Joriy 2-3-may kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan III Xalqaro investitsiya forumida "Xususiylashtirish va davlat aktivlari: investitsiyalar uchun yangi istiqbollar" mavzusida panel muhokamasi boʻlib oʻtdi.
Sessiyada Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov va bir qator xalqaro ekspertlar, xususan, "Franklin Templeton" katta boshqaruvchi direktori Tek Xoan Ong, "KPMG Caspian" hamkori va maslahatchisi Saltanat Sandibayeva, Davaktiv agentligi direktori maslahatchisi Jon Nasirov hamda moderator sifatida Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi direktori Neil Makein ishtirok etdi.
Ekspertlar xorijiy investitsiyalarni jalb etishning muhim omili sifatida davlat aktivlarini xususiylashtirishning xalqaro tajribasini muhokama qildilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda davlat aktivlarini xususiylashtirish toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini uygʻunlashtirish orqali iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish, xususiy mulkni kengaytirish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qildilar.
Shuningdek, ushbu sohadagi istiqbolli rejalar hamda mahalliy va xorijiy investorlar uchun yangi xususiylashtirish dasturining ulkan imkoniyatlari , xususan, yangi 2024-yilgi dastur bilan 247 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari (ulushlari), 1028 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi hamda 12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi, shuningdek davlat aktivlarini sotishda boshlangʻich qiymatini bosqichma-bosqich pasaytirish mexanizmi qoʻllanilayotganligi muhokama qilindi.
Muhokamalar jarayonida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Oʻzbekistonda davlat mulklarini xususiylashtirish hamda bu yoʻnalishda olib borilayotgan ishlar va islohotlar yuzasidan maʼlumot berdi.
“Biz birinchi navbatda qonun ustuvorligini taʼminlashga eʼtibor qaratdik. “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi qonunni ishlab chiqib, amaliyotga joriy etildi. Mazkur qonun bozor qoidalarini aniq belgilab berdi, desak boʻladi.
Ikkinchi qonun — “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi qonun yangitdan ishlab chiqildi. Qonun 1991-yilda qabul qilingan boʻlib, maʼnan eskirgan edi. U yangi tahrirda qabul qilindi va 15-maydan rasman kuchga kiradi. Mazkur qonunda xususiylashtirish jarayonining har bir qadami, usullari, shartnomalar tuzish, xususiylashtirishdan tushum taqsimot kabi masalalar aniq yoritib berilgan. Bu xalqaro bozorda investorlarga qonun asosida ishlarimizni amalga oshirayotganimizni koʻrsatadi”, — dedi Akmalxon Ortikov.
Franklin Templeton kompaniyasining katta boshqaruvchi direktori Tek Xoan Ongning aytishicha: oddiy fuqarolarga ham aktivlarni sotish kerak, ular ham bundan foydalanishi lozim. Shuningdek, kompaniyalar qiymatini maksimal darajada oshirish juda murakkab vazifa boʻlib, bu jarayon xususiylashtirishdan oldin va keyin amalga oshirilishi juda muhim”.
Oʻz navbatida, KPMG Caspian hamkori va tranzaksiya boʻyicha maslahatchisi Saltanat Sandibayeva xususiylashtirish jarayonlarining muhim bosqichi hisoblanadigan xususiylashtirish oldi jarayoniga alohida eʼtibor qaratilayotganligini eʼtirof etdi. Sotishdan oldin aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlaydigan strategiya ishlab chiqilayorganligini va ushbu strategiyalarda bozor sharoitini, meʼyoriy-huquqiy bazani oʻrganish, hamda shaffoflik mezonlari eʼtiborga olinayotganligini va bu investorlar ishonchini yanada mustahkamlayotganligini taʼkidlab oʻtdi.
Davaktiv agentligi direktori maslahatchisi Jon Nasirov xorijiy davlatlarda oʻtkazilgan xususiylashtirish jarayonlarini qiyoslab, Oʻzbekistonda ham xususiylashtirish jarayonlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilganligini aytib oʻtdi. Shu bilan birga, ekspert korxonalarning transformatsiya jarayonlariga toʻxtalib, har bir korxonaga individual ravishda yondashish muhimligini eslatib oʻtdi.

Privatization and state assets were discussed at the III Tashkent International Investment Forum
On 2-3 May at the III International Investment Forum in Tashkent, a panel discussion on “Privatization and state assets: New horizons for investment” was held.
The session was attended by Akmalhon Ortikov, Director of the State Asset Management Agency, and a number of international experts. In particular, Franklin Templeton's senior managing director Tek Hoan Ong, KPMG Caspian's partner and consultant Saltanat Sandybaeva, advisor to the director of UzSAMA John Nasirov, and as a moderator, Neil Mackain, Director of the International finance corporation (IFC) office in Uzbekistan.
The experts discussed the global experience of privatization of state assets as an important factor in attracting foreign investment. In addition, the participants discussed the reforms implemented in recent years in Uzbekistan to reduce state participation in the economy and expand private ownership by harmonizing legislation on privatization of state assets. They also discussed prospective plans in this area and the huge opportunities of the new privatization program for local and foreign investors.
During the discussions, Akmalhon Ortikov, Director of UzSAMA, provided information on the privatization of state property in Uzbekistan and the work carried out in this direction.
“First of all, we have focused on ensuring the rule of law. The Law on Management of State Property has been developed and enacted. We can say that this law defined market rules.
The second law, the Law on Privatization of State Property, was developed anew. The law was adopted in 1991 and was outdated. We have edited it, and it will officially come into force on May 15. This law explains every step, method, contracts and issues such as privatization. This shows investors in the international market that we are doing our work based on the law,” Akmalhon Ortikov said.
Teck Hoan Ong, senior managing director at Franklin Templeton, said: Assets need to be sold to ordinary citizens and they should take advantage of this. Also, maximizing the value of companies is very challenging and it is very important that this process is done before and after privatization.”
In turn, KPMG Caspian's partner Saltanat Sandybayeva highlighted that special attention is paid to the pre-privatization process, which is considered an important stage of the privatization process. She noted that before the sale of assets, a strategy is developed to prepare them for privatization, and that these strategies take into account market conditions, the regulatory framework and transparency criteria, and this further strengthens investor confidence.
John Nasirov, consultant to the Director of the State Assets Agency, compared privatization processes conducted in foreign countries and noted that Uzbekistan has created all conditions for privatization processes. At the same time, the expert touched upon the processes of transformation of enterprises and noted the importance of individual approach to each enterprise.