Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2006 yil 16 oktabr "Ustav fondida davlat ulushi bo‘lgan korxonalarning samarali boshqarilishini va davlat mulkining zarur darajada hisobga olinishini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"dagi 215-son qarori tartibga solish ta’sirini baholash (TSTB)dan o‘tkazilmoqda.
TSTB doirasida davlat korxonalari to‘g‘risida, korxonalardagi ichki audit xizmati to‘g‘risida, davlatga tegishli aksiya paketlarni (ulushlarni) ishonchli boshqaruvga berish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarda qo‘yilgan talablarining ushbu korxonalar faoliyatiga ta’siri baholanmoqda.
Baholash natijalariga ko‘ra, ko‘zlangan maqsadlarga erishilmagan va samarasiz yoki samaradorligi past bo‘lgan talab va tartiblarni o‘zgartirish yoki bekor qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi hamda TSTB hisoboti Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytiga yuklandi.
Mazkur qaror bo‘yicha Davaktiv agentligi tomonidan tayyorlangan TSTB hisoboti bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin:
Normativ-huquqiy hujjatning tartibga solish taʼsirini baholash hisoboti havolasi
Ushbu TSTB hisoboti yuzasidan taklif va mulohazalaringizni Davaktiv agentligining research@davaktiv.uz elektron pochta manziliga hamda maxsus +99890-186-39-46 (Butaboyev Mexriddin) aloqa raqamiga yuborishingiz mumkin.

Assessment of regulatory impact of normative legal acts is conducted
The State Assets Management Agency is conducting regulatory impact assessment (RIA) of the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from October 16, 2006 № 215 "On measures to ensure effective management of enterprises with state share in the authorized capital and proper accounting of state property".
Within the framework of RIA assesses the impact of the requirements of the regulations on state-owned enterprises, on the internal audit service at the enterprises, on the procedure for transferring into trust management of state stakes (shares) on the performance of these enterprises.
Based on the results of the assessment, there were developed suggestions to amend or cancel the requirements and provisions that did not contribute to the achievement of the planned objectives, were ineffective or inefficient, and the RIA report was published (in uzbek language) on the official website of the State Assets Management Agency.
The RIA report on the above mentioned decree, prepared by the State Assets Management Agency, can be found at the following link:
Link to the Regulatory Impact Assessment Report of the normative-legal act (in the state language)
Suggestions and feedback on this RIA report can be sent to the e-mail address of the State Assets Management Agency research@davaktiv.uz, as well as to the special contact number +99890-186-39-46 (Butaboev Mehriddin).