Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
• Quyidagi 4 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketi bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2023-yil 15-dekabr soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar "E-auksion" elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• Quyidagi 2 ta don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonida raqobat muhiti taʼminlanmaganligi uchun savdo jarayonlarining birinchi bosqichida talabgorlardan takliflarni qabul qilish muddati uzaytirildi;
• “Qoʻqon don mahsulotlari” AJ “Qoʻqon don” filiali 15,0 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi;
• “Namangandonmahsulotlari” AJning 51,0 foiz davlat aksiyalar paketini sotib olish bo'yicha talabgorlar tomonidan uning tavsiyaviy qiymatidan past nаrх takliflar taqdim etilganligi sababli, savdo jагауоnlari to’xtatiladi hamda qayta savdolarga chiqariladi.
Ushbu davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining mazkur bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Shuningdek, quyidagi 44 ta don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, savdolarning birinchi va ikkinchi bosqichlarida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Mazkur davlat aktivlari boʻyicha ommaviy savdolarda qatnashish istagida boʻlgan talabgorlar oʻz takliflarini “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etishlari mumkin.

Завершен первый и второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов государственного пакета акций в следующих 4-х зерновых предприятиях и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 15 декабря 2023 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• В связи с отсутствием конкурентной среды в процессе торгов по имущественным комплексам филиалов следующих 2-х зерновых предприятий, продлен срок приема предложений от претендентов на первом этапе торгов;
• Филиал «Кукон дон» АО «Кукон дон махсулотлари» продан с условиями оплаты покупной цены в размере 15,0 млрд сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет, не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящегося в государственном резерве, за плату на основании договоров в соответствии с законодательством;
• Процесс торгов по покупке 51,0% государственного пакета акций АО «Намангандонмахсулотлари» приостановлены и выставляются на повторные торги, в связи с предоставлением претендентами ценовых предложений ниже рекомендованной стоимости.
А также, в связи с тем, что по следующим 44 государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом и втором этапах торгов, а также поступили недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.