Davlat mulkini boshqarish tartibi takomillashtirilmoqda
Joriy yil 22-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘RQ–980-son Qonun imzolandi.
Qonun bilan 1 ta kodeks va 10 qonunlarga bir qator o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi:
• “Garov to‘g‘risida”gi Qonunda xususiylashtirilmaydigan davlat mulkini, shuningdek, davlat tashkilotini xo‘jalik jamiyati etib o‘zgartirilayotgan davrida mazkur davlat tashkilotiga biriktirilgan davlat mulkini garovga berish mumkin emasligi belgilandi;
• Jinoyat kodeksining sakkizinchi bo‘limida davlat ishtirokidagi tashkilotning atamasi yangi tahrirda berildi;
• “Baholash faoliyati to‘g‘risida”gi Qonunda davlat tashkiloti xo‘jalik jamiyati etib o‘zgartirilayotganda baholash talab etilmasligi belgilandi;
• mas'uliyati cheklangan jamiyatlardagi davlat ulushlarini xususiylashtirishda raqobatga asoslangan ommaviy savdolar orqali amalga oshirish tizimi joriy etilmoqda;
• “Homiylik to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartirishlar kiritilib, ustav fondidagi (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlarining homiylikka sarflanadigan har yilgi xarajatlari o‘tgan yilda olingan sof foydaning 3 foizidan oshmasligi kerakligi qayd etildi;
• “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi Qonunda “Qimmatli qog‘ozlarning markaziy depozitariysi” davlat unitar korxonasi aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etilganligi sababli “davlat depozitariysi” so‘zlari “tashkilot” so‘zlariga o‘zgartirildi. Shuningdek depozitariy xizmatlari uchun tariflarning miqdorlari jamiyat boshqaruv organlari tomonidan vakolatli organ bilan kelishilgan holda tasdiqlanishi belgilandi;
• “Davlat boji to‘g‘risida”gi va “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi qonunlarda “Bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanishni tashkil etish markazi” so‘zlari “Davlat mulki obyektlaridan samarali foydalanish markazi” so‘zlariga o‘zgartirildi;
• “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonunda davlat ishtirokidagi korxonalarda samarali dividend siyosati yuritilishini muvofiqlashtirish Davaktiv agentligi tomonidan amalga oshirilishi belgilandi.
Ushbu Qonun davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishiga, maxsus vakolatli organning vakolatlari va ustuvor yo‘nalishlarini belgilash orqali xususiy mulkchilikni kengaytirishga, xususiylashtirish jarayonlari ochiq va oshkora bo‘lishiga xizmat qiladi.
Ma'lumot uchun, mazkur Qonun Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan 2024-yil 16-iyulda qabul qilingan, Senat tomonidan 2024-yil 21-sentyabrda ma'qullangan hamda rasmiy e'lon qilingan kundan e'tiboran kuchga kiradi.

Совершенствуется процедура управления государственным имуществом
22 октября текущего года Президент Республики Узбекистан подписал Закон №ЗРУ-980 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием сферы управления государственным имуществом».
Законом внесен ряд изменений и дополнений в 1 кодекс и 10 законов:
• Законом «О залоге» предусматривается запрет залога государственного имущества, не подлежащего приватизации, а также государственного имущества, закрепленного за этой государственной организацией при преобразовании её в хозяйственное общество;
• В восьмой статье Уголовного кодекса термин «организация с государственным участием» получил новую редакцию;
• Законом «Об оценочной деятельности» предусматривается, что при преобразовании государственной организации в хозяйственное общество не требуется проведение оценки;
• Вводится система приватизации долей государства в обществах с ограниченной ответственностью через конкурентные публичные торги;
• Вносятся изменения в Закон «О спонсорстве», согласно которым расходы на спонсорство хозяйственных обществ, доля государства в уставном капитале которых превышает 50%, не должны превышать 3% чистой прибыли, полученной за прошлый год.
• В Законе «О рынке ценных бумаг» слова «государственный депозитарий» заменены на слова «организация» в связи с тем, что государственное унитарное предприятие «Центральный депозитарий ценных бумаг» было реорганизовано в акционерное общество. Также установлено, что размеры тарифов на депозитарные услуги утверждаются органами управления общества по согласованию с уполномоченным органом;
• В Законах «О государственной пошлине» и «Об управлении государственным имуществом» слова «Центр по организации эффективного использования пустующих объектов» заменены на слова «Центр по эффективному использованию объектов государственного имущества»;
• Законом «Об управлении государственным имуществом» предусматривается, что координацию эффективной дивидендной политики на предприятиях с государственным участием осуществляет Агентство госактивов.
Данный Закон призван улучшить сферу управления государственным имуществом, расширить частную собственность путем определения полномочий и приоритетов специально уполномоченного органа, а также сделать процессы приватизации открытыми и прозрачными.
Для информации, настоящий Закон был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 16 июля 2024 года, а также одобрен Сенатом 21 сентября 2024 года и вступит в силу со дня его официального объявления.