“Surxondaryodonmahsulotlari” AJning “Alpomish un tegirmon” filiali bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi hamda Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qaroriga ko‘ra mazkur aktiv bo‘yicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “AL DON PROGRESS” MChJ 40,0 mlrd.so‘m xarid qiymatini to‘lash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sig‘imlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq to‘lash evaziga saqlab berish sharti bilan g‘olib deb topildi.
Mazkur davlat aktivi bo‘yicha savdo jarayonlarida ishtirok etgan talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
O‘z navbatida, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini ko‘rib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan mo‘ljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etilgan.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi hamda raqobat muhiti ta'minlanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.

Проведен второй этап торгов филиала “Алпомиш ун тегирмон” АО “Сурхондарёдонмахсулотлари”, и согласно соответствующему решению Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации OOO "AL DON PROGRESS", представивший наилучшее коммерческое предложение за данный актив, был объявлен победителем торгов с условиями оплаты покупной цены в размере 40,0 млрд. сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Всем претендентам, участвовавшим в процессе торгов по данному государственному активу, Рабочим органом будут направлены индивидуальные уведомления.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не было сформировано достаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, а также не была обеспечена конкурентная среда, данные активы выставляются на повторные торги.