Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmog‘i orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada Amerika, Osiyo, Yevropa va O‘zbekistondagi investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risda 5 ta arizalari (Express of Interest) kelib tushdi.
Saralash natijalariga ko‘ra, belgilangan malaka mezonlariga muvofiq bo‘lgan talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi hamda axborot memorandumi, moliyaviy model va boshqa hujjatlar taqdim etildi.
Natijada, 3 ta investor majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni qabul qilishning yakuniy bosqichida ishtirok etdi va ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan mehmonxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga mehmonxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Shunga ko‘ra, kelib tushgan Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni belgilangan malaka mezonlariga muvofiqligi, mintaqadagi ish faoliyati, Bitimni yopish shartlari va Mehmoxonaning baholangan qiymatidan yuqoriligi bo‘yicha eng yaxshi xarid qiymatini taqdim etgan Abu Dhabi Uzbek Investment” MCHJ QK xalqaro tender natijalari bo‘yicha g‘olib deb topildi.
“Abu Dhabi Uzbek Investment” MCHJ QKning taklifi xalqaro konsultant tomonidan hisoblangan mehmonxonaning indikativ narxlar oralig‘ining yuqori qismida joylashgan hamda mehmonxonaning baholangan qiymatidan ancha yuqori bo‘lib, Bitim talabgor tomonidan sotib olish to‘loviga qo‘shimcha ravishda Mehmonxonani rivojlantirish uchun 12 mln. AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritish majburiyati bilan birga to‘lovni to‘liq bir yo‘la to‘lash orqali amalga oshiriladi.
Taʼkidlash joizki, Oldi-sotdi shartnomasi Bitimning tegishli shartlari kelishilganidan so‘ng, “Poytaxt qurilish va xizmat” MCHJ va “Hyatt International” o‘rtasida 2013 yilda tuzilan shartnomaga muvofiq Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East) xalqaro mehmonxona boshqaruvi tarmog‘i tomonidan g‘olib maʼqullangandan keyin imzolanadi.
Maʼlumot uchun: “Abu Dhabi Uzbek Investment” (BAA-O‘zbekison) 1 milliard AQSH dollariga teng kapitalga ega bo‘lgan investitsiya kompaniyasi bo‘lib, uning maqsadi O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan loyihalarga sarmoya kiritishdir. Kompaniya hozirgacha O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlariga 100 million AQSH dollardan ortiq sarmoya kiritgan. Ushbu investitsiya kompaniyasi portfeli 300 million AQSH dollardan ortiq loyihalarni o‘z ichiga oladi, ularning yakuniy maqsadi yaqin yillarda
1 milliard dollardan ortiq investitsiyalarni jalb etishdir. Kompaniya O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (UFRD) hamda BAAning Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi (ADFD) tomonidan tashkil etilgan.
Besh yulduzli «Hyatt Regency Tashkent» mehmonxonasi 2016 yilda Toshkent markazida faoliyat boshlagan va O‘zbekistondagi xalqaro Hyatt brendining birinchi mehmonxonasiga aylangan. Umumiy yer maydoni - 3,1 ga, bino va inshootlar qurilish osti maydoni - 60,1 ming kv.metrni tashkil etadi. Mehmonxona 8 qavatdan iborat, mehmonlar uchun 300 ta xonalar, jumladan 248 standart va 52 lyuks/polulyuks xonalar mavjud. Mehmonxona hududida xalqaro sifat standartlariga muvofiq jihozlangan turli sig‘imdagi bir nechta konferensiya zallari, shuningdek, 850 kv.m maydonga ega banket zali, yopiq basseyn va SPA markazi mavjud.

The State Assets Management Agency has reached an agreement to sell the state share in Hyatt Regency Tashkent Hotel
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (“UzSAMA”) announces that it has reached an agreement to sell 100% of the state share (“Transaction”) for 87,0 million USD in the authorized capital of "Poytaxt qurilish va xizmat" LLC which owns "Hyatt Regency Tashkent" hotel (“Hotel”) with one of the largest investment funds in Uzbekistan, "Abu Dhabi Uzbek Investment" JV LLC (“Buyer”).
International consulting company "KPMG Valuation and Consulting" LLC (Consultant), acted as privatization consultant of UzSAMA, the independent appraisal of 100% state share was conducted by the international appraisal company "PricewaterhouseCoopers" LLC.
The Consultant and UzSAMA conducted extensive marketing activities, both locally and internationally, as part of this privatization project, including delivering an investment teaser to various investors via an international regional office network.
As a result, 5 Expressions of Interest were received from America, Asia, Europe and Uzbekistan.
As a result of the selection process of the received proposals, qualified applicants were invited to participate in the next stage of the privatization process: "requesting non-binding offers (NBO)" and they were provided with the materials in the form of information memorandum, financial model and other documents.
As a result, 3 investors participated in the final stage of the Binding Offer Acceptance (BO) and were granted access to the Virtual Data Room (VDR), in which independent reports on complex financial, tax, legal and environmental analysis (due diligence) prepared by the international consultant were presented. Additionally, meetings with the management of the Hotel were organized for all interested applicants and necessary conditions have been created to familiarize the Hotel.
The company "Abu Dhabi Uzbek Investment" JV LLC was selected as the winner of the international tender based on a review of the binding offers received with respect to the qualification requirements, availability of experience in the region, including the hospitality industry, the Transaction closing terms, and proposing the best purchase price exceeding the independent appraised value of the hotel.
The offer of “Abu Dhabi Uzbek Investment” JV LLC is in the upper layer of the indicative price range calculated by the Consultant, and also significantly exceeds the appraised value of the Hotel. At the same time, the investor agrees additionally undertakes to fulfill the investment obligations in the amount of 12 million USD and total redemption payment price will be made by one transaction after the Sale and Purchase Agreement is signed.
It is important to note that the Sale and Purchase Agreement will be signed after the relevant terms have been agreed upon and the winner has been agreed upon with the Hyatt International hotel management network in accordance with the 2013 Agreement between "Poytaxt qurilish va xizmat" LLC and Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East).
Background: “Abu Dhabi Uzbek Investment” JV LLC is an investment company with the capital worth of 1 billion USD with the aim invest in projects contributing to the development of bilateral economic cooperation between Uzbekistan and the UAE. The company has successfully invested over 100 million USD in various sectors of economy of Uzbekistan. The portfolio of the investment company has projects worth over 300 million USD with the ultimate goal to attract investments of over 1 billion USD in coming years. The company was established by Uzbek Fund for Reconstruction and Development (UFRD) and Abu Dhabi Fund for Development (ADFD).
The five-star “Hyatt Regency Tashkent” hotel opened in 2016 in the center of Tashkent and became the first Hyatt international brand hotel in Uzbekistan. The total land area is 3.1 hectares, the area of buildings and facilities - 60.1 thousand square meters. The hotel with 8 floors and offers 300 rooms, including 248 standard rooms and 52 junior suites/suites. The hotel has several conference halls of various capacities equipped in accordance with international quality standards, as well as a banquet hall of 850 sq. m., an indoor swimming pool and a SPA-center.