Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmog‘i orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada Amerika, Osiyo, Yevropa va O‘zbekistondagi investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risda 5 ta arizalari (Express of Interest) kelib tushdi.
Saralash natijalariga ko‘ra, belgilangan malaka mezonlariga muvofiq bo‘lgan talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi hamda axborot memorandumi, moliyaviy model va boshqa hujjatlar taqdim etildi.
Natijada, 3 ta investor majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni qabul qilishning yakuniy bosqichida ishtirok etdi va ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan mehmonxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga mehmonxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Shunga ko‘ra, kelib tushgan Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni belgilangan malaka mezonlariga muvofiqligi, mintaqadagi ish faoliyati, Bitimni yopish shartlari va Mehmoxonaning baholangan qiymatidan yuqoriligi bo‘yicha eng yaxshi xarid qiymatini taqdim etgan Abu Dhabi Uzbek Investment” MCHJ QK xalqaro tender natijalari bo‘yicha g‘olib deb topildi.
“Abu Dhabi Uzbek Investment” MCHJ QKning taklifi xalqaro konsultant tomonidan hisoblangan mehmonxonaning indikativ narxlar oralig‘ining yuqori qismida joylashgan hamda mehmonxonaning baholangan qiymatidan ancha yuqori bo‘lib, Bitim talabgor tomonidan sotib olish to‘loviga qo‘shimcha ravishda Mehmonxonani rivojlantirish uchun 12 mln. AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritish majburiyati bilan birga to‘lovni to‘liq bir yo‘la to‘lash orqali amalga oshiriladi.
Taʼkidlash joizki, Oldi-sotdi shartnomasi Bitimning tegishli shartlari kelishilganidan so‘ng, “Poytaxt qurilish va xizmat” MCHJ va “Hyatt International” o‘rtasida 2013 yilda tuzilan shartnomaga muvofiq Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East) xalqaro mehmonxona boshqaruvi tarmog‘i tomonidan g‘olib maʼqullangandan keyin imzolanadi.
Maʼlumot uchun: “Abu Dhabi Uzbek Investment” (BAA-O‘zbekison) 1 milliard AQSH dollariga teng kapitalga ega bo‘lgan investitsiya kompaniyasi bo‘lib, uning maqsadi O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan loyihalarga sarmoya kiritishdir. Kompaniya hozirgacha O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlariga 100 million AQSH dollardan ortiq sarmoya kiritgan. Ushbu investitsiya kompaniyasi portfeli 300 million AQSH dollardan ortiq loyihalarni o‘z ichiga oladi, ularning yakuniy maqsadi yaqin yillarda
1 milliard dollardan ortiq investitsiyalarni jalb etishdir. Kompaniya O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (UFRD) hamda BAAning Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi (ADFD) tomonidan tashkil etilgan.
Besh yulduzli «Hyatt Regency Tashkent» mehmonxonasi 2016 yilda Toshkent markazida faoliyat boshlagan va O‘zbekistondagi xalqaro Hyatt brendining birinchi mehmonxonasiga aylangan. Umumiy yer maydoni - 3,1 ga, bino va inshootlar qurilish osti maydoni - 60,1 ming kv.metrni tashkil etadi. Mehmonxona 8 qavatdan iborat, mehmonlar uchun 300 ta xonalar, jumladan 248 standart va 52 lyuks/polulyuks xonalar mavjud. Mehmonxona hududida xalqaro sifat standartlariga muvofiq jihozlangan turli sig‘imdagi bir nechta konferensiya zallari, shuningdek, 850 kv.m maydonga ega banket zali, yopiq basseyn va SPA markazi mavjud.

Агентство по управлению государственными активами пришло к соглашению о продаже государственной доли в гостинице «Hyatt Regency Tashkent»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (Агентство госактивов) объявляет о достижении соглашения по реализации 100 % государственной доли (Сделка) на 87,0 млн долларов США в уставном капитале ООО «Poytaxt qurilish va xizmat», владеющей гостиницей «Hyatt Regency Tashkent» (Гостиница) с одним из крупнейших инвестиционных фондов в Узбекистане, СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment» (Покупатель).
Международная консалтинговая компания ООО «KPMG Valuation and Consulting» (Консультант), выступает в качестве консультанта по приватизации Агентства по госактивам, независимая оценка 100 % государственной доли проведена международной оценочной компании ООО «PricewaterhouseCoopers».
В рамках процесса приватизации Гостиницы, Консультантом и Агентством госактивов проведена масштабная маркетинговая деятельность как местным, так и зарубежным уровне, включая рассылку инвестиционного тизера (investor sounding) инвесторам, посредством региональной сети офисов в мире.
В результате, было получено 5 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) от претендентов из Америки, Азии, Европы, и Узбекистана.
По итогам рассмотрения поступивших предложений, соответствующие квалификационным требованиям интересанты были приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации: «приём необязывающих предложений (NBO)» и были представлены материалы в виде информационного меморандума, финансовой модели и другие.
В результате 3 инвестора участвовали в финальном этапе по приему обязывающих предложений (BO) и получили доступ в виртуальную комнату данных (VDR), в которой были представлены независимые отчеты по комплексному финансовому, налоговому, юридическому и экологическому анализу (due diligence). Дополнительно для всех участников были организованы встречи с менеджментом и созданы условия для ознакомления Гостиницей.
По итогам изучения полученных обязывающих предложений на соответствие квалификационных требований, наличия опыта работы в регионе, включая гостиничную индустрию, условия закрытия Сделки и предоставления наилучшей покупной цены, превышающей независимую оценку Предприятия, компания СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment» была выбрана победителем итогов международного тендера.
Предложение СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment» находится в верхнем индикативном ценовом диапазоне гостиницы, который рассчитан Консультантом, а также существенно превышает независимую оценку Гостиницы. При этом инвестор дополнительно к выкупной стоимости принимает инвестиционные обязательства в размере 12  млн долларов США. Полная оплата Сделки будет произведена одним платежом после подписания договора купли-продажи.
Необходимо отметить, что договор купли-продажи государственной доли будет подписан после согласования условий, а также после одобрения победителя международной сетью управления гостиницами "Hyatt International" в соответствии с Соглашением между ООО «Poytaxt qurilish va xizmat» и Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East) 2013 года.
Справочная информация: СП ООО «Abu Dhabi Uzbek Investment» - инвестиционная компания с капиталом в 1 млрд. долларов США, целью которой является инвестирования в проекты, способствующие развитию двустороннего экономического сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ. Компания уже успешно инвестировала более 100 млн. долларов США в различные сектора экономики Узбекистана. В портфеле инвестиционной компании находятся проекты на сумму более 300 млн долларов США с конечной целью привлечь инвестиции в размере более 1 млрд. долларов США в течение последующих лет. Компания была создана Узбекским фондом реконструкции и развития (UFRD) и Фондом развития Абу-Даби (ADFD).
Пятизвездочная гостиница «Hyatt Regency Tashkent» была открыта в 2016 г. в центре г. Ташкента и стала первым отелем международного бренда Hyatt в Узбекистане. Общая земельная площадь – 3,1 га, площадь зданий
и сооружений – 60,1 тыс. кв. м. Гостиница располагается на 8 этажах и предлагает 300 номер для размещения, включая
248 стандартных и 52 полулюкс/люкс номеров. На территории гостиницы имеется несколько конференц-залов различной вместимости, оборудованных на уровне международных стандартов качества, а также банкетный зал площадью 850 кв.м., закрытый бассейн и SPA-центр.