"Дори Дармон" АЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнида қатъий нарх таклифларини қабул қилиш босқичи тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 29 октябрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ“Дори Дармон" АЖ (кейинги ўринларда - "Компания" ёки "Актив") устав капиталидаги 51 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Битим") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи якунланди.
“Portfolio Investments" МЧЖ компанияси (кейинги ўринларда – "Маслаҳатчи") мазкур битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчиси сифатида жалб этилган.
“Дори Дармон" АЖ компаниясининг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан 200 дан ортиқ салоҳиятли инвесторларга инвестиция тизерлари юборилди. Натижада, 2022 йил 15 ноябрга қадар 5 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) тўғрисидаги аризалар келиб тушди.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича Маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
Маслаҳатчи томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиш натижасида 4 нафар талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувафаққиятли ўтган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда Маслаҳатчи томонидан уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра маслаҳатчи томонидан тайёрланган Компаниянинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти бўйича мустақил таҳлилий ҳисоботлар (VDD)ларини ўз ичига олган виртуал ахборот хонаси (VDR)га кириш имконияти ҳамда Компанияга тўғридан-тўғри ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилади.
Шунингдек, Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) жорий йил 26 декабрь куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва "Portfolio Investments" МЧЖ компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Информация об этапе приёма обязывающих предложений процесса приватизации государственной доли в АО «Дори Дармон»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 29 октября 2022 года, завершился этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению 51% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале АО «Дори Дармон» (далее – «Компания» или «Актив»).
Компания ООО «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной сделке.
В рамках процессов приватизации Компании, со стороны Консультанта были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров более 200 потенциальным инвесторам. В результате, до 15 ноября 2022 года в адрес Консультанта поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 5 международных и местных инвесторов.
Все полученные заявки были рассмотрены Агентством госактивов и Консультантом по приватизации на соответствие следующим критериям:
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки 4 претендентов были допущены на следующий этап.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе подачи обязывающих предложений (BO) процесса приватизации, а также со стороны Консультанта им будет направлено письмо о процессах данного этапа (Process Letter).
В целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, данным претендентам предлагается подписать Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем им будет предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), в которой будут размещены независимые аналитические отчеты по финансовому, налоговому, юридическому и экологическому исследованию (VDD), подготовленные Консультантом. Дополнительно претендентам предоставится возможность непосредственно посетить Компанию и встретиться с руководством.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 26 декабря 2022 года.
Агентство госактивов и Компания ООО «Portfolio Investments» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению Актива.