Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan qoʻshimcha axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
• quyidagi 5 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketlari kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Shu bilan birga, savdo jarayonida gʻolib aniqlanmaganligi sababli:
• Xorazmdonmahsulotlari” AJning 92,2 foiz aksiya paketi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori doirasida Xorazm viloyati hokimi hamda qishloq xoʻjaligi vazirining birgalikdagi tavsiyasiga asosan paxta-toʻqimachilik va gʻallachilik klasterlariga toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish uchun taklif etiladi;

Дополнительная информация о процессах реализации государственной доли в зерновых предприятиях и имущественных комплексах филиалов зерновых предприятий
Завершен второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
• Следующие 5 государственных пакетов акций в зерновых предприятиях проданы с условиями сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Вместе с тем, поскольку в ходе торгов не был определен победитель:
• 92,2% пакета акций в АО «Хоразмдонмахсулотлари» будут предложены для прямой покупки хлопково-текстильным и зерноводческим кластерам на основании совместной рекомендации хокима Хорезмской области и министра сельского хозяйства в рамках соответствующего постановления Президента Республики Узбекистан;
• Филиал «Нуробод дон» АО «Самарканддонмахсулотлари» будет выставлен на конкурсные торги на электронной торговой площадке «E-auksion» с условием сохранения вида деятельности.