O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat mulkini ijaraga berish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 660-son qarori qabul qilindi
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-dekabrdagi “Davlat mulkini ijaraga berish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 660-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq, davlat mulkini ijaraga berish tartibi tegishli qonunchilik hujjatlariga muvofiqlashtirilib, Davlat mulkini ijaraga berish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlangan.
Shuningdek, Qarorda:
1) 2024-yil 1-martdan davlat mulkini ijaraga berish shartnomalari boʻyicha ijara toʻlovlarini undirish va uning taqsimotini “E-ijara” elektron dasturi orqali amalga oshirilishi belgilandi.
“E-ijara” elektron dasturi (Soliq qoʻmitasi) davlat mulkini ijaraga berish, ijara shartnomalarini monitoringi va tushumlarni nazorat qilish boʻyicha “online-ijara.uz” axborot tizimi bilan integratsiya qilish topshirilgan.
2) Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga quyidagi hollarda davlat mulkini balansda saqlovchilar mansabdor shaxslarining javobgarligini belgilash yuzasidan taklif kiritish topshirilgan:
• samarali foydalanilmayotgan va boʻsh turgan davlat mulklari haqida maʼlumot taqdim etmaganlik va yashirganlik;
• ijaraga oluvchiga davlat mulkini topshirilishini kechiktirganlik yoki undan foydalanishga toʻsqinlik qilganlik;
• davlat mulkini qonunchilikka zid ravishda ijaraga yoki tekin foydalanishga berganlik.
3) Davlat mulkini ijaraga berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga muvofiq quyidagilar belgilanmoqda:
• davlat mulkini ijaraga berish “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali amalga oshirish;
• ijaraga berilayotgan davlat mulkining hisobini yuritish “online-ijara.uz” axborot tizimi orqali amalga oshirish;
• ijara shartnomasi Davaktiv agentligi va ijaraga oluvchi oʻrtasida elektron shaklda rasmiylashtirish;
• uch oydan ortiq foydalanilmasdan boʻsh turgan davlat mulki balansda saqlovchi roziligisiz ijaraga berish;
• jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish;
• ijara toʻlovi miqdorini hisoblash formulasi aniq belgilash;
• ijara toʻlovlarini undirish va taqsimoti Soliq qoʻmitasi tomonidan “E-ijara” elektron dasturi orqali amalga oshirish.

Decree No. 660 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "On further improving the procedure for leasing state property" has been adopted
The Cabinet of Ministers Decree No. 660 of 14 December 2023 "On further improving the procedure for leasing state property" was adopted.
In accordance with this decree, the procedure for leasing state property is coordinated with the relevant legal documents, and the Regulation on the procedure for leasing state property was approved.
Also in the decree:
1) From 1 March 2024, it is determined that the collection and distribution of lease payments under state property lease agreements will be carried out through the electronic programme "E-ijara".
It was instructed to integrate the electronic programme "E-ijara" (Tax Committee) with the information system "online-ijara.uz" on the matters of state property lease, monitoring of lease agreements and control of receipts.
2) It was instructed to make a proposal to the Code of Administrative Responsibility to determine the liability of officials of balance holders of state property, in the following cases:
• non-disclosure and concealment of information about actually unused and empty state property;
• delaying the transfer of state property to a lessee or preventing its use;
• illegal leasing or free use of state property.
3) In accordance with the Regulations on the procedure for leasing state property, the following are defined:
• leasing of state property through the electronic trading platform "E-auksion";
• recording of leased state property through the information system "online-ijara.uz";
• registration of the lease agreement between UzSAMA and the lessee in electronic form;
• leasing out state property that has not been used for more than three months without the consent of the balance holder;
• direct online auctions of state property with an area of up to 2,000 square metres for lease on the basis of online orders from individuals;
• clear definition of the formula for calculating the amount of rent;
• collection and distribution of rent payments by the Tax Committee through the electronic programme "E-ijara".