“International” mehmonxonasini xususiylashtirish yuzasidan AXBOROT
Mazkur xususiylashtirish jarayonlari “Deloitte” kompaniyasi tomonidan Xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi sifatida olib borilmoqda.
Xususiylashtirish jarayonlarining mazkur Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi doirasida keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari Deloitte xalqaro aloqalari orqali salohiyatli investorlarga yuborilib individual muloqotga kirishilgan.
Natijada, 2024 yil 15 iyulga qadar dunyoning turli mamlakalaridan, jumladan Arab davlatlari, Sharqiy Osiyo va Yevropa mamlakatlaridan 6 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) to‘g‘risidagi arizalar kelib tushgan. Kelib tushgan barcha arizalar, ushbu bosqichda belgilangan mezonlarga, xususan:
• davlat ulushini sotib olish uchun to‘lovga qobiliyatliligi;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi.
O‘rganish natijasida barcha arizalar yuqoridagi mezon talablariga muvofiqligi aniqlandi. Shunga ko‘ra barcha 6 nafar talabgorlar"Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO)" larini tayyorlash uchun ushbu bosqichini bo‘yicha batafsil maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan tegishli Jarayon xati (Process Letter) orqali individual ravishda yuborldi.
Sotuv jarayonining joriy "Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO)" bosqichi to‘g‘risida:
Endilikda, mazkur bosqichga o‘tgan talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega bo‘lmagan tijorat takliflarini tayyorlash uchun yetarli bo‘lgan maʼlumotlar, jumladan “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan Aktiv faoliyati to‘g‘risidagi umumiy maʼlumotlar saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyati yaratiladi.
Deloitte kompaniyasi tomonidan Mehmonxonani sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni (NBO) joriy yil 19-avgustga qadar qabul qilinadi.
Sotuv jarayonining joriy keyingi bosqichi to‘g‘risida:
Majburiyatga ega bo‘lgan taklif (BO) qabul qilish bosqichiga o‘tgan talabgorlarga “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish, aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.

Information about the process of privatization of the state share in the International hotel
As previously reported, expression of interest stage of the privatisation process of "International" hotel has been started and applications received till 15 july 2024.
International company “Deloitte”, acts as the Agency's consultant to carry out this privatisation process.
As part of the Expressions of Interest phase of the privatization process, a marketing campaign was conducted including sending investment teasers to potential investors through Deloitte's international communications and conducting one-on-one communications..
Upon the July 15, 2024, 6 Expressions of Interest from local and international investors from different parts of the world, including Arab countries, East Asia and Europe receivedThe received proposals have been analyzed for compliance with the criteria established at this stage, in particular:
As a result of analysis, a positive conclusion that all proposals meet the established criteria was made. Accordingly, to all 6 candidates in order to prepare “Non-Binding Offer (NBO) have been sent relevant process letter abd were informed about the next steps of the stage individually.
About the current "Non-Binding Offer (NBO)" stage of the sales process:
Applicants qualified for this stage will sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing sufficient information to prepare non-binding offers, including general information on the operation of the Hotel prepared by the Consultant.
Non-Binding offers (NBO) for the acquisition of the Hotel will be accepted by the Consultant until August 19, 2024 18.00 (Tashkent time).
About the next stage of the sale process:
Applicants that will be qualified for the binding offer (BO) stage of the privatization process will have access to analytical reports (due-diligence) prepared by Deloitte, a visit to the hotel and a question and answer session with its management.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all applicants who have shown interest in the acquisition of the hotel and expresses confidence in further constructive cooperation with them.