Davlat mulkini boshqarish tartibi takomillashtirilmoqda
Joriy yil 22-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘RQ–980-son Qonun imzolandi.
Qonun bilan 1 ta kodeks va 10 qonunlarga bir qator o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi:
• “Garov to‘g‘risida”gi Qonunda xususiylashtirilmaydigan davlat mulkini, shuningdek, davlat tashkilotini xo‘jalik jamiyati etib o‘zgartirilayotgan davrida mazkur davlat tashkilotiga biriktirilgan davlat mulkini garovga berish mumkin emasligi belgilandi;
• Jinoyat kodeksining sakkizinchi bo‘limida davlat ishtirokidagi tashkilotning atamasi yangi tahrirda berildi;
• “Baholash faoliyati to‘g‘risida”gi Qonunda davlat tashkiloti xo‘jalik jamiyati etib o‘zgartirilayotganda baholash talab etilmasligi belgilandi;
• mas'uliyati cheklangan jamiyatlardagi davlat ulushlarini xususiylashtirishda raqobatga asoslangan ommaviy savdolar orqali amalga oshirish tizimi joriy etilmoqda;
• “Homiylik to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartirishlar kiritilib, ustav fondidagi (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlarining homiylikka sarflanadigan har yilgi xarajatlari o‘tgan yilda olingan sof foydaning 3 foizidan oshmasligi kerakligi qayd etildi;
• “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi Qonunda “Qimmatli qog‘ozlarning markaziy depozitariysi” davlat unitar korxonasi aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etilganligi sababli “davlat depozitariysi” so‘zlari “tashkilot” so‘zlariga o‘zgartirildi. Shuningdek depozitariy xizmatlari uchun tariflarning miqdorlari jamiyat boshqaruv organlari tomonidan vakolatli organ bilan kelishilgan holda tasdiqlanishi belgilandi;
• “Davlat boji to‘g‘risida”gi va “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi qonunlarda “Bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanishni tashkil etish markazi” so‘zlari “Davlat mulki obyektlaridan samarali foydalanish markazi” so‘zlariga o‘zgartirildi;
• “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonunda davlat ishtirokidagi korxonalarda samarali dividend siyosati yuritilishini muvofiqlashtirish Davaktiv agentligi tomonidan amalga oshirilishi belgilandi.
Ushbu Qonun davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishiga, maxsus vakolatli organning vakolatlari va ustuvor yo‘nalishlarini belgilash orqali xususiy mulkchilikni kengaytirishga, xususiylashtirish jarayonlari ochiq va oshkora bo‘lishiga xizmat qiladi.
Ma'lumot uchun, mazkur Qonun Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan 2024-yil 16-iyulda qabul qilingan, Senat tomonidan 2024-yil 21-sentyabrda ma'qullangan hamda rasmiy e'lon qilingan kundan e'tiboran kuchga kiradi.

The procedure for the management of state property is being improved
On 22 October this year, the President of the Republic of Uzbekistan signed Law No. LRU-980 On introducing amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with improving the sphere of state property management’.
The law introduced a number of amendments and additions to 1 code and 10 laws:
• The Law On Pledge stipulates that state property not subject to privatisation, as well as state property assigned to a state organisation during the transformation of a state organisation into a business entity, may not be pledged;
• Article 8 of the Criminal Code redefined the term ‘organisation with state participation’;
• The Law ‘On Appraisal Activity’ provides that appraisal is not required when a state-owned organisation is transformed into a business entity;
• when privatising state shares in limited liability companies, a system of sale through public tenders on the basis of competition is introduced;
• The Law ‘On Sponsorship is amended and it is noted that annual sponsorship expenses of economic companies with the state's share in the authorised fund (charter capital) exceeding 50 percent should not exceed 3 percent of the net profit received in the previous year;
• In the Law ‘On the Securities Market’ the wordsstate depository’  were replaced by the words organisation’  in connection with the fact that the state unitary enterprise ‘Central Securities Depository’  was reorganised into a joint-stock company. It is also established that the amounts of tariffs for depository services are approved by the management bodies of the company upon agreement with the authorised body;
• In the Laws ‘On State Duty’  and On State Property Management’, the words ‘Centre for Organising the Efficient Use of Empty Facilities’ have been replaced by the words ‘Centre for the Efficient Use of State Property Facilities’;
• The Law on State Property Management stipulates that UzSAMA coordinates the effective dividend policy at enterprises with state participation.
This Law is intended to improve the management of state property, expand private ownership by defining the powers and priorities of a specially authorised body, and make privatisation processes open and transparent.
For information, this Law was adopted by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on 16 July 2024 and approved by the Senate on 21 September 2024 and will enter into force from the date of its official announcement.