Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2006 yil 16 oktabr "Ustav fondida davlat ulushi bo‘lgan korxonalarning samarali boshqarilishini va davlat mulkining zarur darajada hisobga olinishini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"dagi 215-son qarori tartibga solish ta’sirini baholash (TSTB)dan o‘tkazilmoqda.
TSTB doirasida davlat korxonalari to‘g‘risida, korxonalardagi ichki audit xizmati to‘g‘risida, davlatga tegishli aksiya paketlarni (ulushlarni) ishonchli boshqaruvga berish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarda qo‘yilgan talablarining ushbu korxonalar faoliyatiga ta’siri baholanmoqda.
Baholash natijalariga ko‘ra, ko‘zlangan maqsadlarga erishilmagan va samarasiz yoki samaradorligi past bo‘lgan talab va tartiblarni o‘zgartirish yoki bekor qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi hamda TSTB hisoboti Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytiga yuklandi.
Mazkur qaror bo‘yicha Davaktiv agentligi tomonidan tayyorlangan TSTB hisoboti bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin:
Normativ-huquqiy hujjatning tartibga solish taʼsirini baholash hisoboti havolasi
Ushbu TSTB hisoboti yuzasidan taklif va mulohazalaringizni Davaktiv agentligining research@davaktiv.uz elektron pochta manziliga hamda maxsus +99890-186-39-46 (Butaboyev Mexriddin) aloqa raqamiga yuborishingiz mumkin.

Проводится оценка регуляторного воздействия нормативно-правовых актов
Агентством по управлению государственными активами проводится оценка регуляторного воздействия (ОРВ) Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2006 года № 215  «О мерах по обеспечению эффективного управления предприятиями с государственной долей в уставном фонде и надлежащего учета государственного имущества».
В рамках ОРВ оценивается влияние требований положений о государственных предприятиях, о службе внутреннего аудита на предприятиях, о порядке передачи в доверительное управление государственных пакетов акций (долей) на деятельность этих предприятий.
По результатам оценки разработаны предложения по изменению или отмене требований и положений, которые не способствовали достижению намеченных целей, были неэффективными или низкоэффективными, а сам отчет ОРВ (на государственном языке) размещен на официальном сайте Агентства госактивов.
Ознакомиться с отчетом ОРВ по вышеуказанному постановлению, подготовленным Агентством госактивов, можно по следующей ссылке:
Ссылка на отчет об оценке регуляторного воздействия нормативно-правового акта (на государственном языке)
Предложения и отзывы по данному отчету ОРВ можно направить на адрес электронной почты Агентства по управлению государственными активами research@davaktiv.uz, а также на специальный контактный номер +99890-186-39-46 (Бутабоев Мехриддин).