устанавливает, что информация о приватизации государственного имущества и ее результатах публикуется на официальных веб-сайтах уполномоченного государственного органа – Агентства по управлению государственными активами, привлеченного организатора торгов и инвестиционного посредника.
На основании вышеизложенного, на официальном веб-сайте Агентства по управлению государственными активами размещено объявление (https://davaktiv.uz/ru/news/millij-banklararo-protsessing-markazi-azhning-ustav-kapitalidagi-davlat-ulushini-sotish-zharaeni-boshlanganligi-trisida-elon1 ) о начале процесса приватизации АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» и обеспечен принцип открытости.
Следует отметить, что аналогичным способом приватизации, который является международно-признанным методом открытых торгов, реализованы 57,118% государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd» на сумму 252,3 млн долларов США, 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Poytaxt qurilish va xizmat» - управляющий гостиницей «Hyatt Regency Tashkent» на сумму 87,0 млн долларов США, также 99,02% государственной доли в уставном капитале АО «Ферганаазот» на сумму 140 млн долларов США с инвестиционными обязательствами в размере 100 млн долларов США.
Вместе с тем,  14 мая текущего года в интервью изданию "Daryo.uz", директор Агентства по управлению государственными активами А.Ортиков отметил, что "Humo" будет выставлено на открытые торги.
Строго следуя этому принципу, на официальном веб-сайте Агентства по управлению государственными активами объявлена продажа АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц.
Необходимо отметить, что несмотря на опубликованные только в этом году объявления об организации открытых торгов по аналогичному методу более 10 крупных государственных активов, то есть на основе открытого для всех метода публичного приглашения к переговорам, высказанные мнения только по поводу данного процесса продажи государственной доли в АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» ставят их объективность под серьезное сомнение.
В свою очередь, предупреждаем о необходимости строго воздерживаться от размещения в социальных сетях сведений, дискредитирующих государственный орган, непроверенную и недостоверную информацию, а также возможном наступлении ответственности за распространение ложной информации, предусмотренной статьей 2022 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан и статьей 2446 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, на основании соответствующего обращения о распространении ложной информации.
Также, считаем целесообразным проверять обоснованность и достоверность размещаемой информации в социальных сетях до её публикации.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности информации о каждом этапе процесса открытых торгов АО «Национальный межбанковский процессинговый центр».