O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat mulkini ijaraga berish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 660-son qarori qabul qilindi
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-dekabrdagi “Davlat mulkini ijaraga berish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 660-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq, davlat mulkini ijaraga berish tartibi tegishli qonunchilik hujjatlariga muvofiqlashtirilib, Davlat mulkini ijaraga berish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlangan.
Shuningdek, Qarorda:
1) 2024-yil 1-martdan davlat mulkini ijaraga berish shartnomalari boʻyicha ijara toʻlovlarini undirish va uning taqsimotini “E-ijara” elektron dasturi orqali amalga oshirilishi belgilandi.
“E-ijara” elektron dasturi (Soliq qoʻmitasi) davlat mulkini ijaraga berish, ijara shartnomalarini monitoringi va tushumlarni nazorat qilish boʻyicha “online-ijara.uz” axborot tizimi bilan integratsiya qilish topshirilgan.
2) Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga quyidagi hollarda davlat mulkini balansda saqlovchilar mansabdor shaxslarining javobgarligini belgilash yuzasidan taklif kiritish topshirilgan:
• samarali foydalanilmayotgan va boʻsh turgan davlat mulklari haqida maʼlumot taqdim etmaganlik va yashirganlik;
• ijaraga oluvchiga davlat mulkini topshirilishini kechiktirganlik yoki undan foydalanishga toʻsqinlik qilganlik;
• davlat mulkini qonunchilikka zid ravishda ijaraga yoki tekin foydalanishga berganlik.
3) Davlat mulkini ijaraga berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga muvofiq quyidagilar belgilanmoqda:
• davlat mulkini ijaraga berish “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali amalga oshirish;
• ijaraga berilayotgan davlat mulkining hisobini yuritish “online-ijara.uz” axborot tizimi orqali amalga oshirish;
• ijara shartnomasi Davaktiv agentligi va ijaraga oluvchi oʻrtasida elektron shaklda rasmiylashtirish;
• uch oydan ortiq foydalanilmasdan boʻsh turgan davlat mulki balansda saqlovchi roziligisiz ijaraga berish;
• jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish;
• ijara toʻlovi miqdorini hisoblash formulasi aniq belgilash;
• ijara toʻlovlarini undirish va taqsimoti Soliq qoʻmitasi tomonidan “E-ijara” elektron dasturi orqali amalga oshirish.

Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №660 «О дальнейшем совершенствовании порядка аренды государственного имущества»
Принято постановление Кабинета Министров №660 от 14 декабря 2023 года «О дальнейшем совершенствовании порядка аренды государственного имущества».
В соответствии с данным постановлением порядок аренды государственного имущества координирован с соответствующим нормативными документами, а также утверждено Положение о порядке аренды государственного имущества.
Также в Постановлении:
1) С 1 марта 2024 года определено, что сбор и распределение арендных платежей по договорам аренды государственного имущества будет осуществляться посредством электронной программы «E-ijara».
Поручено интегрировать электронную программу «E-ijara» (Налоговый комитет) с информационной системой «online-ijara.uz» по вопросам аренды государственного имущества, мониторинга договоров аренды и контроля поступлений.
2) Поручено внести предложение в Кодекс об административной ответственности об определении ответственности должностных лиц балансодержателей государственного имущества, в следующих случаях:
• неразглашение и сокрытие информации о фактически неиспользуемом и пустующем государственном имуществе;
• затягивание передачи государственного имущества арендатору или воспрепятствование его использованию;
• незаконная сдача в аренду или бесплатное пользование государственным имуществом.
3) В соответствии с Положением о порядке аренды государственного имущества определяются следующие:
• сдача в аренду государственного имущества через электронную торговую платформу «Е-auksion»;
• учет сдаваемого в аренду государственного имущества через информационную систему «online-ijara.uz»;
• регистрация договора аренды между Агентством госактивов и арендатором в электронной форме;
• сдача в аренду государственного имущества, не использовавшегося более трех месяцев, без согласия балансодержателя;
• выставление на прямые онлайн-аукционы объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров в аренду на основе онлайн-заказа физических лиц;