Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tahlilchi Karen Srapionovning aksiya paketlari “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida mahalliy fond bozorida xalq IPOsini oʻtkazish tartibi asosida ommaviy savdolar orqali xususiylashtiriladigan korxonalar va xalq IPOsini oʻtkazish yuzasidan eʼlon qilingan maqolasi boʻyicha quyidagilar maʼlum qilinadi.
Karen Srapionov davlat ishtirokidagi 40 ta korxonalarning aksiya paketlari bilan xalq IPOsini oʻtkazish jarayoni bilan bogʻliq xavotirlarini toʻgʻri baholagan holda, Agentlik mamlakat fond bozori rivojlanishi va bu borada amalga oshirilayotgan islohotlarni toʻliq qoʻllab-quvvatlaydi.
Xususan, dastlabki IPO/SPOlar aynan davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan davlat mulkini boshqarish boʻyicha vakolatli organ tashabbusi bilan amalga oshirilgan.
Shu bilan birga, xalq IPOsini oʻtkazish yuzasidan ayrim tushunmovchiliklar va turli hil talqin qilinishini oldini olish maqsadida quyidagilarni bildirib oʻtmoqchimiz:
1. Korxonalarning aksiyalari bilan xalq IPOsini oʻtkazishdan asosiy maqsad ushbu jarayonlarga iloji boricha aholining keng qatlamini jalb qilish, aholi uchun qoʻshimcha daromad manbaini yaratish, ularda mulkdorlik hissini uygʻotish hisoblanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2022-yil 20-dekabrdagi Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida aynan ushbu masala boʻyicha quyidagi fikrlar bildirilgan edi:
...“Bugun koʻnglimdagi bir niyatimni sizlarga ochiq aytmoqchiman. Mening katta niyatim – yurtdoshlarimiz orasida yuz minglab mulkdorlar, aksiyadorlar paydo boʻlsin. Odamlarimiz oʻz omonatlarini investitsiya qilib, yuqori daromadlarga ega boʻlsin.
Shuning uchun topshiriq berdim: kelgusi yilda eng yirik 10 ta kompaniya va tijorat banklarimizning aksiyalari oʻz aholimiz uchun ochiq va shaffof savdoga chiqariladi.
Bu chinakam xalqchil IPO boʻlishiga ishonaman.”.
Shu nuqtayi nazardan, qaror bilan ushbu jarayonda bir marta “E-auksion” elektron savdo platformasi va uning mobil ilovasi imkoniyatlaridan foydalanilgan holda real vaqt rejimida aksiyalarga qiziqish bildirgan respublikaning barcha hududlaridagi aholining keng qatlamini qamrab olish nazarda tutilgan.
Bunda, yuqori daromadli, dividend toʻlash qobiliyatiga ega boʻlgan korxonalar tanlab olingan va ularning aksiyalarini savdoga chiqarish bosqichma-bosqich puxta tayyorgarlik koʻrish orqali amalga oshiriladi.
2. Xalq IPOsini oʻtkazishda “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish qulayliklari quyidagilar:
- aksiya sotib olish uchun investitsiya vositachisi (broker)ni yollash, ular bilan shartnoma tuzish, pasport maʼlumotlarini olish, mablagʻ oʻtkazish uchun hisob raqam ochish investorning bevosita ishtirokisiz masofadan turib amalga oshiriladi;
- investorlar buyurtmalarni 24/7 soat onlayn rejimida, jumladan mobil ilovasi orqali berish imkoniyati mavjud;
- investorlarni (mijozlarni) onlayn rejimda identifikatsiyalash imkoniyati mavjud.
Biroq, fond bozorida ushbu imkoniyatlarni yaratish, xususan yangi dasturiy taʼminotni yaratish koʻp vaqt va qoʻshimcha mablagʻ talab etiladi.
Yana bir misol, fond birjasining saytiga, 2022-yilda 113 ming foydalanuvchi tashrif buyurgan boʻlsa, “E-auksion” platformasiga 4,3 mln foydalanuvchi tashrif buyurib, savdo ishtirokchilari 1,3 mln.ni tashkil etgan.
3. Qarorda investitsiya vositachilari va anderrayterlarning ushbu jarayonlarda ishtirok etish huquqi toʻliq saqlanishi belgilangan.
Xususan, aksiya paketlarini sotish doirasida professional tashkilotlar jalb etilishi, investitsiya vositachilari bilan shartnoma tuzish va depo hisob raqam ochish imkoniyati yaratilishi, savdo platformasida barcha investitsiya vositachilari va ularning mijozlari ishtirok etishi uchun teng sharoitlar yaratilishi koʻrsatilgan.
Bunda, buyurtmalarni berish jarayonida ularga depo hisob-raqamlari ochish uchun investitsiya vositachilarini tanlash imkoniyati yaratiladi, buning uchun “E-auksion” elektron savdo platformasida yetarli resurs ham, imkoniyat ham mavjud.
4. “E-auksion” elektron savdo platformasida buyurtmalarni (aksiya uchun obuna) yigʻish fond birjasiga parallel savdo maydonchasini yoki “qora” bozorni shakllanishiga olib kelmaydi, chunki xalq IPOsining ikkilamchi oldi-sotdisi fond birjasida amalga oshiriladi.
Birlamchi bozorda qanchalik koʻp aholi aksiyalarni sotib olishi, keyinchalik ikkilamchi bozorda aksiyalar bilan bitimlarning koʻpayishiga va fond bozori aylanmasining ortishiga xizmat qiladi.
5. Hujjat loyihasi manfaatdor vazirlik, idoralar, xususan Strategik islohotlar agentligi bilan kelishilgan va joriy yil 21-fevralda Vazirlar Mahkamasida yangi tartibga asosan kollegial tarzda maʼqullangan.
6. Aksiyalarni sotish nafaqat anʼanaviy IPO oʻtkazish tartibida, balki korxonaga jalb etiladigan professional tashkilotlar bilan birgalikda alohida yondashuv asosida aksiyalarni SPO yoʻli bilan ham sotilishi mumkin.
Bu borada, fond bozorining professional ishtirokchilarini xalq IPOsini oʻtkazishda faol ishtirok etishga chorlab qolamiz va Agentlik doimo ular bilan hamkorlik qilishga tayyorligini bildiramiz.
7. “Qimmatli qogʻozlarning markaziy depozitariysi” davlat korxonasini aksiyadorlik jamiyatiga aylantirish va aksiyalarini ommaviy joylashtirish boʻyicha tadbirlar xalqaro tajribadan kelib chiqib, jamiyatni investitsion jozibadorligini oshirish, dasturiy taʼminotini modernizatsiya qilish kabi chora-tadbirlarni oʻtkazgan holda amalga oshiriladi.
8. Kuzatuv kengashining mustaqil aʼzolarini saylash tartibi boʻyicha “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonunga kiritilgan oʻzgartirishlarni jamoatchilik vakillari bilan muxokama qilinmaganligi, minoritar aksiyadorlarning huquqlari cheklanganligi bildirilgan.
Ushbu hujjat loyihasi qimmatli qogʻozlar bozorini tartibga solish boʻyicha vakolatli davlat organi bilan kelishilgan va jamoatchilik muhokamasiga joylashtirilgan (ID-52334).
Bundan tashqari, professional ishtirokchilar orasida ommalashgan “KorpInfo” Telegram kanali orqali muhokamada faol ishtirok etish soʻralgan, biroq professional ishtirokchilari hamda jamoatchilik vakillaridan bironta taklif va eʼtirozlar bildirilmagan.
Maʼlumot uchun: ushbu Qonun bilan minoritar aksiyadorlar huquqlarini taʼminlash maqsadida kuzatuv kengashining mustaqil aʼzoligiga nomzodlar, agar jamiyat ustavida boshqacha qoida nazarda tutilmagan boʻlsa, jamiyatning kuzatuv kengashi tomonidan, qoida tariqasida, aksiyadorlar umumiy yigʻilishi koʻrib chiqishi uchun tanlov asosida koʻrsatilishi belgilab qoʻyilgan.
9. Muallifning “Kursiv” tahririyatiga korxonalarning dividendlarni taqsimlashda yangi amaliyot joriy etilishi boʻyicha bergan tushuntirishi, umuman asoslantirilmagan boʻlib, haqiqatga toʻgʻri kelmaydi.
Zero, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi Qarorida davlat ishtirokidagi korxonalarning davlat ulushi boʻyicha dividend miqdorini Agentlik bilan kelishilgan holda aksiyadorlar umumiy yigʻilishiga tavsiya etish talabi, faqatgina davlat nomidan saylangan nomzodlarga taalluqli boʻlib, dividendlarini taqsimlashda boshqa aksiyadorlarning huquqlarini buzish yoki ularga davlatga nisbatan kamroq yoxud oʻzgacha dividend hisoblash nazarda tutilmagan.
Xususan, “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonun talablariga koʻra dividendlarni toʻlash, miqdorini belgilash kuzatuv kengashining tavsiyasi mavjud boʻlgan taqdirda, aksiyadorlarning umumiy yigʻilishi tomonidan qabul qilinishi (50-modda), bunda aksiyadorlarning teng huquqlariga rioya etilishi lozimligi (51-modda), davlat aksiyador sifatida boshqa aksiyadorlar bilan bir qatorda teng huquq va majburiyatlarga ega boʻlishi (111-modda) koʻrsatib oʻtilgan.
Ushbu tartibni joriy etilishi, korxonalardan dividendlarni asossiz undirilishi, ularning moliyaviy holatining yomonlashishi hamda amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari va modernizasiya ishlariga salbiy ta'siri oldi olinadi.

Опровержение к статье финансового аналитика К. Срапионова, опубликованной на сайте издания gazeta.uz
Агентство по управлению государственными активами по опубликованной статье К. Срапионова о проведении народного IPO предприятий, подлежащих приватизации, через публичные торги в порядке проведения народного IPO на местном фондовом рынке по принципу «одна акция - один лот» сообщает следующее.
Агентство, правильно оценив озабоченность Карена Срапионова, связанную с проведением народного IPO 40 государственных предприятий, поддерживает развитие фондового рынка страны и реформы, проводимые в данной сфере.
В частности, первые IPO/SPO, проведенные предприятиями с государственным участием были инициированы именно уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Вместе с тем, во избежание некоторых заблуждений и разночтений по поводу народного IPO, хотели бы выразить следующее:
1. Целью народного IPO с акциями предприятий является привлечение максимально широких слоев населения, обеспечение их дополнительным источником заработка и пробуждение чувств собственника.
Так, в послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года были выражены касающиеся именно этого вопроса следующие моменты:
…«Наша цель – чтобы среди соотечественников появились сотни тысяч собственников и акционеров. Граждане Узбекистана должны иметь возможность инвестировать свои сбережения и получать высокие доходы.
Поэтому я дал поручение: в следующем году акции 10 крупнейших компаний и коммерческих банков страны будут выставлены на открытые и прозрачные торги, в которых смогут принять участие все наши граждане.
Уверен, это будет настоящее народное IPO».
С этой точки зрения, постановлением предусмотрен охват широких слоев населения во всех регионах республики, проявивших интерес к акциям, с разовым использованием возможностей электронной торговой платформы “E-auksion” и ее мобильного приложения в режиме реального времени.
Для этого были отобраны компании с высокой доходностью и способностью выплачивать дивиденды, а их акции будут выставляться на торги поэтапно, путем тщательной подготовки.
2. Преимуществами использования электронной торговой платформы “E-auksion” при проведении народного IPO являются следующие:
- найм инвестиционного посредника (брокера) для покупки акций, заключение договора с ним, получение паспортных данных, открытие счета для перевода денежных средств осуществляется дистанционно, без непосредственного участия инвестора;
- возможность размещения заявок в онлайн режиме 24/7, в том числе через мобильное приложение;
- возможность идентификации инвесторов (клиентов) в режиме онлайн.
Тем временем, создание подобных возможностей на фондовом рынке, особенно создание нового программного обеспечения, требует значительного времени и дополнительных средств.
К примеру, если в 2022 году число посетителей сайта фондовой биржи составило всего 113 тыс. пользователей, то платформу “E-auksion” посетили 4,3 млн. пользователей и количество участников торгов составило 1,3 млн.
3. Постановлением предусмотрено полное сохранение права инвестиционных посредников и андеррайтеров на участие в данных процессах.
В частности, указано привлечение к организации процессов торгов профессиональных организаций, создание возможности заключения договоров с ними и открытия счетов депо, создание равных условий для участия инвестиционных посредников, а также их клиентов в приобретении акций.
При этом, в процессе размещения заявок создается возможность выбора инвестиционных посредников для открытия счетов депо, для чего на электронной торговой платформе “E-auksion” имеется достаточно ресурсов и возможностей.
4. Сбор заявок (подписка на акции) на электронной торговой платформе “E-auksion” не приведет к формированию параллельной торговой площадки или «черного» рынка на фондовой бирже, так как вторичные торги народного IPO будут осуществляться на бирже.
Чем больше будет реализовано населению акций на первичном рынке, тем больше ожидается совершение сделок по акциям на вторичном рынке, что послужит увеличению оборота фондового рынка.
5. Проект документа был согласован с заинтересованными министерствами и ведомствами, в частности, с Агентством стратегических реформ и 21 февраля текущего года в соответствии с новым порядком, коллегиально одобрен Кабинетом Министров.
6. Акции могут продаваться не только по традиционной процедуре IPO, но и посредством SPO, совместно с профессиональными организациями, привлеченными на предприятия, на основе отдельного подхода.
В этой связи, приглашаем профессиональных участников фондового рынка принять активное участие в проведении народного IPO и выражаем готовность к постоянному сотрудничеству с ними.
7. Преобразование государственного предприятия «Центральный депозитарий ценных бумаг» в акционерное общество и публичное размещение его акций будет осуществляться исходя из международного опыта, путем повышения инвестиционной привлекательности и модернизации программного обеспечения предприятия.
8. Также, автором сообщается, что внесенные в Закон «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» изменения по порядку избрания независимых членов Наблюдательного совета якобы ограничивают права миноритарных акционеров и не обсуждались с представителями общественности.
Проект данного документа согласован с уполномоченным государственным органом по регулированию рынка ценных бумаг и был размещен для общественного обсуждения (ID-52334).
Кроме того, посредством популярного среди профессиональных участников Telegram-канала «КорпИнфо», было призвано активно участвовать в обсуждении законопроекта, однако, со стороны профессиональных участников и представителей общественности никаких предложений и возражений не поступило.
Справочно: в целях обеспечения прав миноритарных акционеров настоящим Законом установлено, что кандидаты в независимые члены наблюдательного совета, если иное не предусмотрено уставом общества, выдвигаются наблюдательным советом общества для рассмотрения общим собранием акционеров, как правило, на конкурсной основе.
9. Разъяснение автора по поводу введения новой практики распределения дивидендов предприятий, представленное редакции «Курсива» абсолютно необоснованно и не соответствует действительности.
Так, в постановлении Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года требование о рекомендации по размерам дивидендов по государственной доле предприятий с государственным участием общему собранию акционеров по согласованию с Агентством распространяется только на кандидатов, избранных по доле государства, и не подразумевает нарушения прав других акционеров при распределении дивидендов или начисления дивидендов меньшего размера по отношению к доле государства, либо иного способа их начисления.
В частности, в соответствии с требованиями Закона «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» решение о выплате дивидендов, размере дивиденда принимается общим собранием акционеров на основании рекомендации наблюдательного совета общества (ст. 50), при этом,  должны соблюдаться равные права акционеров (ст. 51), государство как акционер имеет равные наряду с другими акционерами права и обязательства (ст. 111).
Внедрение данного порядка позволит предотвратить, необоснованное взыскание дивидендов с предприятий, ухудшение их финансового состояния, а также негативное влияние на реализуемые ими инвестиционные проекты и работы по модернизации.