Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan qoʻshimcha axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
• quyidagi 5 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketlari kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Shu bilan birga, savdo jarayonida gʻolib aniqlanmaganligi sababli:
• Xorazmdonmahsulotlari” AJning 92,2 foiz aksiya paketi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori doirasida Xorazm viloyati hokimi hamda qishloq xoʻjaligi vazirining birgalikdagi tavsiyasiga asosan paxta-toʻqimachilik va gʻallachilik klasterlariga toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish uchun taklif etiladi;

Additional information on sales processes regarding the state share in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises
The second stage of the regular sales processes for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches put up for public sales has been completed, and the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes has made the relevant decision. According to the decision:
• The following 5 state blocks of shares in grain enterprises are sold with the conditions of maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as maintaining the volume of grain stored in the state reserve in accordance with the legislation in exchange for the payment of duties on the basis of contracts.
At the same time, since no winner was determined during the auction:
• 92.2% block of shares in “Xorazmdonmahsulotlari” JSC will be offered for direct purchase to cotton-textile and grain clusters on the basis of a joint recommendation of the hokim of Khorezm region and the Minister of Agriculture within the framework of the relevant Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan;
• Branch “Nurobod Don” of JSC “Samarkanddonmahsulotlari” will be offered for competitive auction on the electronic trading platform “E-auksion” with the condition of preserving the type of activity.