Joriy 2-3-may kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan III Xalqaro investitsiya forumida "Xususiylashtirish va davlat aktivlari: investitsiyalar uchun yangi istiqbollar" mavzusida panel muhokamasi boʻlib oʻtdi.
Sessiyada Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov va bir qator xalqaro ekspertlar, xususan, "Franklin Templeton" katta boshqaruvchi direktori Tek Xoan Ong, "KPMG Caspian" hamkori va maslahatchisi Saltanat Sandibayeva, Davaktiv agentligi direktori maslahatchisi Jon Nasirov hamda moderator sifatida Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi direktori Neil Makein ishtirok etdi.
Ekspertlar xorijiy investitsiyalarni jalb etishning muhim omili sifatida davlat aktivlarini xususiylashtirishning xalqaro tajribasini muhokama qildilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda davlat aktivlarini xususiylashtirish toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini uygʻunlashtirish orqali iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish, xususiy mulkni kengaytirish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qildilar.
Shuningdek, ushbu sohadagi istiqbolli rejalar hamda mahalliy va xorijiy investorlar uchun yangi xususiylashtirish dasturining ulkan imkoniyatlari , xususan, yangi 2024-yilgi dastur bilan 247 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari (ulushlari), 1028 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi hamda 12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi, shuningdek davlat aktivlarini sotishda boshlangʻich qiymatini bosqichma-bosqich pasaytirish mexanizmi qoʻllanilayotganligi muhokama qilindi.
Muhokamalar jarayonida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Oʻzbekistonda davlat mulklarini xususiylashtirish hamda bu yoʻnalishda olib borilayotgan ishlar va islohotlar yuzasidan maʼlumot berdi.
“Biz birinchi navbatda qonun ustuvorligini taʼminlashga eʼtibor qaratdik. “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi qonunni ishlab chiqib, amaliyotga joriy etildi. Mazkur qonun bozor qoidalarini aniq belgilab berdi, desak boʻladi.
Ikkinchi qonun — “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi qonun yangitdan ishlab chiqildi. Qonun 1991-yilda qabul qilingan boʻlib, maʼnan eskirgan edi. U yangi tahrirda qabul qilindi va 15-maydan rasman kuchga kiradi. Mazkur qonunda xususiylashtirish jarayonining har bir qadami, usullari, shartnomalar tuzish, xususiylashtirishdan tushum taqsimot kabi masalalar aniq yoritib berilgan. Bu xalqaro bozorda investorlarga qonun asosida ishlarimizni amalga oshirayotganimizni koʻrsatadi”, — dedi Akmalxon Ortikov.
Franklin Templeton kompaniyasining katta boshqaruvchi direktori Tek Xoan Ongning aytishicha: oddiy fuqarolarga ham aktivlarni sotish kerak, ular ham bundan foydalanishi lozim. Shuningdek, kompaniyalar qiymatini maksimal darajada oshirish juda murakkab vazifa boʻlib, bu jarayon xususiylashtirishdan oldin va keyin amalga oshirilishi juda muhim”.
Oʻz navbatida, KPMG Caspian hamkori va tranzaksiya boʻyicha maslahatchisi Saltanat Sandibayeva xususiylashtirish jarayonlarining muhim bosqichi hisoblanadigan xususiylashtirish oldi jarayoniga alohida eʼtibor qaratilayotganligini eʼtirof etdi. Sotishdan oldin aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlaydigan strategiya ishlab chiqilayorganligini va ushbu strategiyalarda bozor sharoitini, meʼyoriy-huquqiy bazani oʻrganish, hamda shaffoflik mezonlari eʼtiborga olinayotganligini va bu investorlar ishonchini yanada mustahkamlayotganligini taʼkidlab oʻtdi.
Davaktiv agentligi direktori maslahatchisi Jon Nasirov xorijiy davlatlarda oʻtkazilgan xususiylashtirish jarayonlarini qiyoslab, Oʻzbekistonda ham xususiylashtirish jarayonlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilganligini aytib oʻtdi. Shu bilan birga, ekspert korxonalarning transformatsiya jarayonlariga toʻxtalib, har bir korxonaga individual ravishda yondashish muhimligini eslatib oʻtdi.

Тему приватизации и государственных активов обсудили на III Ташкентском международном инвестиционном форуме
2-3 мая текущего года на третьем Международном инвестиционном форуме в Ташкенте прошла панельная дискуссия на тему «Приватизация и государственные активы: новые перспективы для инвестиций».
В панельной дискуссии приняли участие директор Агентства по управлению госактивами Акмалхон Ортиков и ряд международных экспертов, в частности, старший управляющий директор Franklin Templeton Тек Хоан Онг, партнёр и консультант KPMG Caspian Салтанат Сандибаева, советник директора Агентства госактивов Жон Насиров, и в качестве модератора директор представительства Международной финансовой корпорации (IFC) в Узбекистане Нил Мейкейн.
Эксперты обсудили мировой опыт приватизации государственных активов как важного фактора привлечения иностранных инвестиций. Кроме того, участники обсудили реформы, реализованные в последние годы в Узбекистане по сокращению участия государства в экономике и расширению частной собственности путем гармонизации законодательства о приватизации государственных активов.
Также, обсуждались перспективные планы в этой сфере и огромные возможности новой программы приватизации для местных и иностранных инвесторов, в частности, согласно новой программе 2024 года на открытые торги выставляются пакеты акций (доли) 247 предприятий, 1028 объектов недвижимости, а также первичное (IPO) и (или) вторичное (SPO) публичное размещение государственных акций 12 крупных предприятий , которые пройдут на местном фондовом рынке, а также использование механизма поэтапного снижения первоначальной стоимости госактивов.
В ходе обсуждений директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков предоставил информацию о приватизации государственного имущества в Узбекистане и работе, проводимой в этом направлении.
«Прежде всего, мы сосредоточились на обеспечении верховенства закона. Разработан и введен в действие Закон «Об управлении государственным имуществом». Можно сказать, что этот закон определил рыночные правила.
Второе – был разработан Закон «О приватизации государственного имущества» в новой редакции. Стоит отметить, что Закон был принят в 1991 году и морально устарел за прошедшее время. Он официально вступит в силу 15 мая. В этом законе разъясняется каждый этап, метод и способы приватизации, и такие вопросы, как заключение договоров, распределение доходов от приватизации. Это показывает инвесторам на международном рынке, что мы выполняем свою работу на основе закона», - сказал Акмалхон Ортиков.
Тек Хоан Онг, директор по прямым инвестициям компании Franklin Templeton, отметил: «Активы также необходимо продавать обычным гражданам, и они должны иметь возможность этим воспользоваться. Кроме того, максимизация стоимости компаний – очень сложная задача, и очень важно, чтобы этот процесс осуществлялся до и после приватизации».
В свою очередь партнер KPMG Caspian Салтанат Сандибаева подчеркнула, что особое внимание уделяется предприватизационному процессу, который считается важным этапом приватизации. Она отметила, что перед продажей активов разрабатывается стратегия подготовки их к приватизации, и что эти стратегии учитывают рыночные условия, нормативно-правовую базу и критерии прозрачности, и это еще больше укрепляет доверие инвесторов.
Жон Насиров, советник директора Агентства госактивов, сравнил приватизационные процессы, проводимые в зарубежных странах, и отметил, что в Узбекистане созданы все условия для приватизационных процессов. При этом эксперт коснулся процессов трансформации предприятий и отметил важность индивидуального подхода к каждому предприятию.